Z toho by plakala i Maryčka Magdonova

FC Baník Ostrava – 1. FC Brno 1:0 (1:0)

Hráno 22. srpna 2014 v 18:00 hodin na Bazalech

Baník vyhrál před týdnem po skvělém defenzivním výkonu na Letné a ukončil dlouhou domácí neporazitelnost nenáviděné Sparty. V dalším pátečním zápase jej ale čekal na domácí půdě úkol ofenzivní v podobě úspěchu proti Brnu. Lehce se napíše, hůře provede – Svěrkoš mimo hru na dlouhou dobu, Narh v trestu a proti Baníku soupeř, který si dává velice záležet zejména na organizaci hry.

Trenéři Baníku vítěznou sestavu nezměnili (ono ani moc jiných variant není, že...) a proti soupeři se tak postavila jedenáctka nabuzených borců odhodlaných výhru na ACS potvrdit doma. Brno chtělo napravit to, jakým způsobem ztratilo v minulém kole vyhraný domácí zápas s Budějovicemi a spoléhalo především na výkon svého kapitána Zavadila. Ten pamatuje i pár zápasů v dresu Baníku stejně jako Markovič či Fischer (pokud se nepletu). Pro zápas se čekala ponurá atmosféra, ale kdo chce bojkotovat, tak ať bojkotuje.

Sestavy
Baník: Pavlenka – Frydrych (K), Baránek, Stronati, Holzer – Mensah, Greguš – Kukec (86. Petrus), Lindpere (70. Šichor), Štěpán – Azevedo (77. Byrtus)
Brno: Hladký – Buchta, Jugas, Košťál – Hyčka (46. Pašek), Kaščák, Zavadil (K), Fischer – Sýkora, Marković (46. Malík), Vávra

Rozhodčí: Jílek – Paták, Kříž
Diváků: 4091

Utkání začalo opravdu hodně opatrně a začátek jakoby věstil to, že to nic světoborného nebude. Do prvního z řady dalších ofsajdů se dostal Štěpán, na druhé straně pálil po přihrávce Zavadila hodně nepřesně Fischer. V 8. minutě viděl Štěpánův ofsajd po kolmici Stronatiho opravdu snad jenom postranní sudí Paták a tak opravdu prvním správným vzrušením byla Kukecova kolmice do vápna Lindperemu, jehož centr byl však zablokován.

V nepřesnostech na obou stranách se pokračovalo i v dalších minutách a první rychlejší akci jsme předvedli až po čtvrthodině hry, kdy potáhl po pravé straně Azevedo, jeho centr však před nabíhajícím Štěpánem vyboxoval gólman Hladký. Vysvobozením byla až dvacátá minuta, kdy nejprve Baranek skvěle zastavil útok Markoviče, přešel do protiútoku potáhnutím po levé lajně, přihrávka do vápna Gregušovi byla sice dlouhá, ale na pravé straně odstavil skvěle tělem Kukec o míč Zavadila, poslal před branku další nebezpečný centr a nešťastný Jugas si jej srazil do branky. Brankář Hladký neměl šanci reagovat a Baník vedl 1:0.

Kdo čekal, že se Baník teď do toho pořádně obuje, šeredně se mýlil. Štěpán sice ještě po chvíli odcentroval velice tvrdě, ale míč šel přímo do rukou Hladkého – a to bylo vše. Přenechali jsme aktivitu soupeři a jako bychom čekali, co ukáže. Brno ale naštěstí nebylo tím kousavým soupeřem a zápas mu nevyšel. Nemohlo se dostat k ničemu kloudnému a tak to byl po půlhodině Baník, který zahrozil vysunutým Holzerem, jenž dal po levé lajně Štěpánovi, přihrávku pod sebe na Lindpereho Brno pohlídalo a stejně tak zadáci soupeře zastavili centr Holzera.

Vypadalo to, že naší šancí mohou být brejky, ale ve 33. minutě jeden velice nadějný tří na jednoho nejprve zbrzdil Lindpere a pak zahodil nesmyslným lobem Greguš. Zbrojováci byli celkem flustrovaní, nejvíce z nich Zavadil, v 35. minutě už jeho kecy Jílek nevydržel a dal mu žlutou s důraznou domluvou. Minuty plynuly dál, nudný fotbal nikterak nebavil a další nebezpečné situace se tak prořídlé ochozy dočkaly až ve 42. minutě, kdy Jílek nesežral Zavadilovi hereckou etudu před naším vápnem, následoval brejk, po kterém to zkusil Greguš střelou z dvaceti metrů těsně kolem zadní tyče.

Pro druhý poločas hosté hned dvakrát vystřídali ve snaze oživit svou hru, Baník sestavu neměnil. Hned z prvního útoku to byl Baník, který kopal Štěpánem roh, míč dostal Azevedo a zleva zkusil obloučkem najít zadní vinkl – nepřesné. V 50. minutě to byl právě čerstvý Malík, který využil velkého kiksu Holzera, dral se za míčem na malé vápno, ale Pavlenka byl pozorný a na zemi byl u balónu první. Po pěti minutách jsme kontrovali rohem Lindpereho zprava, Baránek míč na první tyči nadzvedl hlavou a na zadní tyči se o velice povedené nůžky pokusil Frydrych – škoda, to by byla parádní branka.

Zbrojovka měla v těchto fázích více ze hry, ale stále to nemohla dotáhnout do úspěšné koncovky ať už vinou vlastních chyb či z důvodu pozorné hry Baníku v obraně. Jinak byl fotbal stále celkem hrozný. V 58. minutě to zkusil technicky Vávra, šlo to nad a hned z další akce se dostal ke standardce Kukec – z hloubi pole ji kopl opravdu skvěle, hlavičku Baránka Hladký pouze vyrazil, ale Stronati nebyl schopný míč do sítě dorazit – na jeho obranu je třeba dodat, že to vše bylo hodně rychlé a stál blízko Hladkého.

Šedesátá minuta bude tou minutou, na kterou se bude vzpomínat nejvíce – Greguš dostal super kolmici za obranu, šel sám proti brance a Jugas ho metr před vápnem zezadu sundal – červená karta a nadějná standardka trošku z pravé strany. Říkal jsem si „To by mohl být rozhodující moment zápasu.“ A taky že byl, ale jinak než jsem myslel... Hlouček našich hráčů stál u míče, sudí dal pokyn ke hře, Kukec se dotknul míče, stále jsme ale jenom stáli a tak hráči Brna vyběhli ze zdi, Malík nám vzal míč a byl z toho brejk pěti proti dvěma. Jasnou gólovou akci však Brno zabilo přihrávkou do ofsajdu, následná střela do tyče už byla zbytečná. To, jak Baník zdupal standardku, přebili Brňáci ještě větším zdupáním své akce.

Následovalo dalších šest minut nudy a nepřesností, pak jsme konečně zase něco předvedli v podobě rychlé akce, po níž se snažil o další nůžky Kukec. V 68. minutě jsme darovali soupeři hloupým faulem standardku zleva, Zavadil poslal nebezpečný centr, ale Pavlenka jej vyboxoval. Baník si stále koledoval o vyrovnání – po rychlém brejku pálil Vávra těsně nad z 18 metrů a při rozehrání mu Pavlenka málem namazal... Baníku se v této fázi zápasu vůbec nedařilo podržet balón nahoře, byl nepřesný a tak zkusil alespoň prostřídat. V 78. minutě zkoušel najít zprava Kukec Byrtuse, na zadní tyči však čerstvému hráči kousek chyběl.

Blížil se konec zápasu, Brno hru otevřelo a snažilo se využít nemohoucnosti Baníku ke zdramatizování mače. Málem se to povedlo v 80. minutě Mezlíkovi, který dostal prostor u levého praporku, odcentroval, Stronati pustil míč nepochopitelně za sebe a tam měl malý Holzer velký problém, když jej přeskočil Pašek, z malého vápna však hlavičkoval nad břevno. Hned z následné akce jsme mohli – a měli – rozhodnout, ale brejk Šichora, Greguše a Kukece na jednoho beka jsme zakončili ofsajdem...

Šest minut před fajrontem pokazil rozehrávku Buchta, Štěpán prošel do vápna, zkoušel to po zemi, gólman Hladký vše hladce vyřešil. Po chvíli zase získal míč Šichor, centroval zleva na zadní tyč, kde byl zcela volný Greguš – nedokázal ale míč zpracovat. V poslední minutě šel do brejku Petrus, zprava vypálil po zemi, zadní tyč minul. Za náš špatný výkon nás tak mohl potrestat ve třetí minutě nastavení Mezlík, po odraženém míči však zleva pálil z osmnácti metrů nad branku. Ještě jsme šli do brejku po kolmici Holzera, Petrus však ani nevystřelil. Pak už Jílek to trápení konečně odpískal.

- opravdu celkem hrůza a to z obou stran
- velice šťastné body Baníku, spravedlivější by byla asi plichta. Buďme však rádi, osm bodů je při tom losu neskutečných a dík klukům za ně
- pozitivem bylo, že jsme v závěru nedarovali Brnu nějakou nebezpečnou standardku. Pamatujete, jak onehdy nastřelil Zavadil na Bazalech v poslední minutě břevno?
- nechtěl bych být vyučen třeba kuchařem a pak celou dobu jenom mýt nádobí (mám na mysli útočníka Holzera a jeho působení v obraně)
- Petrus neumí z pěti brejků alespoň jednou pořádně zakončit?
- Zavadil byl nějaký nervní, že by ještě následky oslav středečního narození syna?
- 20. minuta a tři nepřítomní fans Brna vyvěsili transparent FANOUŠEK STOJÍ ZA FANOUŠKEM. DNES I BEZ NÁS...