0:3 (aj tak sa dá...)

FC Baník Ostrava - FC FASTAV Zlín 0:3 (0:0)

Hráno 10. ledna 2015 ve 13:00 hodin v Olomouci

V prvním kole letošního Tipsport ligy jel Baník do Olomouce, aby se zde utkal na umělé trávě Androva stadionu s druholigovým Zlínem. Baník přijel už bez Lindpereho, který ukončil své angažmá, a také bez Azeveda, Narha i Mensaha, kteří nahlásili (raději mnou) blíže nespecifikované problémy. S týmem nebyl ani Kaša, který má zvýšenou teplotu. Vedoucím A týmu zůstal Tomáš Bernady.

Baník: Pavlenka (46. Šrom) - Sukup (46. Byrtus), Celba (46. Frydrych (K) ve 2. pol.), Stronati (46. Honiš), Holzer (46. Helešic) - Štěpán (70. Sukup), Foltyn (70. Celba), Šichor (70. Stronati), Kukec (55. Holzer), Sivrić – Baroš (K) (46. Zapata).
Zlín: Dostál – Malý, Hubáček, Pazdera, Chyla – Višněvský, Motal, Matějov, Bartolomeu – Železník (K), Poznar; ve 2. poločase Adamuška - Blanař, Červenka, Koller, Kopečný – Hájek (K), Kurtin, Benčík, Jurič - Kraut,Chmelo

Rozhodčí: Mikyska -Podaný, Polák
Diváků: cca 100-150, no i pár fans FCB tu bylo

Hned v úvodu je třeba napsat, že Zlín byl jednoznačně lepším týmem a výhru si zcela zasloužil. V prvním poločase jsme ho ještě udrželi na uzdě, ale ve druhém jsme velice často hořeli jak papír, dostali trojku a nedali jsme penaltu. Jedna paní tu ale povídala, že se jedná teprve o první zápas a o nic nejde. No tak jo, když myslí.

Paradoxně jsme ale mohli (a měli) jít do vedení my, když při rychlé akci po pravé straně posunul Šukup Štěpánovi, krásný centr hledal hned tři naše hráče, ti ale stáli až za Malým, který míč odhlavičkoval. Anebo o pár minut později, když jsme zastavili zlínský útok, šli do brejku v sedmi, z pravé jsme akci přenesli na stranu levou, tam jsme byli zase ve třech a nakonec sám před brankářem Dostálem jej Baroš nepřehodil.

No a to bylo z naší strany skoro vše. Holzer pálil ze střední vzdálenosti dost slabě a začal hrát Zlín. Celkem humorné bylo, když šel tvrdě do Baroše Matějov, ale nakonec odkulhal sám viník. Po půlhodině zahrozil nebezpečným centrem Železník, nízký prudký míč ale proletěl celým vápnem nezasažen. Ve 36. minutě centroval zprava Bartolomeu, nejvýše vyskočil Poznar a míč skončil na horní síťce - stejně to byl ale ofsajd. Po chvilce ale Zlín zahrozil znovu bombou Višněvského z 25 metrů a Pavlenka se při ní pouze proletěl kolem svého vinklu, protože střela byla o trošku nepřesná. Konec poločasu patřil Sivričovi, který se uvolnil kličkou ve středu hřiště, přihrál Sukupovi a jeho střel skončila také na horní síti.

Druhý poločas začal vyrovnaně, ale to se změnilo v 52. minutě, kdy si při naší akci nerozuměli Šichor s Byrtusem a ztrátu míče soupeř dokonale potrestal nízkým centrem Bančíka, který dopravil skluzem do odkryté branky Kurtin - 0:1. „Zajímavé“ bylo, že zatím co Šichor sprintoval seč mu síly stačily zpět do obrany napravit chyby, Byrtus vyklusával dvacet metrů za ním... Od této chvíle už Zlín na hřišti panoval, byl lepší v kombinaci, v poziční hře, chodil lépe do akcí, hráči se lépe viděli. Přesto jsme měli další šanci skórovat, když podržel míč Holzer přes dva hráče, Sivrič prostrčil mezi stopery Zapatovi, ten uklidil míč k levé tyči, ale skvělý zákrok brankáře Adamušky jasnému gólu zabránil.

Chvilku nás ještě držela nad vodou štěstěna - třeba když podnikl Zlín brejk do otevřené obrany Krautem, následoval centr, po kterém byl sám před Šromem Červenka, stopadesátiprocentní tutovku však poslal mimo tyče. Naši bezmocnost dokladuje akce ze sedmdesáté minuty - jdeme do brejku v pěti proti třem a Zapata zažene roztažením hry Helešice k postranní čáře tak, že se stačili vrátit všichni zlínští... O pět minut už to bylo 0:2 - Kurtin poslal kolmici mezi naše stopery a Chmelo prostřelil bezmocného Šroma. No a tři branky to bylo v minutě jedenaosmdesáté poté, co Kraut posílal před šestnáctkou zprava míč do ohně na malé vápno, ale balón zapadl až k naší pravé tyči.

Alespoň čestného úspěchu jsme se mohli dočkat pět minut před koncem, kdy při Simričově standardce zahrál ve zdi rukou zlínský druhopoločasový kapitán Hájek, ale Simrič napálil neskutečnou bombou z odpískané penalty břevno... Pak už jsme čekali na konec a po něm raději opravdu velice rychle odešli pryč.

Můj názor:
- dobře mi tak. Obětuji sobotu místo toho, abych se v klidu vyspal na další dva zápasy play-off amerického fotbalu (22:30 a 02:15)