Na halovém turnaji Baník U16 smolně čtvrtý

Autor: Soplica <@>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 11. 01. 2015

Už třetím rokem přináším reportáž z tradičního halového turnaje dorostu v Brně. Před třemi lety Baník U17 pod trenérem Helštýnem turnaj vyhrál s velmi silnou generací, z níž jsou už dneska v áčku tři hráči (Matěj, Honiš a Helešic). Loni skončil Baník třetí. Letos poprvé hrála o rok mladší kategorie a turnaj (zápasy se hrají na 2x 15 minut) se zároveň přesunul ze Srbské do nové haly VUT. Na lavičce zůstal Lubomír Adler po známém přesunu Slončíka k „jeho“ U17. Na úvod musím říct, že Adlera sleduju dlouhodobě už od dob, kdy úspěšně trénoval Polanku a jeho styl koučování se mi líbí – správná směs pozitivního hecování a přísnosti tam kde je to třeba.

Na úvodní zápas se Slovanem Bratislava jsem přišel pozdě, už když Baník vedl 3:0. První půli naši jasně opanovali především rychlostí a technikou. Převaha pokračovala s jedním menším zaváháním našeho gólmana Lapeše až do deváté minuty druhé půle do stavu 7:2. Pak se Slovan dvěma rychlými góly z protiútoku pokusil o zdramatizování. To jim ale nedovolili dva baníkovci s velmi dobrým krytím míče. Nejprve Tůma, který si položil gólmana a pak Kaloč který ho naopak špičkou kopačky podstřelil. Zápas tedy skončil jasným výsledkem 9:4 pro FCB.

Druhý zápas proti Liberci byl dramatičtější. Úvodní střídání ve vedení skončilo na konci prvního poločasu, kdy jsme nejprve po gólu mezi nohy brankáře Tichého a pak po dvou chybách obrany dostali tři rychlé góly ve dvou minutách, takže se strany střídaly za stavu 2:4. Nutno ale dodat že Tichý předvedl i tři dobré zákroky a tým podržel. Ve druhé půli už Baník nedal Liberci čuchnout a čtyřmi góly kapitána Paka, Heráka, Blejchaře a Demka z rohu v závěru otočili utkání na konečných 6:4. Kluci přitom přečkali i dvouminutovou přesilovku za špatné střídání v desáté minutě. Individuálními akcemi se opět blýskli Kaloč a Tůma.

V závěrečném zápase skupiny nastoupil Baník proti tradičně silným Teplicím. V dramatickém a vyrovnaném zápase, ve kterém nikdo nevedl víc než o jednu branku byli tepličtí silnější na míči a také je držel výborný brankář. Baník byl zase techničtější a rychlejší. Zápas nakonec skončil nerozhodně 5:5, když ve druhém poločase naši dotáhli poločasový stav 3:4 nejprve po chybě teplické obrany a úniku Rusmanna a pak po pěkné kombinaci Paka a Kludky. Na tyčky zápas skončil 1:1 – tou baníkovskou jsme mohli v závěru rozhodnout, ale i po remíze šel Baník z prvního místa ve skupině na Olomouc.

Zápas s Olomoucí začal z obou stran opatrně, když se v šesté minutě blýskl jen Kludka střelou do vinklu, kterou gólman vystihl. Stav se měnil, až v deváté minutě kdy po dvou rychlých protiútocích 2 na 1 vedla Olomouc 2:0. Ještě před změnou stran srovnal Kludka střelou do protipohybu gólmana a pak Rusmann z dorážky. Mezitím ještě jeden z olomouckých vykopával z brankové čáry. Hned na začátku druhé půle inkasoval Lapeš střelou mezi nohy. Hned za tři minuty bylo srovnáno krásnou kombinací na jeden dotek Buchta – Tůma – Buchta. Štěstí se však nakonec přiklonilo na stranu soupeře. Hned poté co kluci nastřelili tyč, inkasovali z rohu kdy Lapeš nejprve vyrazil, ale na dorážku už nestačil. Poslední čtyři minuty se Olomouc jenom bránila, ale skóre 3:4 se už bohužel neměnilo.

O třetí místo jsme si tak opět zahráli s Teplicemi. Bohužel začátek Baníku vůbec nevyšel. Už po dvanácti vteřinách vedly Teplice střelou z dálky. Pak přidaly do konce poločasu ještě tři góly, když všechny střely Baníku skončily buď vedle, na výborném teplickém gólmanovi, nebo na obránci který vykopával z čáry. Zdálo se, že je po zápase, ale kluci ukázali charakter. Příležitost jim nabídly Teplice vyloučením po zákroku gólmana mimo vymezený prostor. Během tří minut nastříleli tři branky Kaloč bombou z druhé vlny, Pak krásnou šajtlí do vinklu a Tůma střelou mezi nohy teplického brankáře. Pak přišla ztráta míče v obraně a dva tepličtí sami před naší bránou nedali Lapešovi šanci. V osmé minutě jsme se opět přiblížili na rozdíl jednoho gólu díky Demkovi. V závěru však zachránil Teplice nejprve gólman po střelách Paka, Buchty a kombinaci Kaloče s Buchtou a pak všichni svatí po neuvěřitelné individuální akci Tůmy, který postupně sám udržel míč proti snad pěti teplickým, aby jeho prudkou střelu vyrazil gólman přímo před Blejchaře, který v pádu zasáhl strážce teplické svatyně znovu. Pátou branku tedy Baník tentokrát nepřidal a prohrál opět rozdílem jediného gólu 4:5.

Předloni stálo za to si zapamatovat celé mužstvo. Loni aspoň Šašinku a letos? Nerad bych někomu křivdil ale určitě Tomáše Tůmu (přezdívka Bary určitě není náhodná), Filipa Kaloče (byl vyhlášen hráčem turnaje!) a Roberta Russmanna. Poděkování za předvedený výkon ale patří všem! Tak zase za rok.