PŘIHLÁŠENÍ
NOVINKY

Výstava Modrobílá historie - 2. díl

Máte-li zájem, přečtěte si další dál povídání o výstavě Modrobílá historie, která stále ještě probíhá v Ostravském muzeu. První díl povídání si můžete přečíst zde.

Stále ještě setrváváme v první místnosti ze tří, ve kterých je výstava instalována. Na následujících panelech je popisována historie výstavby stadionu na Bazalech. staré hřiště Na střelnici už dosluhovalo, nevyhovovalo přísnějším požadavkům a proto bylo rozhodnuto o přestěhování. Uvažovalo se, že bude využit Stadion odborářů, který stával v místech, kde je dnes obchodní středisko Carrefoure. Nakonec však převážily hlasy, že Baník patří za Ostravici a bylo rozhodnuto – nový stadion bude na Bazalech.


Slavnostním prvním zápasem sehraným na Bazalech měl být zápas s ČH Bratislava. Vše se ale nestačilo dokončit v termínu a proto byl odehrán na již zmíněném Stadionu odborářů. Bazaly tak měly premiéru až 19.4.1959 v zápase proti Ústí nad Labem a Baník v něm bohužel prohrál 2:3. Baník se v novém působišti rychle zabydlel a dařilo se mu střídavě. Například v sezóně 1962/1963 se stal podzimním mistrem. do jara vstupoval s velkými ambicemi, ale týmu se přestalo dařit a na jaře získal pouhých devět bodů... Přitom 14 by stačilo k prvnímu titulu!!!


To však ještě nebylo nic proti tomu, co čekalo fanoušky Baníku v dalších letech. Tým prošel rozsáhlou generační výměnou a poté, co Sparta pustila v posledním kole Košicím zápas v posledním kole, Baník v sezóně 1962/1963 sestoupil z první ligy. Mimochodem – i tento „čin“ Sparty možná přispěl k alergii fanoušků Baníku na Spartu...


Prošli jsme první místností výstavy a vstupujeme do druhé. Do oka nám hned padne řada pohárů, vlaječek ze zápasů evropských soutěží a jiných trofejí. Hned u dveří mne zaujala vlaječka ze zápasu proti FC Valencia, ve kterém mohli fanoušci na Bazalech vidět v akci slavného Argentince Mario Kempese. Na to si dobře vzpomínám – stál jsem pod dnešním sektorem P2 (kde býval tenkrát kotel) dole úplně u plotu. Valencia kopala roh a Kempes šel pro míč k plotu. Byl asi metr ode mne... Možná si řeknete, že je to hloupost, ale pro tenkrát náctiletého kluka to byl nesmírný zážitek. Mimochodem - Kempes byl inspirací pro Wernera Ličku, který pojmenoval svého syna Maria právě po slavném útočníkovi. Viz foto Kempese s Mariem v náručí.


Některé panely v druhé místnosti poskytují informace o bývalých i současných hráčích Baníku. Jsou řazeny abecedně a postupně můžete číst o Albrechtovi, Aniolovi, Antalíkovi, Barošovi, Bestovi, Bolfovi, Böhmovi, Bouzkovi, Dopitovi, Dvořákovi a mnoho dalších. Texty informují o jejich kariéře s důrazem na léta, která prožili v modrobílém dresu. U některých hráčů jsou i fotografie. Dovedete si třeba představit Řepku, který má na hlavě vlasy? Zajděte se podívat – fotka tam visí.


Další panely už líčí slavnou historii Baníku – např. zisk prvního titulu v roce 1976. O tom ale zase příště.

| Autor: kulajar | Vydáno dne 16. 11. 2006 | 3229 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek