Ztráta Baroše a dvou bodů

FC Baník Ostrava – FC Slovan Liberec 1:1 (0:1)

Hráno 12. května 2018 v 16:15 hodin ve vyhnanství

Teoreticky velice dobrou šanci posílit naděje na svou záchranu měl Baník v sobotu, kdy přivítal ve Vítkovicích Liberec – ztráta hostů na pohárové místo docela narostla a v posledních zápasech se jim dost nevedlo. V týdnu před zápasem bylo oznámeno posezónní odvolání libereckého trenéra Holoubka, ale víte, jak to chodí – i toto může tým posílit na duchu...

Baník: Laštůvka – Pazdera, Procházka, Šindelář, Fleišman – Hlinka (46. Jirásek) - Fillo, Hrubý, de Azevedo – Baroš (K) (21. Diop), Poznar (73. Granečný)
Liberec: Hladký – Coufal (K), Kačaraba, Karafiát, Mikula – Bosančič (67. Folprecht), Havelka – Wiesner, Dorley (69. Ševčík), Pilař (82. Bartl) – Pulkrab

Rozhodčí: Franěk – Arnošt, Pochylý
Diváků: 10155

A bylo to opravdu tak – Liberec v zápase s Baníkem v žádném případě nepřipomínal manšaft z předchozích zápasů a šel do toho naplno. Baník i přesto, že nastoupil v plné síle, nepodal – zejména v prvním poločase - očekávaný výkon a zahodil možnost dostat pod sebe i Jihlavu, která v pátek prohrála doma. No bude to ještě v závěru ligy zajímavé, o čemž svědčí i následná podvečerní plichta Slovácka v Plzni.

Nebyl to ten Baník, který jsme chtěli. Pozorní hosté nás nepouštěli absolutně k ničemu a když musel po dvaceti minutám nucen střídat Baroš, výkon a morálku Baníku to hodně poznamenalo. Nervózní byl dokonce i Laštůvka, když při rozehrávce v 17. minutě přihrál přímo na nohu Pulkraba. Dopadlo to ještě dobře, podobně jako o osm minut později, když poslal míč Pulkrab hlavou nad Laštyho branku.

Kluzký trávník, který byl vydatně zkropen lijákem půl hodiny před zápasem, pomáhal docela svižné hře, desítkové publikum hnalo svůj tým vpřed, ale v 27. minutě zamrazilo všem kromě dvacítky fans v sektoru Liberce – Bosančič to zahrál moc dobře a po šťastném odrazu pálil Karafiát, Laštůvka míč pouze ztlumil a ten se pomalu odkutálel těsně kolem pravé tyče na roh...

Chviličku poté se prezentovali naši ultras velice pěkným choreem na tribunách B – kartónový nápis OSTRAVA! doplněný transparenty MĚSTO MEZI MĚSTY, HOŘKÉ NAŠE ŠTĚSTÍ. Provedení i režie perfektní, za toto velký potlesk a uznání. Když už jsem u tohoto tématu – soudě podle reakcí v různých diskuzích hodně lidí ale otrávil pomocný spíkr pod béčkama. Nedokážu posoudit proč – byl jsem na jiném konci stadionu. Atmosféra nebyla špatná, ale mnohdy docházelo k překřikování béček s kotlem odlišnými pokřiky v jeden moment. Chce to jenom doladit a třeba to bude dobré.

Na hřišti se toho dost přihodilo v posledních fázích první půle – nejprve po centru de Azeveda přes Coufala střílel v nadějné pozici vysoko nad branku POznar a vzápětí vyrobil šílený kiks špatným křižováním Pazdera, Liberec přesunul hru na druhé křídlo, Coufal centroval zprava a Dorney v poklidu doklepl – 0:1. Baník mohl – a měl – odpovědět okamžitě, ale po dalším centru de Azeveda nedokázal Diop míč zvednout více a sedící gólman Hladký dokázal míč rukou zasáhnout.

O přestávce byl v kabině pravděpodobně vítr, místo Hlinky šel na plac Jirásek a Baník se hodně brzo dočkal vyrovnání – v 51. minutě potáhl de Azevedo podél vápna, posunul Fillovi, který zprava naservíroval Poznarovi skvostný míč po zemi - odkrytou bránu nebyl problém trefit a bylo to 1:1. Ožili fans, ožil Baník a chtělo to soupeře dorazit dalším gólem. Lehce se napíše, snáze poví, ale hůře realizuje – Diop pálil nad branku, de Azevedo také, Poznar kousíček vedle pravé tyče. Nebyli jsme schopni trefit branku a už jsme se s tím nepoprali.

Ne že by se manšaft nesnažil. Hnán hledištěm to zkoušel, ale zkušený soupeř už si to pohlídal. Otázkou je, o co mu vlastně šlo... Naděje na pohár minimální. Ale taková už je naše liga – „jako bonboniéra potmě, nikdy nevíš, co ochutnáš“ (parafráze kusu textu Traktoru, v pátek jsem v Olomouci viděl jeho koncert asi posté :-) Šance nebyly a v takových zápasech mohou rozhodovat chyby. A Liberec nám jednou takovou nabídl tři body na zlatém podnose. Diop vystihl přihrávku, Hladký daleko z branky, ale Diop bohužel lobem kysňu netrefil. 1:1, fajront a přes deset tisíc rozladěných fans.

Škoda, mohlo to být opravdu docela blízko. Uvidíme, jak se k tomu postaví Teplice, Jablonec, Klokan. Možná bude ten bod hodně dobrý. Možná nás ale bude hodně mrzet ztráta dalších dvou. Remíza vzhledem k průběhu mače spravedlivá, ale Baník potřebuje výhry. Tak že by v Karviné? To bude mač se vším všudy. Bratrovražedný souboj. Jdeme na ně! S Barym nebo bez něho?

Mimochodem - v Baníku začal působit nový PR manažer Richard Šíma. Ozývají se hlasy, že se to od prvního máje, kdy nastoupil, začíná v oblasti sociálních sítí docela posouvat dopředu. Jeden konkrétní počin - byť mimo oblast internetu - byl k vidění na hrací ploše před zápasem, kam byl pozván a oceněn jeden fanoušek. A teď čtěte pozorně - devadesátiletý, fanouškem Slezské od roku 1936!!! Neskutečné. Dámy a pánové, tohle zaslouží poklonu až k podlaze. O přestávce jsem viděl, že s ním proběhly nějaké rozhovory, takže snad bude někde něco zajímavého k přečtení. Ríšo, noho zdaru v nové roli.

| Autor: kulajar | Vydáno dne 13. 05. 2018 | 2042 přečtení | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek