Ohlédnutí za ligovým kolem

Druhé kolo nejvyšší soutěže bylo poznamenáno koncertem kapely Iron Maiden, díky kterému se protáhlo skoro na celý týden. První zápas 2.kola se se hrál již ve středu, kdy Slavia přivítala Příbram (a s ní také Petra Tomašáka, který zde přišel na hostování) a skončilo v pondělí, kdy se na jablonecké Střelnici představil Baníček. Tentokrát se vůbec nehrálo v sobotu.

V tomto kole vyčnívala návštěva v Edenu, kdy zápas vidělo 13 168 diváků. Poprvé se také v ročníku hlásilo „Vyprodáno“, protože na kladenský stadion dorazilo 4 000 (ano, to jest kapacita stadionu prvoligového týmu) lidí. Bohužel se mezi nimi vyskytlo několik individií, kteří se na fotbal přišli jen vyřádit. České televize toto chování ovšem asi neviděly a tudíž jedinými médii, které se o tomto zmiňují, jsou On-line přenosy....

SK Slavia Praha – 1. FK Příbram 1:0 (0:0)
Netypický termín nebyl jediným nestandartním, čím se utkání vyznačovalo. Domácí kouč Jarolím totiž odletěl sledovat soupeře pro Champions League, italskou Fiorentinu, a tak byl o průběhu utkání informován přes telefon. Příbram, (s trenérem na lavičce) působila po celé utkání bezzubým dojmem a nezískala tak kýžený bodový zisk. Zvlášť výkon kapitána Huňi stojí za zmínku, protože některé jeho centry by se nevešly ani do rugbyové branky. Baníkovské příznivce jistě potěší, že Petr Tomašák nastoupil na posledních deset minut a po minutovém nakouknutí ještě v dresu FCB proti Kladnu tak znovu okusil po vleklém zranění nejvyšší soutěž. Péťo, ať se daří!

FC Viktoria Žižkov – FK Teplice 3:0 (2:0)
Teplice bojovaly přes týden s virózou, která postihla šest hráčů základní sestavy a nebylo tedy jasné, zda-li se utkání vůbec odehraje. Nakonec se odehrálo a Teplice na něj nebudou vzpomínat v dobrém. Pět ze šesti hráčů postižených virózou nakonec nastoupilo dokonce v základní sestavě, pouze autor tří branek z 1.kola Jun zůstal na lavičce. Žižkovští začali dobře a už v 7. minutě slavili poprvé po trefě Vozábala. A pak přišlo něco, co se jen tak nevidí – hostující Verbíř odkopával před domácími z poloviny hřiště na malou domů brankáři Belicovi, který zazmatkoval, nechtěl se míče dotknout rukou a tak si jej chtěl nechat přiskákar a zpracovat tělem. Jenomže co se nestalo!! Pověstné žižkovské drny opět zapracovaly a tak míč nečekaně přeskočil Belice, který se ještě pokusil balón vyboxovat, nicméně se mu to nepovedlo a mohl jen nechápavě sledovat míč ve své síti... Vzpomínáte na gól Vaška Svěrkoše z loňského roku??? K dovršení všeho Rosa při házení autu nechal míč za sebou a máchl rukama naprázdno.

FK Mladá Boleslav – FC Tescoma Zlín 1:0 (0:0)
Před utkáním se odehrála slavnostní ceremonie, při které ředitel klubu típl poslední cigaretu (alespoň pro něj) na stadionu – stadion v Boleslavi je nyní nekuřácký. Nakolik bude opatření respektováno nechám na představitelích FK MBO, ale osobně si myslím, že kouřit se bude dál. Další novinkou v Bolce je přesunutí sektoru pro hostující fanoušky. Luboš Pecka sice přežil ostrý zákrok Tomáše Řepky, nicméně při tréninku si poranil lícní kost a tak do mače nenastoupil. V samotném utkání měla Bolka velkou převahu, nicméně několik šancí zneškodnil zlínský strážce branky Vít Baranek. Překonat ho dokázal pouze další exbaníkovec Papadopulos (čerstvý reprezentant) a určil tak konečné skóre zápasu. Zlín nedokázal vstřelit branku i přesto, že se v utkání v jeho dresu objevilo na různě dlouhou dobu celkem PĚT(!!) útočníků (Vyskočil, Kroupa, Žůrek, Malár a Bača).

SK Sigma Olomouc – FK Viktoria Plzeň 2:1 (0:1)
Jak je již obvyklé, velice slabá návštěva (4 849 diváků) viděla domácí premiéru Olomouce, který v prvním kole porazil nováčka ligy FC Střížkov (Bohemians Praha ze Xaverova). Výhrou zahájila ročník i Viktoria, která porazila další Viktorii - Žižkov. Utkání pískal rozhodčí Kovařík, nicméně asi usoudil, že fialová se mu s modrou nepoplete a nechal hrát Viktorii ve vlastních dresech.K utkání nenastoupil Pavel Horváth. Utkání bylo přehlídkou neproměněných šancí na obou stranách. Zvláštní kategorii by zasloužil Schulmeister, který sice skóroval, ale kdyby proměnil polovinu šancí, ve kterých se ocitl, odjela by Plzeň s výpraskem. Po 1.poločase vedli hosté, nicméně naprostý kolaps po vyrovnávací brance stal se jim osudovým. Za pozornost stál vítězný gól Sigmy, kdy střídající Kazár přímý kop zatočil elegantně do šibenice tak, že obránce, který hlídal tyč úžasem jen lehce povyskočil. Nutno říci, že kdyby se trochu více namáhal s výskokem, tak by gól rozhodně nepadl. I přes nasazení třetího útočníka Varadiho a následný tlak nedokázala Plzeň vyrovnat, a tak má Olomouc po dvou kolech plný počet bodů.

SK Kladno – AC Sparta Praha 0:2 (0:1)
Kladno nabuzeno slibným výkonem proti Baníku nastoupilo ve vlastních dresech a chtělo obrat o body Spartu, která si v ligové premiéře poradila s Mladou Boleslaví. Kladno navíc v přípravě letenské porazilo 2:0. Sparta, vzhledem k utkání 3.předkola Champions League, nechala odpočívat Bergera a Slepičku, v základní sestavě ovšem nastoupil Řepka, jehož řádění v utkání proti Boleslavi neodnesli Pecka s Papadopulosem (naštěstí), ale sudí Jílek (kupodivu), který ještě následující dvě kola nesmí pískat. Bohužel Tomáš Řepka vyvázl bez trestu a dnes se smál a hrál... Poprvé se v sezoně hlásilo „Vyprodáno“, jelikož přišlo neuvěřitelných 4 000 (čtyři tisíce) diváků!!! V samotném utkání předvedlo Kladno odevzdaný výkon a jen díky brankáři Pavlíkovi nedostali více, jak dvě branky. Sám trenér Kladna Martin Hřídel přiznal, že utkání se jeho svěřencům nepovedlo. Po celé utkání aktivní Sparta střílela jednu střelu za druhou a Kladno se do akcí dostávalo jen sporadicky. Bohužel v závětu prvního poločasu se strhla bitka mezi „fanoušky“ Sparty, kteří se vydali dobýt kladenský kotel. Následující situaci tiše přešla veškerá televizní média mlčením a proto asi informovanost o této události není valné. Ani v druhém poločase nenechali sparťani dohrát bez incidentu, a tak se díky naházeným světlicím utkání na konci přerušilo.

SK Dynamo České Budějovice – FC Střížkov (Bohemians Praha z Xaverova) 0:0
Domácí trenér Kmoch po nevydařené premiéře a výprasku od Teplic prohlásil, že není trenér, který odepisuje hráče po jednom zápase, je to trenér, který dává druhé, někdy možná třetí šance... Jen aby se s takovým přístupem za rok Budějovice neaklimatizovaly v druhé lize... Moc nezměná sestava tedy vyběhla vybojovat první body. Hostující kouč zněnil muže mezi tyčemi a příležitost dostal místo Václava Wintera Jaroslav Belaň. Mač se nesl ve znamení dobývání branky pražského týmu budějovickými. Zvláště záložník Hudson dělal problémy a další cizinec Diarra se pakoval z hřiště v 36.minutě - protože prostě nestačil. Hrdinou zápasu se stal gólman Belaň, který někdy až neuvěřitelným způsobem zabránil míči v překonání brankové čáry (že by stejný osud, jako potkal loni Oldřicha Pařízka, potká letos Václava Wintera)? Pražský tým aktivitou zrovna nehýřil, a nebýt střel Ibeho a Kincla domácí Kučera by snad ani v brance stát nemusel.

1.FC Brno – FC Slovan Liberec 4:1 (2:0)
Mětský stadion Srbská dostal před sezonou nový trávník, proto před utkáním proběhl slavnostní přípitek za přítomnosti Romana Prose a primátora Brna Romana Ondráška. Domácí trenér Petr „Big John“ Uličný nemohl do utkání nasadit Dvorníka, dále Kuncla, Vránu a Liru... Že by se vracela marodka z loňska? Hostující (stále zaměstnaný) Ladislav Škorpil prohlásil, že před utkáním omládl (aha, tak on jde proti času....), nechal na lavičce Nezmara a Smetanu, naopak příležitost dostal Blažek (už asi vylepšil životosprávu). Úvodní branku střetnutí vstřelil Kalivoda a jelikož již neměl jednu žlotou a nestáhl si dres, neměl Pavel Franěk důvod ho poslat do šaten jako při jeho poslední trefě. Proč uvádím jméno rozhodčího? Protože to byl právě Pavel Franěk, kdo Kalivodu (správně, dle pravidel) vyloučil po jeho gólu v derby. Druhý gól Brna dal Švejnoha a do šaten se šlo za stavu 2:0. Druhý poločas začali aktivněji brněnští, poté přišlo oddobí šesti minut, kdy nejprve slepenými góly Došek a Besta zvýšili na 4:0. Poté přišel druhý obrovský kiks tohoto kola, kdy golman Bureš (případ pro očního?) poslal míč přímo Keričovi a ten nemohl jinak než korigovat na 4:1. V nejvyšší soutěži debutoval liberecký obránce Lovre Vulin.

FK Baumit Jablonec – FC Baník Ostrava 2:1
V Chance aréně se sešlo přes nemožný čas výkopu více jak 4 000 lidí, z toho odhadem 300 chacharů. Trenér Večeřa nemohl nasadit Řezníka (horečky), Zehera (stehy na hlavě po souboji v tréninku). Neodcestoval také Metelka. Poprvé se v nominaci na utkání objevili Markovič a Wojnar. V posledních dvou letech byly výsledky vždy 3:0 pro Baníček na Bazalech a plichta 1:1 v Jablonci. V samotném utkání vytvořilo 300 příznivců Baníčku svému klubu domácí prostředí a doslova vymazalo zhruba třicítku příznivců Baumitu, kterým nepomohl ani buben. V utkání průměrné kvality vyhrál Jablonec po brankách Pavlíka a Heska 2:1, když za hosty korigoval v 82. minutě kapitán Lukeš. Zajímavostí tedy jistě je, že všichni tři střelci Jablonce v nové sezóně dali první góly – Huber a Hesek skórovali poprvé v lize, Pavlík dal první gól za Jablonec v soutěžním utkání.

| Autor: Patriot | Vydáno dne 13. 08. 2008 | 930 přečtení | Počet komentářů: 12 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek