Postup až na penalty…

Třetí kolo Ondrášovka Cupu zavedlo náš tým na hřiště našeho druholigového slezského souseda. Povinnost velela postoupit, při pohledu na prvo a druholigovou tabulku se zdál být papírově rozdíl ještě větší. Ale derby je derby, navíc na lávce Opavy sedí náš „lipinský strašák“ Radek Látal, takže bylo jasné, že soupeř nedá kůži zadarmo. K tomu jako vždy vypjatá atmosféra v hledišti a o náboj utkání bylo postaráno de facto hned po ukončení zápasů v Kroměříži a Mutěnicích.

Baník nastoupil proti poslednímu zápasu se třemi změnami sestavě. Chyběl Renda Bolf, jehož (až na jeden parádní kix ve druhé půli) slušně zastoupil Fernando Neves, který navíc v penaltovém rozstřelu zachoval chladnou hlavu a bezpečně proměnil. Dvě stabilní tváře ofenzívy Variho se Zehim nahradili vepředu Kraut se Strnadem – a první půle hodně připomínala zápas v Kroměříži. Hlavně nedostat gól, ukopat to na 0:0, trošku utahat soupeře a pak je ve druhé půli dorazíme. S tím po svačině také nastupoval na plac Zehi...

Jenže než se naši ve druhé půli na hřišti rozhýbali, zaskočili je domácí akcí po zemi, kdy po sérii narážeček vyslal exbaníkovec Kiša za obranu Víťu Přecechtěla a ten sám na sám zleva nedal Bukimu šanci. Hned mě napadly dvě věci – kua Víťo, žes tak chladnokrevný nebýval v našem dresu :-) A samozřejmě druhá myšlenka – kvalitní hostování… Vždy nás někdo z našich vychytá, vyřadí – a když hostujeme někoho my, tak proti svým nehraje… No ale co – času ještě bylo habakuk a se zápasem se dalo něco udělat.

Na oslavu gólu přistála na hřišti světlice pod sektorem domácích – tak se samozřejmě nenecháme zahanbit a z naší strany vyletí dvě. Když vy inženýrku, tak my doktora :-) Sice mi hlava nebere, proč zpravidla hážeme dýmovnice po vlastním gólmanovi a ne po soupeři – ale co už, furt zbývalo něco přes půl hodiny. Po další chvilce hry přišlo běžecké a pochodové cvičení domácích fans a kukláčů po hřišti. Asi čtvrt hodiny se nehrálo, náš trenér aspoň dostal druhou přestávku k tomu, aby hráčům důrazně domluvil – sice jsme pak po zbytek zápasu měli míč víc na kopačkách a tlačili se k domácí bráně – ale šance žádné nepřicházely. Pravda – při kvalitě mého zraku jsem je možná přes celou délku hřiště pouze neviděl :-) Jednu slibnou pozici zahodil Zehi, párkrát jsme se při postupu narážečkami dopředu poslali do ofsajdu a tak přišlo vysvobození až v 83.minutě, kdy po rohu Neves postrčil na Zehiho a ten zasunul. Do konce zápasu jsme už domácí nepustili za půlku ve snaze rozhodnout ještě v normální hrací době, to se nepovedlo a tak přišla na řadu penaltová loterie...

Otázkou zůstává, proč vůbec hrajeme v poháru první poločasy, se domluvme a hrajme rovnou druhé :-) Proč radši soupeře nedorazíme zkraje a neužijeme si fotbálku. Místo toho to vypadá, jako bychom spíš čekali, že se soupeř lekne jména a porazí se sám. Přitom je jasné, že v poháru se slabší vždy spíš hecne, jede na doraz, utkání s ligistou je pro něho svátkem. Už následující kolo se hraje na dva zápasy, tak uvidíme, jak se k této změně postavíme – snad nebudem nahánět zajíce až v tom druhém jako loni se Slováckem.

Penalty se (jak jinak) kopaly na protější stranu, jak někdo glosoval – losuje se oboustranně stejnou mincí a volbu strany má domácí kapitán. Na hřišti byl při každé penaltě slyšet pouze pískot, z naší strany zařídili 5x výbuch radosti postupně Lička, Zeher, Neves, Tchuř a ve finále Mičola, domácím bylo umožněno zaradovat se 3x, k páté penaltě se už nedostali. Hrdinou zápasu se ve druhé sérii stal Tonda Buček, který skvělým zákrokem zlikvidoval penaltu Cigánka. Ten – ač z Bazalů asi neodcházel úplně v dobrém - svůj tým nakonec potopil a poslal do dalšího kola koho?