Po hodu už bez pohody

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 05. 02. 2017

GKS Gliwice - FC Baník Ostrava – Górnk Zabrze 2:0 (0:0)

Hráno 4. února 2017 ve 13:00 hodin v Gliwicích

Fotbal se asi ubírá do ilegality... Zatímco nedávný zápas s Budějovicemi se sice odehrál před prázdnými tribunami, obraz z něj byl k vidění. Ze sobotního zápasu v Gliwicích proniklo ven pouze pár fotek. Nebyli diváci, nebyli novináři, nebyly soupisky, nebyli domácí činovníci (asi se chystali na večerní chlastačku se sponzory), nebyli podavači míčů, nebyla světelná tabule. Pouze z Ostravy dorazilo (mimo lidí na lavičce a kolem ní) osm lidí a to počítám i řidiče autobusu, kameramana a Vencu Svěrkoša. Gliwický trenér Radek Látal dokonce šel s utajením tak daleko, že s našimi neprohodil ani slovo a u meteorologů si objednal tak hustou inverzní deku, že neměly případně nárok ani drony nad stadiónem...

Sestavy:
Gliwice: tajná (k poznání ale byli třeba Papadopulos, ex-seničan Mráz, ex-košičan a bývalý repre Slovenska U-20 Bukata či kapitán Murowski, který hraje v polské U-21 repre)
Baník: Vašek – Breda (K), Pokorný (46. Meščaninov), Zápotočný (80. Helešic), Helešic (46. Hučko) – Nerad (46. Ožvolda), Hlinka, Pekár (46. Mičola) – Mondek (46. Celba), De Azevedo (46. Urgela), Stáňa (46. Smékal)

Diváků: 0, vandrák jeden :-)

Zase se utkaly celky v modrých a červených dresech, které jsme naštěstí pro mě neměli my. Zápas znamenal další finanční přísun do kasy v kabině – kapitánem byl čerstvě příchozí pravý obránce Breda. Kdo ví, kolik se za tu pásku dává :-) Breda se mi líbil – mladý dynamický hráč, situace čte dobře, v soubojích pevný, rychlý, postavou super, samozřejmě souhra s ostatními ještě musela někdy zakulhat. Samozřejmě nejde soudit podle jednoho zápasu, ale konkurence se zase zvýšila.

Baník se dostal na trávu po dvou měsících a hned bylo jasné, že v tomto směru mají Gliwice nespornou výhodu. Přesto jsme ale nejprve mohli zahrozit my – v 7. minutě získal skvěle míč stažený Stáňa, měl však ale hned vysunout de Azeveda, který by šel v případě přesné přihrávky sám na brankáře. Ve vyrovnaném zápase měli možná domácí držení míče 55:45, ale nebezpeční byli až ve 12. minutě, kdy jejich stoper předvedl prvek z ragby – nejprve si vzduchem nakopl míč, sám si jej doběhl, přidal další posun vpřed hlavičkou, pak už ale narazil na naši zformovanou obranu. Byl to ale opravdu povedený kousek.

Na ztichlém stadiónu, na kterém bylo slyšet opravdu vše, pokračoval vyrovnaný duel bez výraznějších šancí, protože například krátce po první čtvrthodince poslal sice Mráz skvělý míč Papovi, ten ale byl hned dvakrát zablokován Zápotočným. My jsme kontrovali o chvilku později standardkou po faulu na de Azeveda dva metry před levým cípem vápna, Pekárův centr na střed ale lapil gólman. Ve 22. minutě další souboj Papy se Zápotočný po nákopu do volného prostoru na naší pravé straně (Breda hodně venku nezajištěný Mondekem), Papa šel do vápna na posledního Zapu, ale po tomto souboji 3:0 pro našeho stopera. Standardku měly i Gliwice – 25. minuta takový zkrácený roh zprava, Vašek lapil, hned vyhodil na Stáňu, ten posunul na hrot n de Azeveda, potáhl, míč na první tyč zleva po zemi, před Pekárem ale na míči dříve brankář.

Záhy po uplynutí první půlhodinky poslal nejprve zleva Pekár centr na první tyč na hlavu de Azeveda, gólman tam byl zase první, vyboxoval, u odraženého jako první Breda, zprava vyslal jedovku s tečí gliwického hráče i Nerada, míč zasvištěl centimetry vedle zadního vinklu. Do poločasu jsem si zapsal ještě jednu akci. 36. minuta dali míč do našeho vápna, Pokorný s Vaškem se nedomluvili, Papa valil za míčem, Vašek mu neuhnul a následoval střet, po kterém na tom byl hůř Vašek. Je to ale tvrdý řízek – půlminutky to rozdýchával a jelo se dál. Aktuální situace našeho brankáře chtěli domácí pochopitelně využít, následující akce se jim povedla náramně, měla ale dva škraloupy – míč skončil na břevnu a střílející byl v ofsajdu. Pííííííísk a šli jsme se ohřát. Jeden vytáhl studené jablko, druhý posílal na klubový FB nějaké fotky a videa, třetí vytáhl plechovku radka, co si přivezl, ale raději ji po chvilce zvažování v té kose zase schoval.

Po přestávce klasika s vystřídáním skoro všech a Mondek hned ze začátku poslal výborný míč zprava, na první tyči chtěl dorážet de Azevedo, bek před ním ale stačil odvrátit na roh. Hezkou akci jsme předvedli i v 53. minutě, z levé strany to přenesl Mičola naslepo napravo – tam ale Celba tam chyběl... 55. minuta uffff měli jsme štěstí, domácí špílmachr (mimochodem vypadal jak Zubek nebo Zavadil) kopl skvěle standardku zprava, míč proletěl kolem všech, naštěstí i kolem zadní tyče. Katastrofa přišla o chvilku později, kdy Vašek špatně rozehrál na Hučka (ten byl včera docela špatný, ale tady je obrovský herní i tréninkový výpadek), soupeř to vystihl, následoval závar a nastřelená ruka, kterou ale černokněžník přeměnil v penaltu. Kopal ji domácí kapitán Murawski, poslal ji výborně k tyči, ale Váša se tam hodil, natáhl a vyrazil.

Domácí si drželi stále mírnou převahu, ale (zatím) to nic vážného nebylo i díky Zápotočnému, který napravil v 62. minutě chybu Hučka a zakřižoval pronikajícího špílmachra GKS (mimochodem není GKS jako GKS, tady to je Gliwicky Klub sportowy). V 65. minutě nastala hodně diskutabilní situace a řečeno lidově to sudí totálně posral. Odvrátili jsme míč do autu na vlastní polovině si pět metrů za půlkou, vhazovalo se však deset metrů za polovinou, my místo hry začali diskutovat a po autovém HODU už šel Sekulski sám na Vaška. Dal mu to po zemi, tady neměl Vašek žádnou šanci a bylo to 1:0. Jasná chyba sudího, ale my nemáme co kecat – máme hrát.

Baník to samozřejmě rozhodilo, o tři minuty později sice zkusil Breda překvapit brankáře lobem z třiceti metrů, povedlo se mu to, ale mimu branku. Domácí využili naší nekoncentrace v 69. minutě, kdy šla akce špílmachrem od pravé lajny, míč našel mezi našimi stopery opět Sekulskeho a Vašek prohrál i druhý souboj z očí do očí – 2:0. To ale nebyly chyby Vaška, ten si své odvedl, protože například v 84. minutě po rychlém brejku Gliwic do naší otevřené obrny šel míč zase mezi stopery, hráč byl sám před Vaškem na penaltě, ale náš gólman mu na zemi chytil jasný gól.

O tři góly by to bylo kruté, i o dva to je podle mě moc. Na přijatelnou prohru o jednu branku to mohl dát Ožvolda, kdyby ale poslal míč do ulice zcela volnému Urgelovi, který by šel sám. Za chvilku konec zápasu a ve druhém poločase mi to připadalo, že domácí vyhrát MUSÍ. Řada verdiktů byla hodně sporných, ale co už teď. Ať si to Latoš užije, my na to zapomeneme a hlavně - důležité zápasy nás čekají až za necelý měsíc.