Baník nevyhrál a lidí bylo málo

FC Baník Ostrava -1. FC Slovácko 1:1 (0:1)

Hráno 8. října 2014 v 17:00 hodin na Bazalech

Ani první zápas osmifinále domácího poháru, ve kterém přivítal Baník Slovácko, nedostal do hlediště ty fanoušky, kteří si chtěli tak naplno užít poslední sezónu na Bazalech a tak se hráči v rozlehlém areálu snad i báli... Lidi do hlediště nenalákalo ani docela hezké počasí, ani sobotní výhra na Slovácku, ani zlepšená hra manšaftu po třech bídných sezónách, ani možnost startu Baroše – ten se mimochodem s týmem před zápasem na hrací ploše rozkopával, na soupisce však – samozřejmě – nebyl.

Baník: Šrom - Frydrych, Kaša, Stronati, Sukup – Greguš (K), Mensah (46. Matěj) - Petrus (60. Šašinka), Kukec, De Azevedo (84. Štěpán) - Narh
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Košút, Břečka, Šimko - Šumulikoski - Diviš, Valenta (67. Kalouda), Havlík, Kerbr - Došek (K) (71. Dočekal)

Rozhodčí: Jech – Hájek, Peřina
Diváci: no comment

Zápas začal aktivněji Baník, v prvním náznaku šance se snažil poslat kolmicí Narha Kukec, obrana byla pozorná, ale ve 3. minutě fauloval Valenta Kukece, byla z toho standardka v podání Greguše, z dvaadvaceti metrů ale nastřelil ve zdi pouze hlavu Košúta. Další naši šanci vyrobil nepřesnou rozehrávkou gólman Melichárek, který dal na nohu Kukece, ten i vystřelil, míč brankáři ještě vypadl, ale dobíhající Petrus už příležitost nedostal.

Hosté kopali první roh utkání Havlíkem zprava, k ničemu kloudnému to ale nevedlo. Stejně naložil s naším rohem v 8. minutě Azevedo, obránce srazil jeho centr na roh druhý a z něj málem poprvé zahřmělo - Petrusovi chyběl na zadní tyči k dorážce opravu pouze kousíček. Baník byl aktivnější i nadále a aktivita Narha vedla dokonce ke žluté kartě pro Košúta. Dávat pozor jsme ale museli i zadu, když nejprve zastavil na poslední chvíli Kerbra Frydrych a vteřinky později musel hasit Stronati narážečky Havlíka s Divišem. Naše odpověď na sebe nenechala dlouho čekat - brejk Narha s Azevedem zakončila tvrdá střela z devíti metrů , kterou ale zablokoval Košút.

V následujících minutách šancí ubylo ať už vinou nepřesných přihrávek, dobrých akcí obran či několika ofsajdů na obou stranách. Trochu vzruchu bylo při ošetření Mensaha či při pokusu o prostrčení za obranu Sukupem - situaci ale výborně pohlídal Šumolikoski. Radost málem zavládla ve 29. minutě, protože po potáhnutí Kukecem a přízemním míči Petruse na malé vápno se špatně domluvili brankář Melicharek a Košút, srazili se a míč se od nich odrazil půl metru od soupeřovy levé tyče.

Ve 37. minutě jsme se nedomluvili vzadu i my, Kaša s Gregušem měli plné kopačky práce s náznakem šance Kerbra. Za chvilku došlo k další naší chybce vzadu, centr hostů ale letěl v té chvíli daleko do zámezí. Špatně už bylo ve 43. minutě, kdy jsme rozehráli opravdu katastrofálně standardku Azevedem, hosté šli do brejku Divišem, už se zdálo, že s ním nebudeme mít problém, Narh ale v obranném skluzu minul míč, následovala přihrávka Havlíka Kerbrovi a ten z úhlu po zemi zleva z pěti metrů prostřelil Šroma... V podstatě to bylo vyvrcholení našich chyb v obraně v závěru půle, hosté dali gól v podstatě z jediné šance...

Baník reagoval na nepříznivý vývoj zápasu střídáním, když do druhé půle přišel na místo Mensaha Matěj. Ve 47. minutě se dostal poprvé k hlavičce Došek - bylo to po rohu Valenty zleva, hlavička v záklonu byl ale těžká a šla vedle branky. Hůře mohlo být v 52. minutě, kdy kopalo Slovácko po faulu Kukece standardku zprava, míč se ve vápně odrazil od tří hráčů, aby po něm pak skočil Šrom. Ufff to byla celkem klika... Další standardku kopal soupeř po žlutém faulu Sukupa, tentokrát jsme se ale ubránili v pohodě.

Slovácko mělo daleko aktivnější vstup do druhého poločasu, kopalo roh Valentou zdrava, míč si zase sedl na hlavu Doška, ale zase špatně - balon šel dokonce ven z vápna. V 61. minutě měl vyspáno Sukup, když si to dva dali mezi jeho nohama, Stronati centr na Doška odvrátil, ale vzápětí pálil někdo z hostů těsně kolem naší zadní pravé tyče. My jsme to zkusili sympaticky středem Gregušem, kolem dvou proběhl, ale třetí už jej zastavil. Přesně po dvou třetinách zápasu pískl Jech místo ruky Šumolikoskiho pouze roh, Azevedo jej zleva poslal do chumlu před brankou, ve velké tlačenici se ale Kaša ani Šašinka k míči nedostali.

V 69. minutě byla po dlouhé době k vidění střela a branku, přes Kašu ji vyslal Havlík. Daleko nebezpečnější to bylo za chvíli na druhé straně, když nejprve Košút zavalil tělem v brejku Narha, ze standardky z hloubi pole to nakopl před branku dlouhým přesným míčem Kukec, Stronati je dostal ve vzduchu nad vysokého Košúta, hlavičkoval ale pouze do brankáře Melichárka. Čtvrt hodiny před koncem a my se bojíme vystřelit - Azevedo dostal hezký balon do vápna, ale místo střely posunul před vápno, odkud pálil nepřesně Greguš. A pak už to přišlo - za obranu vysunul Šašinka Narha, ten sám proti gólmanovi z úhlu zkusil přehoz jako v sobotu, míč mířil do branky, byl ale pomalý a tak svedl Kaša běžecký souboj s Břečkou a důrazem v souboji dotlačil míč do sítě - 1:1

Baník se rázem snažil být aktivnější, ožil třeba Kukec, vybojoval roh, ale zprava ho rozehrál možná až příliš brzo. Trenéři poslali na posledních minut i rychlého Štěpána, Čtyři minuty před fajrontem prošel hezky po pravé straně Kaša, vysunul Narha, který hledal zpětnou přihrávkou Matěje, šlo to dozadu trochu více než třeba a proto skončila těžká střela pouze ve středu branky u Melichárka. Jedna z posledních šancí byla poté, co přidržel Šimko za dres Kukece vpravo od vápna, Kukec zatočil levačkou míč na přední tyč, tam to ale obránce pohlídal. V nastavení nás hodně vystrašila bomba Havlíka z 25 metrů, Šrom ji ale jistě vyboxoval.