Střídání stráží na Bazalech

Letošní přestupový kolotoč se točí pro Baník trošku netradičně a nutno říct, že pro fanouška tím správným směrem. Ne, že by z našeho klubu nikdo neodešel... Všichni víme, že klub opustili miláček tribun Besta, opora zadních řad Klimpl či z hostování se vracející Hoffmann. Tyto odchody by ale pro naše zadní řady nemusely znamenat až tak velký problém, jak by se na první pohled mohlo zdát. Obrana na jaře pracovala velmi spolehlivě, z jmenovaných v ní stabilně hrál „pouze“ Klimpl – toho by měl nahradit první velký navrátilec Renda Bolf, zadní řady by mohl na levé straně vystužit i Daniel Tchuř.

Druhá, divácky veřím velká pecka, se oficiálně a definitivně odtajnila včera večer. Sice se ze spousty náznaků dala již dříve vydedukovat, ale když to není černé na bílém... Schyluje se tedy ještě k druhé výměně – jedna její část se dala defacto kdykoli čekat, ta druhá by mohla (pevně v to věřím) přilákat do ochozů náročného ostravského diváka.

David Střihavka – mladý nadějný útočník přišel do Baníku v zimě v minulé sezóně z Blšan s vizitkou velkého talentu a na druhou stranu s tréninkovým mankem po zranění. Určitě to byl riskantní krok ho angažovat – nicméně David od prvních dnů na Bazalech přesvědčoval o tom, že na sobě maká a že chce s Baníkem něčeho dosáhnout. První půlrok ambice gólomakera zcela nenaplnil (nastoupil ve všech jedenácti zápasech jara v základu, 5x byl střídán, ŽK nebyl napomínán a 2x skóroval – v kanonádě s Plzní před poločasem zvyšoval na 2:0, v posledním kole s Olomoucí rovněž před poločasem dával na 3:0).

Letní přípravu před letošní sezónou absolvoval celou a v sezóně splnil to, s čím přicházel. Stal se nejlepším střelcem týmu, když ve 28 zápasech, ve kterých hrál, 13x skóroval (což byla téměř čtvrtina branek celého týmu) a dlouho se držel v boji o korunu krále střelců celé ligy. Nakonec mu na ni chyběly tři branky a o druhé místo se dělí s Teplickým Džekem. Určitě nezapomenutelným zápasem pro Davida i fanoušky byla jeho one man show v zápase s Kladnem, kdy běhěm první dvacetiminutovky zkompletoval hattrick a ve druhé půli uzavřel skóre na celkových 5:1. Navíc tento zápas ukázal Davida v pozici „všestranného“ střelce – není to jen doklepávač z malého vápna do prázdné – dokáže se prosadit hlavou, střelou spoza vápna, soubojem jeden na jednoho, důrazem v dorážce.

Jak vypadaly další Davidovy branky v sezóně? 3.kolo s Olomoucí – v závěru zápasu utekl Forest, naservíroval před bránu a David zvyšoval na 3:0. Hned v dalším kole na Slovácku lehkou tečí Varadiho centru na malém vápně srovnal na 1:1, Forest v závěru zápas otočil. Ve 13.kole v deštivém zápase v závěru hlavou pojistil vedení nad Boleslaví na 2:0. V prvním jarním kole v Olomouci nastoupil jako žolík a minutu před koncem ukončil snahu domácích o vyrovnání – opět hlavou zakončil rychlý Rajtyho brejk do rozhozené obrany. Následující kolo opět střídal a po pěti minutách pobytu na hřišti otevřel skóre a zároveň stanovil výsledek zápasu – další hlavou zakončoval Variho centr a Baník porazil Slovácko 1:0. Od dalšího kola zase začal hrát v základu – třetí zápas po sobě skóroval na Kladně, kde z penalty vyrovnával na konečných 1:1. Po čtyřzápasovém střeleckém půstu přišel zápas jara před zaplněným stadionem – v osmnácté minutě prodloužil centr Metelky z hloubi pole hlavou za skoprnělého Blažka a srovnal na 1:1. Poslední dvě branky si nechal na poslední dvě kola – v domácí rozlučce s Budějovicema pečetil na konečných 5:1, venku v Teplicích trochu kuriózní brankou otočil zápas na konečných 2:1 pro Baníček.

Už v zimní přestávce David koketoval s možným přestupem na ostrovy, ačkoli v herním testu ve Wattfordu uspěl, ze sestupu nakonec sešlo a David mohl za Baník střílet branky i na jaře. Nyní jeho námluvy s anglickým druholigovým Norwichem vypadají pro Davida nadějně – tým se netají ambicema postoupit do Premier League a David by se rád popral o šanci a byl u toho. S klubem už je domluvený a podepsal smlouvu na čtyři roky, zbývá už jen doladit domluvu mezi kluby – David má ve smlouvě výstupní klauzuli za částku X, už jde pravděpodobně pouze o to, jakým způsobem by částka měla být vyplacena. Baník trvá na splacení částky najednou, nesouhlasí se splátkami.

Vzhledem k tomu, že se Baníku v posledních dnech podařilo získat více než atraktivní posilu do útoku, předpokládám, že Davidův přestup nakonec proběhne a David si zahraje před plnými tribunami v Anglii. Přeji mu tímto pevné zdraví a ať se mu v Anglii daří minimálně tak, jak tomu bylo tuto sezónu u nás a ať pořád zůstane tím milým a skromným klukem, který ví, že na sobě musí pořád makat, aby šel pořád nahoru. Na závěr si dovolím odcitovat slova, která řekl pro oficiální web – myslím, že hovoří za vše... „Vypadá to, že kádr bude moc silný, s Vencou Svěrkošem to bude ohromná síla. Já cítil, že by šlo něco v lize dokázat, ale nakonec rozhodlo, že nabídka přišla z Anglie, byť ze druhé ligy. Je to obrovská šance, vnímám to jako svou výzvu. Na druhou stranu ale vím, jak úžasný krok jsem udělal předtím přestupem do Baníku. Bez toho klubu bych nikdy nebyl v pozici, v jaké jsem teď..."

Jak už všichni víte – Davida by měl na hrotu vystřídat náš bývalý kanonýr Václav Svěrkoš, který Baník opustil těsně před mistrovskou sezónou. Předtím odehrám za Baník dvě sezóny. V té první 2001/2002 nastoupil ke 22 zápasům (11x v základu), branku nevstřelil. Ta následující mu ale vyšla dokonale – skóroval 14x (poprvé doma s Příbramí v 72.min rozhodl gólem na 1:0, v jednom zápase skóroval 2x a to doma se Zlínem při remíze 2:2, další branky dal Brnu, 2x Hradci, Olomouci, Jablonci, Teplicím, Budějovicím, Bohemce, Blšanům, Žižkovu a také doma Spartě při výhře 3:2). Stejně jako David letos i Venca v této sezóně skončil v tabulce druhý (dvě branky za vítězným Kowalíkem) a po sezóně se stěhoval do Borussie Mönchengladbach. Tam se ale pořádně do kádru neprobojoval (během uplynulých čtyřech let 2x hostoval v Berlíně a ve Vídni) a před touto sezónou už s ním trenér nepočítal. Po dlouhých jednáních se podařilo dosáhnout toho, že dnes Venca zas po dlouhé době trénuje na Bazalech...

Vítej Venco, ať se daří a ať zase v ochozech zní VÁCLAVE BIJ!!!

| Autor: ammy | Vydáno dne 05. 07. 2007 | 1428 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek