PŘIHLÁŠENÍ
NOVINKY

Výstava Modrobílá historie - díl první

Minulý týden v sobotu ani dnes nebyl konečně žádný fotbal, žádné služební cesty, žádné rodinné oslavy, žádné svatby kamarádů ani nic podobného a proto jsme konečně vyrazili na výstavu, kterou ve spolupráci s Baníkem připravilo Ostravské muzeum. Stydíme se za to, že jsme to zvládli tak pozdě, ale důležité je, že jsme tam pobyli dohromady hodně přes tři hodiny a můžeme nyní podat nějaké podrobnější informace.


Výstava je jedním slovem úchvatná a určitě by ji měl vidět každý, kdo o sobě říká, že je fanoušek Baníku. Vystavené exponáty přenesou člověka do těžkých začátků našeho klubu, dají mu mnoho informací, ke kterým by se třeba ani nedostal, evokují v něm vzpomínky na časy slavné i doby krušné, dají mu možnost prohlédnout si to, co ještě jeho oči určitě neviděly. Ale pojďme po pořádku…


Celá výstava je situována do tří místností a v té první jsou soustředěny informace o nejstarší historii klubu. Jsou zde připomenuty nejvýznamnější úspěchy té doby jako například slavné vítězství 4:3 nad tenkrát neporazitelným CDKA Moskva, pro který to byla první prohra po dvou letech!!! Na panelech je popsán vznik klubu a lze spatřit i první klubový znak. Ten se pochopitelně poněkud lišil od toho dnešního – tvar byl podobný, ale v červeném poli bylo písmeno S, v modrém K a na bílém podkladu byl nápis Sl. Ostrava. Návštěvník výstavy se dozví i to, že zakládací listinu klubu podepsalo 20 lidí (16 z toho bylo horníků) a že „všichni zakladatelé ručí za dluhy svým jměním“.


Každé začátky jsou těžké a nejhorší je sehnat peníze, za které je potřeba koupit dresy, kopačky, míče. Nadšenci uspořádali Mikulášskou zábavu, která vynesla 5000 Kč, sportovní karneval, který přinesl 7000 Kč, a šlo se nakupovat! První dresy, ve který tým odehrál tři zápasy byly červenobílé s vertikálními pruhy, k tomu byl černé trenýrky. Hned poté už ale následovaly tradiční barvy Baníku – modrá a bílá.



Jsme stále ještě v první místnosti výstavy a dostáváme se k panelům, které popisují cestu z divize do ligy. Lze si přečíst o stavbě prvního hřiště, o Staré střelnici, o škvárovém hřišti. Na něm hrál tým 3 roky a pak se dostal do první ligy. Zajímavostí je, že i když umělé osvětlení bylo vybudováno až na Bazalech, první zápas pod světly se konal již v roce 1934 na Staré střelnici. Jak je to možné? Jednoduše… Pro zápas s výběrem maďarských ligových týmů byly postaveny stožáry a na ně bylo namontováno 36 zapůjčených reflektorů. Slezané pak v památném zápase vyhrál 4:3.


Velice zajímavé a historicky určitě cenné jsou výstřižky z dobového tisku. Je možno si přečíst, že Slezská Ostrava porazila Kladno 6:4 nebo že při zájezdu do říše se po vítězství 8:4 nad Koblenzem přesunoval tým do Erfurtu parníkem. Anebo že první ligový gól dal v srpnu 1937 Sulkovský do sítě Krischkeho z 1. ČSSK Bratislava. Střelec první ligové branky slezského klubu měl slíbeny hodinky od bohatého fanouška. Sliby chyby… Sponzorovi se v utkání líbil jiný hráč a hodinky dostal on…


Na panelech je možno najít i jiné úsměvné příhody. Třeba tu, jak jeden rozzlobený pán dobré pověsti hodil v nervovém vypjetí pivní sklenici po pardubickém brankáři. Nedopadlo to dobře a klub byl nucen postavit mezi hlediště a hrací plochu drátěný plot. s úsměvem si návštěvníci čtou i v klubových knihách, které popisují čistý zisk 155,- Kč z jednoho ligového utkání.


(pokračování příště)

| Autor: kulajar | Vydáno dne 11. 11. 2006 | 1914 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek