Baník - Liberec 2:1 (0:0)

Autor: Hellik <@>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 17. 02. 2019

Ve Vítkovicích se dnes hrál důležitý zápas z pohledu nadstavbové TOP6, kdy Liberec chtěl využít dalšího zaváhání Zlína a do šestky nakouknout, zatímco domácí Baník se chtěl od sedmého místa razantně odstřihnout.

FC Baník Ostrava - FC Slovan Liberec 2:1 (0:0)
Branky: Baroš, Diop - vlastní Stronati
Diváků: 10 798

Počasí by se tentokráte dalo jako jarní považovat, a tak hráči měli takřka ideální fotbalové podmínky. Jen se asi nemuselo toliko kropit, protože v některých místech hrací plochy bylo vody na můj vkus zbytečně hodně.

Před zápasem byl předán dárkový koš dlouholetému kapitánu nedávných let - Martinu Lukešovi. Repráky byly nějak špatně seštelované, protože hlasatele nebylo vůbec slyšet, ale tipuju, že Martin oslavil čtyřicítku. Kotelníci pro něj nachystali i malý transparent s gratulací.

V úvodu zápasu byl nejvíce vidět sudí Ardeleánu, který ve druhé, respektive čtvrté minutě tasil žluté karty pro libereckého Kozáka a baníkovského Pazderu. Nutno podotknout, že zákroky to nijak extra ostré nebyly, ale sudí si zjevně chtěl sjednat respekt hned od začátku. Což pro nás nebylo úplně šťastné, protože hrát od začátku v obraně se žlutou kartou není úplně komfrotní situace. Nicméně Pazdera se s tímto stavem popasoval vcelku obstojně, stejně jako ostatní hráči obrané řady, protože Liberci toho za celý zápas moc nedovolili.
Kdo by na začátku čekal obvyklý tlak domácího celku, byl vcelku rychle vyveden z omylu, protože s míčem hráli převážně hosté, baníkovce srážely četné nepřesnosti hned po získání míče, proto se k žádnému obléhání soupeřovy brány nemohli dostat. Dařilo se zejména defenzivním štítům - Marovi a Jánošovi, kteří často bořili soupeřovy snahy o kombinaci hned od půlící čáry. Mara k tomu přidával i nadstavbu - slušné krytí míče a jejich distribuci spoluhráčům do stran, nebo kolmo za obranu. Tyto míče se hosté snažili hrát často, ale vždy ztroskotali na Kozákovi v ofsajdu. Chápu, že útočník se na hranici ofsajdu pohybovat musí, ale aby těch ofsajdů vyprodukoval za zápas asi deset a kór taková "hvězda", to už mi přišlo moc.
Baník se k výraznější akci dostal až v 15. minutě, kdy si Hrubý navedl míč na střed hřiště a jeho přízemní střela rozvlnila boční síť.
Za minutu jsme podobně jako na Dukle dokázali vzít hostům míč na jejich polovině a po Barošově ukázkově přesném pasu se do vápna dostal Holzer, jeho křižná rána na zadní tyč ale přesná nebyla.
Zajímavá možnost standardní situace se Baníku naskytla ve 25. minutě, kdy Mara v souboji trefil loktem Jánoše a k přímému kopu se postavil Fleišman. Kdyby jeho rána letěla podobně vysoko, jako přímák proti Karviné, myslím si, že by na něj Nguen nedosáhl. Tentokráte ale střela začala padat dříve a hostující golman ji vyrazil. Obránce pak byl u míče dříve než Kuzma.
O minutu později si první ze dvou střeleckých pokusů v prvním poločase připsali hosté, a sice Pešek, který technicky obstřelil kromě Laštůvky i branku. Liberec vcelku šikovně kombinoval okolo vápna, ale předfinální přihrávka nikdy nebyla ideální.
ve 30. minutě Holzer velmi umně sebral u lajny míč Mikulovi, bohužel první centr byl příliš krátký a následný reparát pro změnu příliš razantní, takže k ohrožení liberecké brány vůbec nedošlo.
Ve 33. minutě si zahrál volejbal ve vlastní šestnáctce jeden z hostujících hráčů, ale místo penalty pískl sudí Ardeleánu faul Stronatiho.
Až ve 36. minutě Kozák pochopil, co je to ofsajd a vzorně si pohlídal ofsajdovou linii. Jenže se mu k příjmu míče přimotal spoluhráč a hosté o balon nakonec přišli. Tady jsme měli štěstí.
No a když dvě minuty před koncem poločasu Stronati z malého vápna trefil jen Nguena, šlo se na svačinu za bezbrankového stavu. Jen sudí si vyslechl tu o zahazování píšťalky, jelikož ukončil poločas, když na časomíře ještě 45 minut nestačilo vypršet. Zde se musím sudího zastat, protože jsem si za začátku mače pustil stopky a fouknul to přesně v čase 45:00, šlo tedy o chybu časomíry stejně jako minulý týden na Dukle.

V 55. minutě jsme přežili závar na malém vápně po rohovém kopu a z protiútoku Baník poprvé udeřil. Holzer poslal kolmici do šestnáctky Barošovi, ten v obležení tří hráčů o míč přišel, ale přiběhl si pro něj Martin Fillo a pohotově vystřelil. Jeho pokus ještě mimo dosah Nguena tečoval Baroš - 1:0
v 60. minutě protáhl Nguena Hrubý, ale míč v síti neskončil. Holzer si prohodil místo s Fillem, který měl na levé straně pár zajímavých záblesků.
V 65. minutě mohl skore navýšit Kuzmanovič, který si zpracoval špatný Nguenův výkop, ale lobem z dálky bránu vůbec netrefil.
Špatnou pětiminutovku brankáře Nguena dokonal Dame Diop, který si na zadní tyči naběhl na sklepnutí Hrubého a po třech minutách zvýšil na 2:0 . Hrubého krásným centrem našel Baroš, jeho sklepnutí pak měl sebrat Nguen, ale naštěstí nesebral. A vypadalo to vesele!
v 73. minutě mohlo být hotovo, kdyby Holzer z penalty uklidil luxusní centr Pazdery do brány. Bohužel trefil domácí kotelníky.
A tak místo klidu přišel strach o výsledek, kdy si v trmě vrmě po rohu vsítil vlastní gol Stronati. 80. minuta 2:1. Zio Kong tak zařídil všechny baníkovské obdržené branky na jaře, zajímavá bilance.
Hned za minutu se mohl trefit i do té správné brány, kdy se dostal k míči sám před Nguenem po Diopově přizvednutí Holzerovy standardky. Ale byl už moc blízko, a tak golman dokázal míč vyrazit.
Na závěrečné minuty přišel zadní řady vyztužit stoper Šindelář a po tří minutovém nastavení jsme si mohli začít tříbodovu výhru!

Můj názor:
Veledůležité tři body, které nám davají náskok deseti bodů na sedmý tým tabulky devět kol před koncem.
První poločas nemastný neslaný, celkově boj o to, kdo dá první gól, naštěstí jsme to byli my.
Oproti podzimu slabší indivinduální výkony středové řady, do šancí se dostáváme ještě více ztuha, než na podzim.
Poněkud matný Fillo vždy na pár minut pookřeje, když se dostane na levou stranu, může jeho výkon být opravdu tak ovlivněn spoluhráčrem - obráncem? Nicméně i přes matný výkon má opět asistenci.
Vzhůru na Spartu upevnit si pozici v TOP3 !!!