Ohlédnutí za dubnovými zápasy

Liga nám finišuje v kvapíkovém tempu, ještě tři zápasy a bude jasné, jestli byla sezóna pro Baníček úspěšná, anebo jestli si na Evropu budeme muset ještě chvilku počkat. Mám pocit, že je to jen pár dní, co jsme poseděli s posledním vítězem v Bernie’s a už je za náma další měsíc. Tentokrát vzejde vítěz ze čtyř duelů, kdy jsme dvakrát hráli doma (a nezaváhali), ze dvou zápasů venku jsme přivezli pouze jeden bodík za televizní plichtu v Brně. Ale pojďme se ohlédnout za všemi duely tak, jak se odehrály.

Baník – Jablonec 3:0
Franta Komňacký se na Bazalech představil poprvé od titulu jako soupeř. Přivítání od fanoušků bylo (stejně jako na podzim v Jablonci) vřelé a Franta má asi doživotní jistotu, že na Bazalech bude vždy vítán. Ale na nostalgii nebyl čas – Baník potřeboval v honbě za pohár nutně vyhrát, soupeř by zase bral každý bodík, který by ho přiblížil k záchraně. Podle toho duel také vypadal – hosté pozorně bránili a naši dobývali jejich pevnost. Dvě tři šance jsme zahodili, hosté zahrozili z jednho brejku, kdy šla střela do boční sítě, po půlhodině hry se Otepka ukázal nejen jako mozek hry – vyhlavičkoval na lajně míč po rohu hostí. Poločas hosté ubránili, kapitulovali ale hned zkraje druhého – Bizi vybojoval míč u brankové čáry, centrem na penaltu našel nabíhajícího Neuwirtha a Aleš svojí premiérovou brankou otevřel skóre. V tu chvíli jsme se mohli zatáhnout my a čekat na brejky. Dva úžasné se nám povedly, nejdřív putoval míč na jeden dotek po ose Vašek-Tchuř-Bizi, ten poslal do tutovky Magiho, který akci vyšperkoval poslední nahrávkou před prázdnou – Svěrki pohodlně zasunul na 2:0. Poslední gólovka měla stejné obsazení – Magi si ve vápně obhodil beka, dal pod sebe Svěrkimu a ten pečetil na 3:0. Komu dáte hlas – dvougólovému Svěrkimu, jeho dvornímu nahrávači, Aldovi – nebo někomu úplně jinému?

Mladá Boleslav – Baník 3:1
Baník v Boleslavi nikdy nevyhrál a tentokrát by se body hodily dvojnásob. Chtěli jsme hrát aktivně a vnutit soupeři svůj herní styl – plán narušila ale rychlá branka v naší síti. Řezníček v běžeckém souboji utekl Neuwirthovi, Vašek si na něj počkal, až bude blízko a šel mu pod nohy. Jednoznačně trefil míč, Řezníček se následně s řevem, jakoby mu Vašek minimálně urval nohu pod kolenem, skácel k zemi – sudí neváhal – žlutá Vaškovi a penalta, ze které se Rajnoch nemýlil. Naši se dlouho oklepávali, po půlhodině ale sudí na poměry naší kaprligy posoudil držení Magiho ve vápně jako faul a kopali jsme penaltu – letos třetí, čekali jsme na ni 22 kol a vůbec první venku. Přiznám se, že si nepamatuju, kdy jsme ji venku kopali naposled (loni Klimpl v Brně?). Venca se podobně jako Rajnoch nemýlil a srovnal na 1:1. Kdo v tuto chvíli čekal stejně jako já, že aktivita zůstane na našich kopačkách, byl zklamán. Nechali jsme domácí hrát, Vašek ve 40.minutě vytěsnil Poláčkovu tutovku na roh, o dvě minuty později už ale kapituloval – byť gól smrděl ofsajdem, zadělali jsme na něj vlastní pasivitou a chybami v obraně. Skóre uzavřel Rajnoch, kterému nechala naše obrana neskutečně místa ke střele (do tyče) i následné dorážce, obrana měla tentokrát slušně vyspáno. Naši to sice nezabalili, ale tlak byl bezzubý, často nás zastavoval praporek lajnového v ofsajdu, Otepka, Magera ani Lukeš své šance neproměnili a tak se již skóre nezměnilo – a my si zkomplokovali cestu do Evropy. Pro mě osobně se bude těžko hledat favorit v tomto duelu – Vašek? Svěrki? Ruda? Čoupek? Těžko říct...

Baník – Č.Budějovice 2:0
Shodou okolností třetí z pěti posledních letošních domácích zápasů, které mají jednoho společného jmenovatele – soupeř žije v ohrožení své ligové existence a tak se přijel především zakopat do vápna a ukopat “kotrbu” anebo aspoň dostat co nejmenší výprask. Tentokrát se o to pokusila Tatarákova družina z jihu Čech – pro fanoušky Baníku to byla jen otázka skóre – podaří se zopakovat poslední dva výsledky 3:0 nebo to dopadne jinak? Začátek se nám nemohl povést lépe – trpělivě celé jaro zkoušený signál po rohu konečně vyšel – Ruda rozehrál, hlouček nabíhajících hráčů pustil míč za sebe a Svěrki z hranice vápna vymetl šibenici. Co víc si přát... Soupeř se ale ani po obdržené brance nikam nehnal, kromě faulů nepředvedl vůbec nic. Naši se také nikam nehnali a trpělivě čekali na šanci, ta přišla v 68.minutě, kdy Dan Tchuř poslal kolmicí za obranu čerstvého Zehiho a ten po osmi minutách na hřišti bombou propálil Křížka v bráně hostí a uzavřel skóre na 2:0. V komentářích na různých místech internetu se dalo od fanoušků Baníčku vyčíst, že se v zápase nejvíc líbil Dan Tchuř, který odehrál skvělý zápas jak směrem dopředu, tak i dozadu. Vyhraje to také u vás?

Brno - Baník 0:0
Poslední dubnový zápas hrál Baníček v Brně. Podpořen 1 200 fanoušky, při hezkém počasí (a televizním přenosu) uhrál bod. V prvním poločase měl Baník více šancí, připomeňme střelu Mičoly do tyče, gólovku Marka, zmařenou nahrávku Tchuře na Mičolu, několik hezkých akcí Svěrkoše, obranných i útočných soubojů Magery a další. Velmi dobře hrála i obrana, která si pohlídala (na rozdíl od Mladé Boleslavi) všechny kolmé přihrávky soupeře. Bolf i Neuwirth vyhráli většinu soubojů. Bolf prokázal přehled ve vzduchu, Neuwirth nejen to, ukázal, že má dostatek sebevědomí jít do osobních soubojů i v pokutovém území. Hodně mu v tom pomáhá jeho rychlost. Jeden hlavičkový souboj mimo pokutové území vyhrál i výborný Petr Vašek. Náš brankář navíc suverénně ovládl prostor před brankou, při rozích a standardkách si dobře organizoval obranu, kryl i střely z dálky. Taky připomeňme zákrok Aleše Besty na Řezníka... Začátek druhého poločasu trochu připomněl Teplice, naštěstí bez obdrženého gólu, i když šance Střeštíka byla stoprocentní. Těsně před ní ale zabránil jistému gólu Vašek. Hru jsme brzo vyrovnali, šance byly na obou stranách - střely Otepky, Zehera, Magery, ale i další zákroky Vaška. Vybírat favorita v tomto utkání bude asi hodně těžké.

Toť krátké ohlédnutí za dubnovými zápasy, hlasovat pro vítěze můžete až do soboty zde – a tentýž den večer všichni na Bazaly – čeká nás další nelehký duel proti zachraňujícímu se Kladnu. Že je potřeba oplatit těžkou (a zbytečnou) porážku z podzimu snad není potřeba připomínat...

| Autor: ammy | Vydáno dne 01. 05. 2008 | 1888 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek