Evropské střípky č. 1

I v této sezóně vám budeme poskytovat krátké – často jen statistické – informace o některých našich bývalých hráčích působících v zahraničních ligách. Zdrojem budou hlavně webové stránky sledovaných klubů či osobní informace. Články z novin samozřejmě přepisovat nebudu.

Některé soutěže již začaly, např. na Slovensku a na Ukrajině, některé začínají současně s kaprligou, jiné začínají tradičně mnohem později – například Serie A v Itálii. No a v Rusku sezóna přes léto vůbec neskončila, hraje se systémem jaro – podzim.

Přivítám jakékoli doplňující informace o hráčích nebo jejich týmech, které samozřejmě můžete psát do komentářů.

Francie
Ligue 1
Václav Svěrkoš je stále hráčem FC Sochaux, i když na jaře hostoval v Řecku. V přípravě se však na hřišti ukázal jen hned v prvním zápase proti Dijonu 9.7. Ve 26. minutě byl pro zranění střídán. V úterý web FCSM oznámil, že se Svěrkoš vrací do tréninku, ale na zápasy se zatím šetří...
Mario Lička a Tomáš Mičola pokračují v angažmá v Brestu.
Ligue 1 začíná příští víkend. Sochaux jede do Marseille, Brest začíná doma s Evianem.

Ligue 2, 1. kolo
Guingamp – Châteauroux 1:1 (0:0), 6624 diváků.
Neves hrál celý zápas, v 55. minutě dostal žlutou.

Německo, Bundeliga
Zdeněk Pospěch po velice úspěšném angažmá v FC Kodaň přestoupil do Bundesligy – s týmem 1. FSV Mainz 05 podpsal dvouletou smlouvu. Tento tým hrál v posledních 10 letech 5x v 1. bundeslize (předloni deváté, loni páté místo) a stejný počet sezón byl i v druhé bundeslize. V červnu 2011 klub otevřel nový stadion pro 34000 diváků - z toho 14000 stojících (projekt Stadiony XXXX do Německa ještě nedorazil…)
Největším úspěchem klubu je semifinále domácího poháru v roce 2009 a loňské umístění v tabulce.
Zdeněk Pospěch bude hrát s číslem 3, klubové barvy jsou červená a bílá.

Evropská liga, 3. předkolo
Mainz – Gas Metan (Rumunsko) 1:1 (1:0), 15000 diváků.
Pospěch hrál celý zápas. V 66. minutě dostal žlutou.

Itálie, Serie A
Jak již bylo řečeno, italská nejvyšší soutěž začne až koncem srpna. Matěj Vydra je v kádru A týmu Udine, číslo dresu má 21.

Turecko, Superlig
Milan Baroš je stále nejen na úvodní www stránce, ale hlavně i v kádru Galatasaray Istanbul. Tým už hraje přípravné zápasy, ale superlig začne (pravděpodobně) také až v srpnu.
Galatasaray – Liverpool 3:0 (2:0). Baroš skóroval v 7. a 39. minutě.

Ukrajina, Premier Liga
1. kolo: Arsenal Kijev – Dněpr 3:3 (2:0). Laštůvka chytal celý zápas, v 17. minutě dostal žlutou.
2. kolo: Kryvbas – Dněpr 0:2 (0:0). Laštůvka chytal celý zápas.
3. kolo: Dněpr – Volyň 1:2 (0:0). Laštůvka chytal celý zápas. 19793 diváků.
4. kolo: Dněpr – Iličevec 3:0 (1:0), 12159 diváků.

Slovensko, Corgoňliga
Na Slovensku máme početné zastoupení. Ředitel klubu Dušan Vrťo, brankář Petr Bolek a stoper Petr Pavlík působí v Senici, Martin Raška pokračuje v Trnavě, v Prešově přibyl k Forestovi Žůrkovi Robert Zeher a v Žilině působní od léta David Střihavka.

1. kolo:
Senica – Prešov 3:0 (1:0), 1433 diváků. Bolek a Žůrek hráli celý zápas, Zeher 70 minut.
Trnava – Dunajská Streda 2:1 (1:0), 4926 diváků (diváci ukončili bojkot). Raška chytal celý zápas.
Žilina – Košice 1:1 (1:1), 2011 diváků. Střihavka nehrál.

2. kolo:
Slovan – Senica 3:2 (1:1), 3428 diváků. Vynikající zápas, rozhodnutí padlo v 90.+1. minutě. Bolek chytal celý zápas. Senica hrála 50 minut v deseti.
Prešov – Žilina 0:0, 2155 diváků. V 71. minutě střídal Žůrek Zehera, v 85. minutě nastoupil Střihavka.
Košice – Trnava 1:1 (1:0), 2850 diváků. Raška chytal celý zápas.

3. kolo:
Žilina – Slovan 2:1 (2:1), 4115 diváků. Střihavka nehrál.
Senica – Trenčín 4:0 (1:0), 2211 diváků. Chytal Bolek, první Corgoňligový zápas odehrál Pavlík.
Trnava – Prešov 0:0, 3979 diváků. Martin Raška odchytal celý zápas, i v této sezóně je kapitán. Žůrek hrál do 77. minuty, Zeher nastoupil v 83. minutě.

Evropská liga, 3. předkolo:
Red Bull Salzburg–FK Senica 1:0 (0:0) , 5900 diváků.
Bolek odchytal celý zápas.

Rusko, 2. liga
V ruské druhé lize se hrálo 18. kolo 27. června, 19. kolo 11. července a 20. kolo se hraje až 9. srpna. Termínová listina je zde ještě horší než ta, kterou u nás dělá česká televize...

Sibir Novosibirsk je na 8. místě s bilancí 8-5-6 a skórem 32:22. Petr Vašek odchytal 4 zápasy.

Žemčužina Soči je devátá, bilance 8-2-9, skóre 22:24. Bilanci Michala Papadopulose se mi nepodařilo zjistit (a procházet všechny zápisy z utkání se mi opravdu nechtělo...)