Baník udržel naději na záchranu

FC Baník Ostrava – FC Vysočina Jihlava 3:1 (1:0)

Hráno 30. března 2018 ve 20:15 hodin ve vyhnanství

Zápas o všechno. Pokud neporazíme Jihlavu, letíme. Pokud nezapnou drahé posily naplno, pak je posaďte na lávku. Ano, toto byla hlavní témata a úvahy fans Baníku před zápasem s Jihlavou. Ačkoli soupeř předvedl zkraje jara čtyřzápasovou vítěznou sérii, byl stále namočen do sestupových vod a Baník už si další zaváhání s týmem ze spodku tabulky zkrátka nemohl dovolit. Musel vyhrát.

Baník: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Šindelář, Fleišman - Fillo, Hlinka, Hrubý, Jirásek (61. Granečný) - Poznar (76. Diop), Baroš (87. Stáňa)
Jihlava: Rakovan – Vaculík, Tlustý, Buchta, Schumacher – Levin – Fulnek, Dvořák, Urblík (90. Mara), Holík (46. Popovič) – Klíma

Rozhodčí: Příhoda – Moláček, Arnošt
Diváků: 4446

Baník to utkání nakonec vládl, ale byly to nervy. V sestavě konečně se dvěma klasickými útočník se hnal od začátku dopředu a určitě tomu pomohla i skutečnost, že jsme zanechali házenkářského stylu hry a dávali si to hezky dopředu. Hlinka se sice rozehrával pomalu, ale zejména Baroš strhl manšaft k aktivní hře a Jihlava byla zatlačena do hluboké defenzivy.

Byl to právě Baroš, který byl ve 13. minutě v první tutovce, ale po přesném centru Hrubého mu jeho gólovou radost zkazil jeden z obránců, když Baryho hlavičku vytlačil na roh. O chvilku později spálil ještě větší tutovku Poznar, ale to už nás nemůže asi překvapit... Nutno ale uznat, že Rakovanův zákrok byl famózní. Akci předcházelo to, čeho bylo zatím ve hře Baníku ještě méně než šafránu – bleskurychlá rozehrávka Laštůvky výkopem přes tři čtvrtě hřiště, prodloužení Barošem jedním dotykem a Poznar byl před Rakovanem sám. Jak jednoduché a hlavně jak účinné!

Pomalu se v modrobílém dresu rozehrává k obvyklým výkonům i Fillo, ale okolo 25. minutě měl místo slaboučké ráno přihrát na pětník, kde byl zcela osamocený aktivní Baroš. Ten se za svou aktivitu nakonec dočkal gólového ocenění, když jej ve 31. minutě našel zprava Hlinka, Bary si zpracoval na prsou dozadu a skvělou ranou poslal míč nechytatelně k pravé jihlavské tyči – 1:0. Využít jihlavské pasivity, přitlačit a dorazit ji druhým gólem? Ale kdeže... Toto se Baníku nepovedlo ani náhodou a ačkoli z rohů létaly tentokrát míče až za prvního obránce, nepomohlo ani to. Baník jakoby čekal na odpověď Jihlavy, ale ta do konce poločasu nepřišla.

Bohužel ale přišla – a velice záhy – v začátku druhé půle. Po Buchtově teči ještě Laštůvka neskutečným postřehem vyrazil míč na roh, ale po něm to už přišlo - 50. minuta, roh hostů zleva na prvního hráče, prohraný hlavičkový souboj Fleišmana a čerstvý Popovič, který byl zcela neobsazen, přeloboval Laštůvku přesnou hlavičkou – 1:1. Klasická chyba naší obrany, bez ní by se snad ani zápas neobešel... Rázem bylo všechno jinak a bylo zase třeba hrát dopředu. To nám v těchto fázích zápasu ale zásadně drhlo a když už jsme se dostali do vápna, zahrál třeba Buchta rukou, ale Příhoda měl zrovna zatmění.

Pokud se skutečně Baník zachrání, pak to pomyslné odražení od samotného dna se uskutečnilo v 70. minutě tohoto zápasu. Jihlava se přes Mičolu a Hlinku ke střele zleva Dvořákem, Laštůvka u tyče vyrazil pouze před sebe a Klíma se mohl před odkrytou brankou sám na pětníku zeptat, kam to chceme... K našemu neskutečnému štěstí však míč netrefil a pak ho přes sedící dvojici Laštůvka – Fleišman za brankovou čáru nedotlačil. Odraz od zmíněného dna pak učinil Baník následnou akcí v podobě centru Fleišmana, hlavičky Poznara a nádhernou gólovou střelou Hrubého – 2:1.

To už bylo hodně nadějné, a když jsme se v 81. minutě konečně dočkali branky i po rohovém kopu, který na zadní tyči dotlačil bokem/stehnem do sítě Procházka, bylo hotovo 3:1. Následoval už pak jenom šílený úlet Buchty, který za šlápnutí na Barošovo lýtko letěl okamžitě ven, Baroš musel být odnesen na nosítkách a uvidíme, zda mu zašitá tržná rána dovolí nastoupit ve středu proti Plzni. V závěru ještě zahodili obrovské šance střídající Granečný a Diop, ale toto nás tentokrát naštěstí mrzet nemuselo. Baník si po dlouhé době připsal tři body, které byly tentokrát opravdu vybojované na hřišti a nikoli zásluhou rozhodčích. Sen o udržení první ligy žije, snad se zázraky ještě opravdu dějí.

| Autor: kulajar | Vydáno dne 01. 04. 2018 | 1837 přečtení | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek