První letní odchod – Lukáš Magera

Několikadenní dohadování fanoušků Baníku skončilo. Před chvíli oficiál potvrdil již dříve zveřejněnou informaci - Lukáš Magera dnes oficiálně změnil dres a na tři roky (s následnou dvouletou opcí) se upsal rumunské Politehnice Temešvár, kterou trénuje Dušan Uhrin ml.

Dá se předpokládat, že právě trenér rumunského týmu, který v uplynulé sezóně skončil na šestém místě, byl hlavním iniciátorem přestupu. Není tajemstvím, že Lukáše chtěl získat již během svého působení v Mladě Boleslavi – k dohodě s Baníkem nakonec došlo až nyní, kdy (dá se předpokládat) jeho zaměstnavatel za Magiho služby vysází přeci jen jinou částku, než která by dorazila z města Škodovek.

Tak nějak jsem začal již dříve psát medailonky odcházejících hráčů – ač nerad budu v tom pokračovat. Nerad proto, že asi jako každý fanda bych v Baníčku viděl nejraději jen samé hvězdy, realita je zatím ale jiná a klub z odchodů hráčů svým způsobem žije – a když už nás má někdo opustit, určitě to je lepší, když odchází za hranice, než posilovat soupeře v naších luzích a hájích. Jistě, dá se namítnout – co nabídne Rumun, nebylo by lepší počkat si na lepší nabídku ze západu? I na to jsou dvě odpovědi – pokud by přišla, určitě bylo – ale co když nepřijde, co když se hráč (nedej bůh) zraní... Je to těžké – z mého pohledu – ale to bych se vlastně opakoval...

Takže zpět k Lukášovi. Lukáš Magera se narodil 17. ledna 1983 v Opavě, vyrůstal v Dolním Benešově. Tady také udělal první fotbalové krůčky a ve dvanácti přestoupil do Baníku Ostrava. Tento svůj krok Lukáš komentoval slovy: "Byli za mnou oni (Baník) a ještě z Opavy, ale já jsem se rozhodl pro Baník. Měl lepší perspektivu, byly tam čtyři dorosty, v Opavě jen dva," vysvětluje svou
tehdejší volbu. Na rozdíl od řady svých vrstevníků Lukáš neprošel všemi mládežnickými repre výběry, prosadil se až v reprezentaci U21, za kterou odehrál 13 zápasů a vstřelil dvě branky. Ligu ochutnal poprvé v mistrovské sezóně, celkem se na ligových trávnících představil 110x, přičemž odehrál 6114minut, vstřelil 21 branek (z toho dvě z penalt), nasbíral 17 žlutých karet, jednou byl vyloučen.

Lukáš to ve své kariéře neměl nikdy jednoduché ani v sestavě, ani mezi fanoušky. Začínal jako defenzivní záložník (tuto roli plnil také v reprezentaci), pak z něho trenér Jarabinský zkoušel asi udělat
nového Dina – ale tato role Magimu dlouho neseděla, na což často a dlouho ochozy reagovaly po svém. Určitě má Lukáš do Dina daleko, na druhou stranu má ale také řadu předností – umí se skvěle zapojit do kombinační hry (viz vyhlášení nejlepším hráčem loňského turnaje v hale), má precizní kopací techniku levačkou (viz výstavní gól na jaře v Plzni), umí se prosadit individuálně a najít ve vápně lépe postaveného spoluhráče (viz např. branky Svěrkiho s Jabloncem). Přes to všechno mu ochozy dlouho nemohly přijít na jméno, uvidíme, jak na něho budeme na podzim vzpomínat. Aby nám ještě nechyběl... Když už jsem u těch ochozů – nepříjemně mě překvapili na podzim fanoušci Kladna, kteří připravili Magimu velmi nepříjemné přivítání – těžko říct, jestli to bylo jen z principu nebo proč, moc informací o jeho hostování nemám – ale vím, že na Kladno Lukáš nikdy nevzpomínal ve zlém...

Jak již bylo řečeno, ligovou premiéru v zažil v mistrovské sezoně, konkrétně ve 14.kole, když v remízovém zápase 1:1 na Spartě v 90.minutě střídal Maria Ličku. První ligovou branku vstřelil ve svém pátém ligovém zápase – v 70.minutě zápasu v Blšanech vystřídal Matyho, aby v 83.minutě korigoval na 2:1. Jeho branka sice neodvrátila první porážku Baníku v sezóně, ale pro Lukáše zůstane navždy tou první ligovou trefou.

Následující půlrok (podzim po titulu) byl Magi na hostování v druholigovém Kladně. Sešlo se tam několik Baníkovců (Daněk, Neuwirth, Racko), na této štaci se Lukáš potkal také s Tomášem Markem, nyní
našim kapitánem (resp. zástupcem kapitána). Na Kladně Magi odehrál 12 zápasů a vstřelil tři branky a jak sám časem Kladno hodnotil – moc se mu tam nechtělo, zdálo se mu to daleko, ale fotbalově si tam určitě pomohl a pro jaro se vrátil zpět do kádru Baníku. Hned první jarní kolo sezóny 2004/05 pro něj znamenalo další milníky v jeho kariéře – Magi nastoupil v 17.kole v Budějovicích poprvé v základu, brankou z osmé minuty rozhodl o vítězství Baníku – a také se poprvé žlutilo a to v 88.minutě. Jedinou svoji červenou kartu v ligových zápasech Baníku dostal v Mostu v 8.kole sezóny 2006/07, když nedohrál zápas po druhé ŽK (opět) v 88.minutě musel pod sprchy – Baník tento zápas nakonec prohrál 2:1. Hattrick se Lukášovi nepodařilo vstřelit ani jednou, hned 4x ale zaznamenal v zápase dvě branky – 3x to bylo při kanonádě Baníku (FCB-Zlín 4:1, FCB-ČB 5:1, Plzeň-FCB 0:4), teď na jaře byl jediným střelcem Baníku při domácí remíze se Slavii 2:2.

Penalty kopal v lize dvě, obě úspěšně (90.min zápasu FCB-Příbram 2:1 po faulu na Foresta, 15.min FCB-Liberec 3:1 po ruce Pudila), pamatuju neproměněnou penaltu v rozstřelu finále Poháru s ACS. Jubilejním zápasem č.100 byl pro Lukáše jarní zápas v Liberci (remíza 1:1, Magi se pod Ještědem zastřeloval před výstavní trefou v Plzni "pouze" do tyče).

Reprezentační kariéru odstartoval přátelákem na Slovensku 31.3.2004, když do druhého poločasu střídal Hottka, celkem odehrál 13 zápasů (z toho 4 přáteláky), absolvoval většinu zápasu kvalifikace na Euro U21 2004/05, do sestavy se nedostal
v závěrečných zápasech neúspěšné baráže s Německem. Obě jeho reprezentační branky znamenaly body – v Makedonii v 90.minutě srovnával na konečných 2:2, doma pak s Finskem otevřel ve 20.minutě skóre, lvíčata tento zápas nakonec vyhrála 3:0. Šuškanda před letošním Eurem dospělých mluvila např. o tom, že Lukáš se za své jarní výkony dostal do širšího kádru, na Euro se nakonec (podle očekávání) ale nepodíval.

Jak již bylo řečeno – Lukášova čísla se zastavila na počtu 110 zápasů a 21 gólů. Symbolicky posledním zápasem v našem dresu bylo poslední ligové kolo, kdy jsme doma porazili (a poslali do druhé ligy) Klokany, Lukáš odehrál celých 90minut a otevřel šťastnou ale velmi důležitou brankou skóre.
Dnes už pojídá rumunský chlebíček a mě nezbývá než Ti Magi popřát, ať ti slouží zdraví, ať se ti daří ve sportovním i soukromém životě, ať zůstaneš pořád stejně pracovitý a zároveň skromný člověk. Určitě budeš Baníku chybět, věřím, že jednou budeš v Baníku vítán zpět jako osobnost a posila.

PS – málem bych zapoměl, Lukáš se také stal 2x vítězem ankety fanoušků na našem webu o hráče měsíce. Poprvé si tuto trofej odnesl v loňské sezóně za měsíc květen, velmi vydařený závěr letošní sezóny ho vynesl na první místo v měsíci dubnu, v celkovém hodnocení sezóny byl čtvrtým nejlépe hodnoceným.

| Autor: ammy | Vydáno dne 19. 06. 2008 | 1536 přečtení | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek