Generálkou bylo vítězné derby

FC Baník Ostrava – FC Vítkovice 4:1 (3:1)
Hráno 18. 7. 2009 v 16:00 hodin na Bazalech.

V posledním utkání před ligovým startem se Baník utkal s Vítkovicemi.

Soupeř, vedený Vlastimilem Paličkou, se připravuje na nový ročník druhé ligy, ve kterém by nechtěl mít starosti se záchranou. V přípravném období sehrál zatím tři utkání. Nejprve Vítkovice porazily slovenský Púchov 1:0, poté prohrály s Hlučínem 0:1 a nakonec vyhrály nad možným soupeřem Baníku v Poháru ČMFS, celkem Kroměříže 2:0.

Pro domácí Baník bylo dnešní utkání generálkou na ročník 2009/2010 Gambrinus ligy. Pod vedením Miroslava Koubka Baník nejprve porazil Petřkovice, poté na soustředění v Rakousku porazil Köflach, prohrál s Rapidem Víděn a Grazem a nakonec porazil Lublaň. V úterý remizoval 1:1 s Karvinou.

Rozhodčí: Čecháček – Handlíř, Slavík
Diváci: 1100

Sestavy:
FC Baník Ostrava:
Buček – Zawada, Neves, Neuwirth (46. Bolf), Tomašák (87. Tchuř), Lukeš (K) (46. Metelka), Lička, Marek, Varadi (72. Kraut), Mičola (80. Lee), Zeher (46. Strnad)

FC Vítkovice:
Vaclík (46. Vaško) – Krejčíř (75. Woznica), Švestka, Cverna (80. Bednář), Silveira (46. Krása), Mach (27. Klimek), Motyčka (69. Mikulenka), Plešek (60. Förster), Jungmann (54. Lacina), Hritz (46. Hesek, 80. Fromelius), Melichárek (46. Lokša)

Průběh utkání:

Výkop měli hosté. Oba týmy nastoupily v modrobílém. Domácímu Baníku na dresech dominovala bílá, hostům z Vítkovic modrá.
Ve třetí minutě Bazaly poprvé „zahučely vzrušením“, když Lukeš poslal míč mezi dva obránce Zeherovi, který na něj ale nedosáhl. O dvě minuty později založil akci opět domácí kapitán, jenž poslal míč Varadimu, jehož centr srazil na roh Cverna. Na Lukešův centr od praporku si naskočil Zeher, hlavičkoval ale mimo branku. V sedmé minutě zmrazil Bazaly Plešek, ke kterému se dostal míč po volném kopu z vlastní poloviny a následné akci středem. Mladý záložník nezaváhal a zavěsil nahoru, nad vyběhnuvšího Bučka – 0:1. Následovalo období ticha před bouří. Ve 20. minutě poslal Mičolův centr zleva do branky chytrou tečí Lička – 1:1. O minutu později skóroval kapitán Lukeš poté, co se k Mičolovi dostal míč na levé straně, díky zaspání Krejčíře prošel pohodlně až do vápna, tam poslal ideální pas nabíhajícímu kapitánovi, který střelou z deseti metrů do protipohybu Vaclíka poslal Baník do vedení 2:1. Ve 25. a 29. minutě na sebe negativně upozornil Zeher, jenž zkazil dvě zpětné přihrávky z pravého kraje vápna, které dostal od Marka a Ličky. Brzy, ve 27. minutě viděly Bazaly první střídání – dohrál hostující Mach, nahradil jej Klimek. Ve 32. minutě dali o sobě vědět hosté, když se míč z volného kopu po faulu na Silveiru odrazil k Jungmannovi, ten ale pálil mimo tři tyče Bučkovy branky. Dvě minuty na to zvýšil Baník své vedení. Neves poslal z vlastní poloviny míč Mičolovi, který pronikl do vápna a pěknou střelou překonal Vaclíka – 3:1. Ve 38. minutě kopali hosté volný kop, Jungmann ale poslal míč jen do náruče Bučka. O čtyři minuty později se Baníku otevírala možnost rychlého protiútoku, který ale zkazil špatnou přihrávkou jinak dnes výborný Tomáš Mičola. V samém závěru poločasu pořádně zahrozily Vítkovice poté, co Neves odhlavičkoval centr na roh. Plešek po narážečce odcentroval, míč vyrazil Buček přímo k Motyčkovi, jenž první střelou trefil Neuwirtha, druhou zlikvidoval důležitým zákrokemBuček. Sudí v prvním poločase nenastavoval.

Do druhého poločasu došlo k řadě změn. V dresu Baníku již nenastoupili Neuwirth, Lukeš a Zeher, nahradili je Bolf, Metelka a poprvé oblékl dres Baníku Strnad.
Hosté do druhé půle nepostavili brankáže Vaclíka, Silveiru, Hritze a Melichárka, nastoupili Vaško, Krása, Hesek a Lokša.

Ve druhém poločase se nehrál tak atraktivní fotbal jako v první půi, posléze k tomu přispěl také déšť. Do první vážnější akce se dostal po šesti minutách druhého poločasu Metelka, který po Ličkově centru volil slabou střelou, se kterou neměl gólman Vaško problém.O tři minuty později nahradil Jungmanna Lacina, který ale nefiguroval v zápise o utkání. Po hodině hry se prezentoval střelou po individuální akci Motyčka, mířil však do Bučkovy náruče. Minutu poté hosté střídali, Förster nahradil Pleška. V 62. minutě se dostával do úniku Mičola, Cverna mu však včasným skluzem zabránil pokračovat ve sprintu na bránu. O pět minut později poslal Zawada pěkný míč do vápna Ličkovi, po jehož střele, která šla jen těsně mimo, se Vaško proletěl vzduchem. Následujících 10 minut muselo diváka na Bazalech nudit. Jedinými vzruchy byla střídání Mikulenky za Motyčku v devětašedesáté minutě a Krauta za Varadiho po dvaasedmdesáti minutách hry na straně Baníku a Woznici za Krejčíře. V 75. minutě navíc začalo pršet. Hra se odehrávala ve středu hřiště, náznaky útočných akcí si hlídaly obrany obou celků. O minutu později vystřídal hostující Woznica Krejčíře. Po osmdesáti minutách hry se nejprve střídalo, na hřiště se dostal Fromelius za Heska a Bednář za Cvernu, do hry se za aplausu tribun dostal také Lee, jenž vystřídal Mičolu. Poté se ještě v téže minutě zkusil prosadit samostatně Förster, jeho střelu lapil Buček. V 83. minutě déšť zesílil a sudí Čecháček utkání zhruba na pět minut přerušil. V 86. minutě skóroval Metelka, ke kterému se míč dostal po pasu Krauta, který ještě skluzem nešťastně tečoval Švestka přímo k exopavskému záložníkovi, který střelou „pod víko“ uzavřel gólový účet utkání – 4:1. O minutu později vystřídal Tchuř Tomašáka. Dvě minuty před koncem předvedli akci na jeden dotek Lee se Strnadem, míč byl sražen na roh, po kterém se k odraženému míči dostal Zawada, pálil ale nad bránu. Sudí Čecháček utkání ukončil bez nastavení.

| Autor: Patriot | Vydáno dne 19. 07. 2009 | 1330 přečtení | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek