FC Baník Ostrava - SK Slavia Praha 0:2 (0:1)
Finále MOL Cup 2018/2019, hráno 22. května 2019 v Olomouci

FC Baník Ostrava: Budinský – Pazdera (46. Granečný), Procházka, Stronati, Šindelář (71. Diop) – Fleišman (C), Fillo, R. Hrubý, Jánoš – Holzer, Kuzmanović (81. O. Šašinka)
SK Slavia Praha: O. Kolář – Frydrych, Ngadeu, Deli, Bořil – T. Souček, Traoré (55. Král) – Masopust, Hušbauer (74. Olayinka), Zmrhal – Milan Škoda (C) (84. Kúdela)
Rozhodčí: Ardeleanu – Nádvorník, Blažej
Diváci: 11661

Po druhé v průběhu čtyř dnů jsme se utkali s pražskou Slávií, tentokráte ve finále MOL Cupu. Pro úspěšné zvládnutí zápasů v takto rychlém středu je nutné mít široký kádr. V tomhle je současná Slavia o pár světelných let napřed. My jsme poslední zápasy odehráli prakticky ve dvanácti lidech, a to, že i my jsme oproti neděli udělali dvě změny v poli není až tak známka šířky kádru, ale spíše známka toho, že se nám konečně začíná vyprazdňovat marodka. Byla to Slavia, která udělala čtyři změny a nasadila jak v neděli, tak ve středu do základu hráče, kteří by se v jiných ligových týmech jen na lavičkách moc neobjevovali.
Nicméně Slavia nás určitě nijak extrémně nepřejela ani v neděli, ani ve středu. V neděli se to dalo pochopit, stačil jim bod, takže neměli důvod se nijak extrémně dopředu hnát. To včera už nějaký ten gól k vytouženému double dát museli, čekal jsem, že do nás budou šlapat více. Objektivně byla Slavia určitě lepším mužstvem, naši dokáží zahrát velmi zodpověndě a obětavě v obraně, ale do útoku kvalita a fyzické proporce chybí. Namakaná dvojice Ngadeu, Deli nám toho vepředu moc nedovolila. O to smutnější je, když se takový hromotluk jako je Ngadeu v soupeřově vápně zkácí jak smrk napadený kůrovcem po letmém dotyku soupeře. No a pan Ardeleanu vyčíhl šanci a písknul. Video opět potvrdilo svou úlohu pomáhat silnějším, a tak se po klasickém "kontakt tam byl" pádu kopala v 37. minutě penalta proti negativně bouřící tribuně Sever. Souček ji neomylně proměnil a Slávia se tak dostala do vedení 1:0!. Je třeba objektivně poukázat, že v té době už Slavia mohla o gól, nebo o dva vést, ale proti nebezpečným hlavičkám či střelám v podání Škody a Bořila se vyznamenal náš pohárový brankář Budinský. O to víc zamrzí, že zápas rozčísne takováhle pentle. Třešničkou na dortu bylo vyloučení Milana Baroše za nesportovní chování, ač vůbec nebyl na hřišti. Takže naše předzápasová taktitka uhrát poločas bez branek a v druhém nasadit na unavenější stopery důraznou dvojici Baroš, Diop tak vzala za své a bylo jasné, že toužený pohár se nám tak velmi vzdaluje.

Kdo v druhém poločase očekával jednoznačnou záležitost a slávistický sprint k poháru byl překvapen. S míčem na půli soupeře hrál převážně Baník. Slávia se zatáhla a čekala na rychlé, smrtící brejky. Naše hra ale spíš připomínala házenkářské obléhání soupeřovy brány, protože k vápnu a do něj nás dobrá obranná hra soupeře příliš nepouštěla. Na druhou stranu jsme si aktivitou vysloužili spoustu standardních situací, ať už rohů, nebo přímých kopů ze zajímavých vzdáleností. Bohužel jejich zahrávání bylo tristní. Z osmi rohových kopů jich drtivá většina skončila na první placírce soupeře na první tyči. Skvostnou příležitost na zdramatizování koncovky promrhal Hrubý, který přímákem z dvaceti metrů vůbec netrefil bránu. To už se ale odehrávalo za dvoubrankového vedení Slávie, které jeden z vytoužených rychlých brejků nakonec opravdu vyšel. V 78. minutě poslal míč za otevřenou obranu Král a Masopust při samostatném úniku neměl problém překonat Budinského podruhé.

Suma sumárum Slavia byla určitě fotbalovější a nebezpečnější, ale kdoví jak by to dopadlo, kdyby ji pan Ardeleánu neumetl cestičku. Možná by nám tam gól ze hry foukli o minutu později, možná by je Viktor deptal ještě teď. To už se teď nedozvíme. Kluci dřeli, ale na v současnosti namakanou Slávii to nestačilo. My však můžeme být hrdi na to, co jsme včera v Olomouci předvedli. A to na obou frontách - na hřišti i v hledišti.

Protože to, co se odehrávalo na tribunách byla oboustraně velká paráda, oba tábory předvedly neskutečné choreografie a podporovaly své týmy po celý zápas. Na jeho konci se dokonce spojily, a to když na hřiště naběhly desítky kosmonautů se psy, to byla ostuda na závěr ze strany FAČR.

Teď nás čekají tři dny na dobití baterek a v neděli (minimálně venkovní) derniéra v Plzni. A když tam uhrajeme stejně bodů jako Liberec v Jablonci, pořád tam bude naděje na pohárové předkolo. Ale pojďme postupně - zkusme tam po tom šestizápasovém půstu dát aspoň jeden gól!