V sobotu s „železničáři“ z FC Rapid Bukurešť

Po dnešním zápase s NK Osijek je dalším soupeřem Baníčku na tureckém soustředění aktuálně 5. tým rumunské nejvyšší soutěže FC Rapid Bukurešť, jeden z nejslavnějších rumunských fotbalových týmů historie.

Klub byl založen amatérskými železničáři v roce 1923, od roku 1931 je s několika málo přestávkami pravidelným účastníkem nejvyšší rumunské fotbalové ligy. Své domácí zápasy hraje na několikrát dostavovaném stadionu pro 19.100 diváků, který patří k nejlepším v Rumunsku.

Tým je rovněž znám díky svým fanouškům neúnavně povzbuzujícím své „koně“ – vzorek toho, jak to často vypadá na stadionu je zde.

Klubové barvy jsou bordó a bílá, klub je 4-násobným mistrem Rumunska /1942, 1967, 1999 a 2003/, 13-násobným vítězem poháru, v roce 2006 se dostalo až do čtvrtfinále Poháru UEFA, kdy vypadli po dvou remízách 1:1 a 0:0 s městským rivalem Steauou.

Nejznámějšími hráči historie byli především vynikající útočníci – Neagu, Sabau /Feyenoord/, Pancu /Besiktas/, Ganea /Stuttgart/, Niculae a další.

Tým finančně výrazně podporovaný podnikatelem George Coposem a vedený trenérem Jordanem Dumitru je směsicí současných a bývalých rumunských reprezentantů /Iencsi, Lazar, Grigorie, Straton, Raduta – oba poslední U-21/ a zahraničních hráčů, mezi kterými figurují 3 Brazilci /brankář Helder a záložníci Cosinha s Julianem/, Portugalec Fernandes v obraně, Slovinec Matič v záloze /repre/, Srb Ivelja v záloze a Černohorec Božovič /repre/ v obraně.

Po podzimní části ligy je tým pátý s 31 body, jen o skóre za Magerovým Temešvárem a o tři body za vedoucí Kluží. Nejlepším střelcem týmu v podzimní části je Herea. V zimní přestávce klub zapracoval na posilách – přišel lotyšský reprezentant útočník Gauračs z FK Ventspils a na hostování se vracejí bývalí hráči záložník Iordache z AEK Ateny a obránce Sapunaru z Porta.

Od pondělka je 24 hráčů na soustředění v turecké Antalyi, zatím tam hráli jediný zápas, ve kterém porazili brankou Ionity v 62. min. polskou Jagiellonii Bialystok 1:0, zajímavostí je, že střelec.branky 20-letý Ionita podepsal smlouvu s FC Koeln /údajně za 2.5mil. EUR/ a od léta se stane hráčem tohoto německého klubu.

Zápas odehráli v sestavě:
1. poločas - Bornescu - Helder, Iencsi, Ad. Iordache, Bratu - Lazar, Coman - Grigorie, Spadacio, Cesinha - Raduta
2. poločas Bornescu (51 Straton) - Paun, Ricardo, M. Constantin, Bozovic - Tene, Lazar, Spadacio, I. Iordache - Cretu, Ionita
Chyběli 3 zranění – Herea, Matič a Gauračs. Po zápase s Baníkem se Rapid ještě střetne s ukrajinskými týmy Arsenal Kijev a Vorskla Poltava.

| Autor: Minolta | Vydáno dne 05. 02. 2010 | 703 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek