PŘIHLÁŠENÍ
NOVINKY

Evropské střípky – speciál (2. část)

Pokračujeme v přehledu současných výkonů našich bývalých soupeřů v evropských pohárech.

Sporting Portugal, Pohár vítězů Pohárů – 1978/79, 1. kolo
Dosud největší evropský úspěch Baníku začal dvojtou výhrou nad Sportingem. Sporting vyhrál v roce 1963/64 PVP, byl i ve finále Poháru UEFA. Klub je často nesprávně nazýván Sporting Lisabon. Portugalskou ligu vyhrál 18x, Pohár 19x. Letos skončil druhý za FC Porto.

Shamrock Rovers, Pohár vítězů Pohárů – 1978/79, 2. kolo
I ve druhém kole Baník dvakrát zvítězil. Jeho irský soupeř z Dublinu je nejúspěšnější irský klub historie. Hrál ve všech evropských pohárech, ale výrazných úspěchů nedosáhl. Irskou ligu vyhrál 15x a Pohár 24x. V Irsku se hraje systémem jaro – podzim. Nyní je Shamrock 4. z deseti týmů.

FC Magdeburg, Pohár vítězů Pohárů – 1978/79, čtvrtfinále
Po prohře 2:1 ve východním Německu Baník dokázal vybojovat postup v infarktovém zápase na Bazalech. Vedení 3:0 bylo nadějné, ale po dvou chybách hosté během pěti minut snížili na 3:2. Rozhodující gól (a druhý v tomto zápase) dal v 88. minutě levý obránce, jinak sváteční střelec, Zdeněk Rygel. Jak jsem psal již v první části tohoto dějepisného přehledu, považuji uvedený zápas (s výjimkou tragické pětiminutovky) za nejhezčí, který jsem v podání Baníku zažil.

Fortuna Düsseldorf, Pohár vítězů Pohárů – 1978/79, semifinále
Baník vedl v Německu po poločase 0:1, ale nakonec prohrál 3:1. Výhra 2:1 v odvetě na vysněné finále nestačila. Za Fortunu hráli pozoruhodní fotbalisté. Například na stoperu byl Zimmermann, který dokázal na tréninku střelou ze 30 metrů zlomit brankáři ruku… Fortuna pak ve finále podlehla Barceloně 4:3 po prodloužení. V Německu vyhrála 2x domácí Pohár, ale od konce 80. let kvalita týmu upadala. Po několika letech v regionální lize nyní hraje ve 3. nejvyšší soutěži.

Orduspor Külübü, Pohár UEFA – 1979/80, 1. kolo
Přes prohru v Turecku Baník doma historicky nejvyšší výhrou 6:0 postoupil do druhého kola. Tento dvojzápas byl jediný, který Orduspor v Evropě hrál. Nyní je klub v druhé nejvyšší turecké soutěži.

Dynamo Kyjev, Pohár UEFA – 1979/80, 2. kolo
Baník s Dynamem doma vyhrál 1:0, ale v CCCP 0:2 prohrál a byl vyřazen. Dynamo bylo v té době klubem, který dodával do sovětské reprezentace téměř celé mužstvo. Po rozpadu věčného Sovětského svazu nebylo Dynamo v ukrajinské lize nikdy horší než druhé. V evropských pohárech se „zapsalo“ v roce 1995 pokusem o uplacení rozhodčího a následným dvouletým zákazem startu v pohárech. V letech 1975 a 1986 vyhrálo Dynamo PVP. Další úspěchy už nebyly tak výrazné, až v současné sezóně se dostali do semifinále Poháru UEFA.

IBV Vestmannaeyjar, PMEZ – 1980/81, 1. kolo
Na Islandu Baník remizoval, doma výhrou 1:0 postoupil. Nyní hraje IBV 2. islandskou ligu. V minulosti byl 3x mistr (1979, 1997 a 1998), 4x vítěz domácího poháru. V Evropě je „neznámý“.

Dynamo BFC Berlin, PMEZ – 1980/81, 2. kolo
Doma remíza 0:0, venku 1:1 – takže postup. (Emil snad přidá některé své zážitky z cesty a fotbalu). Největšího úspěchu dosáhlo Dynamo hned ve svém prvním vystoupení v Evropě – semifinále PVP v roce 1971/72, kdy bylo vyřazeno až na penalty Dynamem Moskva. Od roku 1979 do roku 1988 byl BFC bez přerušení mistrem NDR, mnohokrát i díky zásahům tajné policie Stasi, která dokázala „motivovat“ rozhodčí i hráče soupeřů… BFC také třikrát vyhrál pohár. Byl jsem v té době v NDR několikrát na fotbale a nenávist normálních fans proti BFC se nedá ani přirovnat k našemu vztahu vůči Spartě. Nyní Dynamo hraje Oberligu Nord, což je 5. nejvyšší soutěž.

Bayern München, PMEZ – 1980/81, čtvrtfinále
Po prohře v Bavorsku i na Bazalech byl Baník vyřazen. Další informace o současném Bayernu jsou v první části Střípků speciál.

Ferencvaros Budapest, PMEZ – 1981/82, 1. kolo
Můj první zahraniční výjezd… Když to bylo v 50. minutě 3:0, vypadalo to s Baníkem hodně zle. Ale v 77. a 79. minutě Lička a Knapp dali góly a hned bylo veseleji. Po zápase to zase vypadalo zle s námi. Do té doby jsem netušil, že budu schopen mluvit „maďarsky“ a že se dá po hlavním městě bratrského Maďarska tak dobře běhat. V odvetě jasná výhra Baníku a postup. Od založení v roce 1899 byl Ferencvaros 28x mistrem Maďarska a 20x vítězem poháru, roce 1975 byl ve finále PVP (prohrál s Dynamem Kyjev). FTC letos s velkým náskokem vyhrál 2. ligu. Loni klub i pozemky kolem stadionu koupil majitel Sheffieldu Utd. Kevin McCabe.

Crvena Zvezda Beograd, PMEZ – 1981/82, 2. kolo
Výhra 3:1 doma byla nadějná, ale v odvetě dostal Baník tři góly, všechny hlavou. Hrálo se před 80000 diváky, což je dosud nepřekonaný (a vzhledem k projektům „Stadiony xxxx“ asi i nepřekonatelný) rekord. CZ vyhrála v roce 1991 Ligu Mistrů (PMEZ), byla i v semifinále PVP. Na domácí půdě byla 25x šampiónem, 22x vyhrála pohár. Letos skončila na třetím místě srbské Jelen Superligy.

Glentoran Belfast, Pohár UEFA – 1982/83, 1. kolo
Oba zápasy jsme vyhráli. Glentoran byl 22x mistrem Severního Irska (resp. před rokem 1921 celého Irska) a 20x vyhrál pohár. V Evropě žádné výrazné úspěchy neměl. Do historie se však zapsal jako první tým, který byl vyřazen z poháru kvůli menšímu počtu gólů vstřelených na hřišti soupeře – jednalo se o první kolo PMEZ 1967/68 a dvojutkání s Benfikou Lisabon s výsledky 1:1 v Belfastu a 0:0 v Lisabonu. Glentoran se rovněž „proslavil“ tím, že jako žáka odmítl budoucí hvězdu světového fotbalu George Besta, protože byl „příliš malý a hubený“. Glentoran nyní hraje nejvyšší severoirskou soutěž.

Valencia CF, Pohár UEFA – 1982/83, 2. kolo
Ve Španělsku jsme prohráli jen o gól, ale doma to skončilo 0:0 a byl konec. V roce 1980 CF vyhrál PVP a 2004 Pohár UEFA, 6x vyhrál La Ligu ve Španělsku. Tento rok skončili šestí.

Na základě Emilova komentáře u první části se ještě vrátím k utkání Baník – Borussia ve čtvrtfinále Poháru UEFA v roce 1975. Na Bazalech pískal Francouz Wurtz. Byl to asi nejrychlejší nebo alespoň nejpohyblivější rozhodčí, kterého jsem kdy viděl – a nejen já. Když se rozběhl, roztáhl ruce (takže vypadal jako malé letadlo) – a většinou byl „na místě“ dříve než sprintující fotbalista a občas i dříve než balón :-) A to běžel vždycky obloukem, aby hráčům nepřekážel. Jeho výkon nebyl náhodný, Wurtz byl známý svým pohybem a svými gesty, kterými uklidňoval hráče a bavil diváky. Když se v jednom důležitém ligovém utkání v Parku Princů trenér Auxerre Guy Roux tak rozčiloval, že by měl být vyloučen z lavičky, Wurtz raději před ním poklekl a se sepjatýma rukama jej poprosil, ať už „toho nechá“ – nechtěl vykázáním trenéra ovlivnit sportovní průběh zápasu. Diváci, hráči a nakonec i Roux mu zatleskali a utkání se dohrálo zcela bez problémů. I proto se Wurtz pětkrát se stal nejlepším rozhodčím Francie a po ukončení kariéry moderoval ve francouzské televizi zábavný sportovní pořad.

| Autor: Vita | Vydáno dne 17. 06. 2009 | 1223 přečtení | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek