K. Večeřa: Děkuji fanouškům

Tisková konference po zápase FC Baník Ostrava – FC Slovan Liberec

Přítomni: Trenér Baníku Karel Večeřa, trenér Liberce Michal Zach, tiskový mluvčí Baníku Dalibor Záruba

D. Záruba: Dobrý večer, vítám vás na tiskové konferenci po zápase. Vítám také oba trenéry a prosím je o stručné zhodnocení zápasu. Nejprve prosím hostujícího trenéra pana Zacha.

M. Zach: Děkuji, dobrý večer. My jsme přijeli do Ostravy s cílem začít utkání aktivně. Nechtěli jsme se dostat pod tlak a chtěli jsme přecházet do rychlých protiútoků. Myslím, že se nám naše taktika dařila až do první branky, kterou jsme dostali z pokutového kopu po ruce. Následovala pasáž, ve které jsme se dostali pod tlak, ale přesto jsme si dokázali vytvořit několik nebezpečných příležitostí. Hodúr tam měl dvě v podstatě stoprocentní šance, které ale neproměnil. Rozhodující okamžiky nastaly těsně před koncem prvního poločasu, kdy došlo k vyloučení Košťála a vzápětí Pudila. Tím bylo v podstatě o osudu utkání rozhodnuto. Druhý poločas už byl v podstatě pouze naším bojem proti přesile domácích a já chci poděkovat hráčům za výkon ve druhém poločase, kdy dokázali vstřelit branku na 2:1 a nevzdali to.

D. Záruba: Děkuji, prosím pana Večeřu.

K.Večeřa: (s úsměvem) My se v podstatě učíme hrát v té nádherné kulise, kterou nám tady fanoušci připravují. To je pro nás hodně zavazující. V úvodu zápasu se trochu projevilo to, že v sestavě, která nastoupila, jsme hráli poprvé navíc s kvalitním soupeřem. V prvním poločase tam byly opravdu okamžiky, které rozhodly – zbytečná ruka při standardní situaci a červené karty. Ta první vynucená, ta druhá nevynucená. dneska je fotbal hodně o disciplíně a tu jsme měli dnes – stejně jako v utkání s Mostem – větší. Hosté nám to tím hodně usnadnili… Druhý poločas byl hodně o trpělivosti. Mi se z naší strany nelíbila pasáž, která následovala po brance na 2:0. Tam jsme to podcenili i když jsme věděli, že soupeř bude hrozit z brejků a ze standardních situací. Z jedné skutečně dali naprosto zbytečnou branku, i když byla pěkná. Naštěstí jsme dali brzo na 3:1 a měli jsme i další šance. Musím pochválit celé mužstvo za kolektivní výkon a musím poděkovat fanouškům, kteří vytvářejí atmosféru, povzbuzují nás, ženou nás dopředu. Je to strašně potěšující a já jsem rád, že jim takhle můžeme dělat radost.

D. Záruba: Děkuji a prosím vaše otázky.

Pane Večeřo, mohl byste stručně ohodnotit výkon tří hráčů, kteří dnes naskočili do základní sestavy poprvé?
K. Večeřa: Dušan Tesařík to měl velice těžké, protože v páté minutě byl v těžkém střetu. Byl trochu otřesený a nebyl v nejlepší pohodě – proto jsem ho o poločase střídal. Dan Tchuř neudělal prakticky chybu až na ten jeden okamžik, kdy byla z jeho prostoru standardka, po které jsme dostali branku. Ruda Otepka předvedl přesně to, co ho dělá fotbalistou. Umí podržet balón, umí rozdělovat přihrávky, jsou na něj fauly, je ho plné hřiště. Spokojenost, chtělo by to ještě, aby se zapojil úspěšněji do koncovky. Měl tam dobré střely a přinesl to, co nám schází – střelba ze střední vzdálenosti.

Pane Zachu, necítíte po několika neúspěšných zápasech tlak na svou osobu? Nedali vám šéfové před dnešním zápasem nůž na krk?
M. Zach: My v klubu samozřejmě neustále komunikujeme. Tlak na trenéra je v každém klubu neustálý. Samozřejmě naše situace není po začátku ligy taková, jakou jsme si představovali. Určitě jsme chtěli lépe zvládnout minulé kolo doma s Bohemkou, ale bohužel jsme nedali branku a nezískali jsme body, které jsme potřebovali. Já se otázkou tlaku v podstatě ani nezabývám. Já se snažím připravit mužstvo na každý zápas a nějaké myšlenky navíc by mě osobně odváděly od práce. Já to beru tak, že máme před sebou další zápas a naším cílem bude se co nejlépe připravit na zápas v Teplicích. A to je vše.

Řekl jste už něco Pudilovi?
M. Zach: O půli jsme to neřešili, tam nebyl čas. Až teď po zápase… Budeme to samozřejmě řešit dál. Stoprocentně. To je nedisciplinovanost, oslabení mužstva, poškození naší dosavadní práce. Určitě to musíme nějak řešit.

Myslíte, že svým zkratem za stavu 1:0 prohrál zápas?
M. Zach: Slova „prohrál zápas“ jsou hodně silná. Pravdou ale je, že byl u klíčových momentů… Nevím, co ho vedlo k tomu, aby takhle zahrál rukou. Ale takové ruce se stávají, jsou vidět i v jiných utkáních. Myslím si ale, že jsme měli proměnit šance, které jsme měli – i za stavu 1:0. Mohli jsme vyrovnat. Svádět to na Pudila za tu ruku by bylo hodně přísné, ale to vyloučení – takhle to nejde. To je jeho hrubá chyba, která poškodila celé mužstvo.

Mohla mít na jeho výkon vliv ona penalta?
M. Zach: Možná to nějakým způsobem jeho psychiku poškodilo. Jeho další chování – to ví asi jenom on sám.

Pane Večeřo, hráli jste bez Lukeše a Svěrkoše. Přestože jste hráli proti devíti, ukázalo vám mužstvo, že má sílu i bez jmenovaných dvou?
K. Večeřa: Já jsem to hráčům říkal už před utkáním. Pro mě je těžké někoho posadit na lavičku mezi náhradníky. Já je beru ale jako profesionály. Ta obrovská síla mužstva je právě v té vyrovnanosti. Já tam hlavně vidím soudržnost a disciplínu.

Byla to ve vaší kariéře nejlepší atmosféra, kterou jste zažil?
K. Večeřa: (s úsměvem) No tak já jsem zažil lepší… Čtyřicet tisíc je přece jenom více znát. Ale fanoušci dnes byli fantastičtí, kdo přišel, bavil se od první do poslední minuty. A tak by to mělo být.

Vy jste při příchodu na Bazaly řekl, že chcete zažít atmosféru vyprodaných Bazalů. Věřil jste, že to přijde tak relativně brzy?
K. Večeřa: Já jsem čekal, že už to bude minulou sezónu. Takže je to spíš pozdě. (s velkým úsměvem)

D. Záruba: Další otázky nejsou, děkuji všem a nashledanou.

| Autor: kulajar | Vydáno dne 19. 08. 2007 | 1951 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek