FC Baník Ostrava U21 – FC Hlučín 2:2 (0:1)
Hráno 14. 6. 2009, v 16:30 hodin, ve Vřesině.

- v článku také zhodnocení sezóny od Milana Chalupy

V posledním utkání sezóny 2008/2009 se Baník U21 střetl s nedalekým Hlučínem.

Dnešní soupeř U21, zřejmě naposledy vedený baníkovskou ikonou Petrem Samcem, měl před dnešním utkáním na prvním místě tabulky náskok tří bodů na Znojmo, horší bilance vzájemných utkání mu však nedávala stoprocentní jistotu postupu. Tak jako minulou neděli, se tedy i dnes změnil čas výkopu, tentokrát ovšem kvůli situaci na opačném pólu tabulky. Matematika byla jasná – jakýkoli bodový zisk Hlučína by znamenal vítězství v MSFL, v případě prohry nesmělo vyhrát Znojmo, které hrálo s B týmem Jihlavy. Podle vyjádření majitele Hlučína, pana Lumíra Kota v Opavském deníku, není ještě definitivně rozhodnuto o tom, zda-li by se hlučínští účastnili v příštím ročníku druhé ligy.

To, co není jisté v Hlučíně, ohledně trenéra Samce je stoprocentní v Baníku U21 – pro trenéra Milana Chalupu bylo dnešní utkání posledním na lavičce. V FCB končí po ročním působení, začal jako asistent Dušana Vrťa, po jeho odvolání vedl mužstvo v posledních šesti zápasech jako hlavní trenér. V tabulce MSFL měla juniorka Baníku na 7. místě před posledním zápasem 40 bodů, stejně jako 6. Frýdek-Místek a osmá Břeclav. „Valcíří“ z Frýdku své poslední utkání předehráli již ve středu, v Bystrci zvítězili 2:1, což znamenalo, že U21 skončí na 7. nebo 8. místě.

Rozhodčí: Plesar – Pustějovský, Tobola
Diváci: 750

FC Baník Ostrava U21:
Štěpnička – Grussmann (K), Frydrych, Coufal, Križan, Kosňovský, Wludyka (67. Cverma), Pelán (46. Breškovec), Christu (63. Lukáš), Kraut, Dressler

FC Hlučín:
Kosmál – Bogdaň, Drozd (K), Štýbar, Poštulka (76. Šupolík), Žižka (90. Sedlář), Kovář, Koubek, Prokeš, Barcal, Valášek

Průběh zápasu:

Krásné počasí, pouť, show v trucktrialu, blízká vzdálenost mezi soupeži a nejistota postupu na straně hostí měla za následek nevídanou návštěvu, kterou nečekali ani pořadatelé, a proto jim došly vstupenky. Oba celky měly své „kotle“, domácí se prezentoval choreem a modrými dýmovnicemi, hosté fanděním a po závěrečném hvizdu vhozením konfet.

Výkop měl domácí Baník U21, jenž nastoupil v bílých dresech, hosté pak v zelenobílé kombinaci Při neúčasti „tradičních“ kapitánů U21, Ricky s Hrtánkem dostal kapitánskou pásku Radim Grussmann.
Před začátkem utkání byla držena minuta ticha za zesnulého mládežnického trenéra Václava Dresslera. Mladí baníkovci také na jeho počest nastoupili s černými páskami.

V prvních minutách utkání byl aktivnější Hlučín. Hned ve druhé minutě proletělo pokutovým územím Baníku několik centrů, z nichž nejnebezpečnější Štěpnička vyboxoval. O tři minuty později měli hosté možnost zahrávat volný kop z dobré pozice, Drozd však zamířil do Štěpničkovy náruče. O minutu později po přihrávce Poštulky střílel z voleje na hranici vápna mimo Koubek. Individuálně se pokusil prosadit také nejlepší střelec MSFL Hynek Prokeš, jenž v Hlučíně hostuje z FCB, střelu z dvaceti metrů v 9. minutě však zneškodnil Štěpnička. Mladí baníkovci poprvé zahrozili o minutu později, když si na Grussmanův centr z volného kopu naskočil Kraut, brankář Kosmál však míč zachytil do náruče. Za zmínku stojí také situace z 13. minuty – po faulu Križana napálil míč z volného kopu do zdi Kovář, míč se odrazil až ke Drozdovi, jenž ze střelou ze středového kruhu jen těsně netrefil branku. O dvanáct minut později se po sporném faulu naskytla Hlučínu možnost kopat volný kop z hranice vápna, Prokeš však trefil zeď. Ve 33. minutě se hosté dožadovali pokutového kopu, když ve vápně Grussmann vysokou nohou zasáhl Drozda. Deset minut před koncem poločasu se ve vzduchu střetli Kraut s Bogdaněm, které následně museli ošetřovat doktoři. Pět minut před koncem se po individuální akci probil do vápna Poštulka, střelu mu ale zablokoval Coufal. Minutu před koncem poločasu padl první gól – Koubek dostal míč na střed, 25 metů od brány, zakličkoval a nádhernou střelou do pravého rohu brány nedal Štěpničkovi šanci. Sudí chvíli po rozehrání ukončil bez nastavení první poločas.

Do druhého poločasu již domácí trenér Milan Chalupa nenasadil Pelána, kterého nahradil Breškovec.

Druhý poločas nenabídl moc fotbalové krásy, k vidění byl především boj ve středu hřiště, který připomínal utkání s Brnem B z minulého týdne. Ve 48. minutě vyslal čerstvý Breškovec do úniku Krauta, kterého však zastavil ofsajd. O pět minut později napálil Štýbar odražený míč po rohu vysoko nad. Po dalších pěti minutách dostali možnost volného kopu hosté, po následném tlaku střilel aktivní Prokeš do míst, kde stál Štěpnička, který si míč pohlídal. Po dalších dvou minutách zablokovala hostující obrana centr Christu na roh, po kterém si na odražený míč naskočil Grussmann, ale poslal jej mimo tři tyče. Ve 63. minutě vystřídal Dennise Christu mladík Milan Lukáš. Své vůbec poslední střídání v roli hlavního kouče zrealizoval Milan Chalupa o čtyři minuty později, když dohrál Jan Wludyka a nastoupil Cverna. O minutu později udělal Hlučín další krok k vítězství v MSFL, po Frydrychově faulu na Koubka kopal Kovář volný kop, na který si nejvýše vyskočil exbaníkovec Peter Drozd a poslal jej hlavou nechytatelně do sítě – 0:2. O tři minuty později Baník U21 snížil – Križanův centr ze standartní situace zablokovala zeď na roh, po kterém míč opět od slovenského obránce poslal hlavou za záda Kosmála Kosňovský. Od této chvíle byla vidět na kopačkách hostí nervozita, která se negativně podepsala na hře, ve které rázem získala U21 rapidní převahu. V 76. minutě střídal Hlučín poprvé, Poštulku nahradil Šupolík. V 84. po nenápadné akci centroval Dressler, a míč poslal z bezprostřední blízkosti do Kosmálovy branky Frydrych. Nervozita u hostů tímto vyvrocholila a závěr utkání byl velmi emotivní. Dvě minuty před koncem vystřelil Kraut z 25 metů nad. Velice symbolicky se na hřiště dostal v 90. minutě také Sedlář, jenž nahradil Žižku, sudí totiž současně s následným rozehráním ukončil zápas.

Řekli po zápase:
Tomáš Kosňovský:
„Vyrovnaný zápas, Hlučín byl možná o trochu lepší, dali první dva góly, pak jsem dal góla, haluzově.... Hlučínu postup přejeme, ale chtěli jsme dnes vyhrát, bohužel jsme nevyhráli, alespoň jsme to zremizovali na 2:2.“

Milan Chalupa: „Škoda, bod bych před zápasem bral, protože jsme měli mladý tým, bohužel jsme udělali školácké chyby, ale to se u těch mladých dá trošku i předpokládat. Jsem rád, že jsme to dotáhli, alespoň do remízy, i když jsme zápas samozřejmě chtěli vyhrát. Myslím, že kluci podali hlavně v druhém poločase výborný výkon. Je to pro ně obrovská škola, hlavně pro ty, kteří dnes hráli první zápas a začínají tedy v mužské kategorii.

Můžete zhodnotit sezónu?
M.Ch.: „ Měli jsme mladý tým a jsme spokojeni, protože mezi rezervami ligových týmů jsme skončili nejlíp, možná i co se týče ČFL, takže to umístění je velice dobré. Hlavně venku v jarní části sezóny jsme předváděli velice dobré výkony, bohužel jsme ale nedokázali ty výsledky doma potvrdit a tak jsme skončili hůře, než jsme si představovali, protože z posledních čtyř, pěti domácích zápasů jsme uhráli jediný bod a to je málo. Je to daň nezkušenosti, protože zkušenější mančaft hraje zezadu a na brejky, ale my doma museli tvořít a dělali jsme spoustu chyb a na ně jsme dopláceli. Myslím ale, že se sezónou jako takovou můžeme být spokojeni.“

Proč se týmu nedaří doma, ve Vřesině?
M.Ch.: „ Jak jsem říkal, je to daň té mladické nerozvážnosti, protože ten mančaft není tak zkušený, aby si doma dokázal vytvořit takový tlak a tolik standartních situací, abychom se dostali do vedení a mohli hrát zezadu. Měli jsme doma ale i smůlu, máme velké procento držení míče, ale najednou dostanete góla a to se strašně těžko dohání, ten mančaft je hodně nezkušený na to, aby doma dokázal otáčet , takže jsem rád, že třeba dneska se nám povedlo vyrovnat, že to ty kluky snad nastartovalo do další sezóny.“

| Autor: Patriot | Vydáno dne 14. 06. 2009 | 1000 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek