Staré gardy ve Svinově

Velice krásných 85 let oslavil v sobotu 30. července svinovský fotbal. Ve Svinově z toho byla velká sláva a tak není divu, že součástí oslav bylo i utkání, ve kterých nastoupili fotbalisté starších ročníků. Organizátoři pozvali „Tým osobností“, ve kterém nastoupili v modrých dresech Baníku bývalí hráči Baníku, Vítkovic i pár hokejistů. No pár… Původně měli přijet skutečně dva, nakonec ale nastoupil pouze jeden.

Utkání se hrálo netradičně na tři třetiny – starší kusy potřebují přece jenom častější pauzy – a střídat se mohlo také ve stylu hokeje – když někdo nemohl, sebral poslední zbytky sil, přiběhl ke střídačce a naskočila čerstvá krev. Domácí klub postavil do každé třetiny jiný tým. Nejprve hráli jejich současní muži, druhou třetinu hráli bývalí hráči klubu a do třetího dějství nastoupil mix obou mužstev. Některá z jejich jmen: Wozniak, Vaněk, Krčniak, Doležal, Potůček, Pešnar, Musial, Koval, Bílek, Blaho, Bočiak, Krejčeřík, Husárek.

Za staré gardy nastoupila samá zvučná jména – Sváťa Schäffer, Ivo Schmucker, Tomáš Bernády, Marcel Lička, Luboš Šrámek, Dušan Vrťo, Zdeněk Šajtar, Karel Kula, Werner Lička, Kamil Mihola, Libor Frič, Vladimír Procák, Zdeněk Svatoňský, Marek Malík, Krupník, Hořínek, Kohut a další. Základní sestava pro první třetinu byla následující: Schäffer – Svatoňský, Kula, Mihola, Šajtar – Frič, Vrťo, Marcel Lička, Kohut – W. Lička, Malík.

Diváci, který se sešlo odhadem asi čtyři sta, mohli v krásném slunečném podvečeru obdivovat nebojácnou Schäfferovu kličku osamocenému útočníkovi na hranici šestnáctky, prohru dvoumetrového Malíka v hlavičkovém souboji s borcem o čtyřicet čísel menším, nádherné přihrávky Svatoňského, nekompromisnost olympijského vítěze Šajtara, přehled ve hře v podání Vrťa, snahu o kompletaci hattricku Wernera Ličky či hru ve stylu já na tátu, táta na mě v podání obou generací Ličků. K vidění byly ale samozřejmě výborné individuální okamžiky či výkony na obou stranách.

Do vedení šli překvapivě domácí, když kolem dvacáté minuty využili puštění ofsajdové pozice pomezním, postupovali dva na jednoho a po přihrávce v šestnáctce nalevo neměl Sváťa Schäffer moc šancí 1:0. Netrvalo to ani minutu, když se do šestnáctky snažil probít Vrťo, ale obránce jej v jinak velice čistě a ohleduplně hraném zápase zezadu zkosil – penalta. Míč si postavil Werner Lička a dloubáčkem dal vzpomenout na Bělehrad – 1:1. Remízou první třetina také skončila.

Druhou část měl výběr osobností jasně ve svých rukou a dokázal to dvěma brankami. Nejprve to byl ve 45. minutě znovu W. Lička, který dostal neskutečně skvělý balón za obranu od Svatoňského, udělal kličku brankáři a dorážel do prázdné branky. O deset minut později nastřelil Svatoňský po kličce ve vápně tyč, ale o další dvě minuty později poslal míč za obranu M. Lička a ačkoli byl možná Malík v ofsajdu, rozhodčí jej nechali doklepnout do sítě potřetí. Podruhé se šlo k občerstvení za stavu 3:1.

Ve třetí třetině nastřelili domácí nejprve spojnici tyče a břevna (68. minuta), pak zaplachtil Hořínkův centr zprava na horní část břevna a v 76. minutě se skóre opět pohnulo – Svatoňskému se podařilo prostrčit mezi stopery na Kulu, který se posunul pro poslední část na ze stopera na hrot útoku, a ten zasunul míč s jistotou k levé tyči. Brankový účet pak uzavřel pět minut před koncem Krupník po M. Ličkově míči za obranu. Krupník poslal míč po zemi podél těla brankáře k levé tyči.

Výsledek byl tedy 5:1 pro tým osobností, ale toto určitě nebylo to nejdůležitější. Hráči přijeli pobavit nejen sebe, ale i diváky a to se jim povedlo dokonale. V hledišti se vzpomínalo na staré časy, popíjelo pivko, pojídaly uzeniny z roštu – no zkrátka sobotní podvečerní pohoda. Bylo to moc fajn a všem za to patří velký dík! Do Svinova letí kromě poděkování gratulace k velice hezkému výročí tamního fotbalu. Do dalších let mnoho zdaru!

Více fotografií najdete v naší fotogalerii.

| Autor: kulajar | Vydáno dne 01. 07. 2007 | 3361 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek