Střípky z 1. ligového kola

Po nějakém čase se vracíme k dřívější rubrice „Ligové střípky“, ve které se snažíme o stručnou charakteristiku právě uběhlého ligového kola formou zajímavostí, statistik či jiných zaznamenání hodných faktů. Věříme, že si pokaždé najdete na článku něco zajímavého a že nám nedojde brzo chuť či síla zajímavosti hledat a shánět.

Dukla – Sigma 0:0
Po dlouhých sedmnácti letech se kdysi slavný armádní klub probojoval zpět do ligy a nutno říct, že zaslouženě. Po podivných kšeftech s Příbramí začínal v nižších soutěžích a krok po kroku postupoval k vysněnému cíli. V pátek to byla na Julisce velká sláva a podívat se na ni přišlo na Duklu až neuvěřitelných 3857 diváků. Dukla odehrála první zápas v samostatné české lize s devíti nováčky (!!!) a v zápase, v němž nepadl ani gól ani žádná karta, musela být za bod hodně ráda. Nepomohla jí ani znělka LM puštěná v šatně před zápasem, zato jí „pomohl“ Varadi, který zazdil největší šanci zápasu. Dukla už neprohrála v soutěžních zápasech 24x za sebou. Za Sigmu nemohl nastoupit Heinz, protože se mu do naší ligy přenesl trest z ligy maďarské.

Bohemians – Slavia 2:0 (2:0)
V pořadí druhý páteční zápas byl zápasem plným paradoxů. Utkaly se týmy, z nichž Klokani v přípravě neprohráli a Sešívaní zase naopak žádný přípravný zápas nevyhráli. V ligových utkáních však Bohemka Slavku neporazila 5x za sebou... Znovuzrozená Slavia značně obměnila kádr,ale dárek k pětatřicátým narozeninám Jarolíma mu v podobě bodového zisku nedala. Ačkoli Bohemáci hostují na slávistickém stadionu, v roli domácích navázali na loňskou překvapivě dobrou sezónu a rozhodli zápas během tří minut. Uvidíme, jak dlouho jim forma vydrží. Výhra Klokanů je odvetou za poslední kolo loňské sezóny, kdy je Slavia deklasovala 3:0.

Baník – Teplice 3:4 (3:3)
Značně omlazený Baník nedal v minulé sezóně Teplicím ani gól, přenechal jim všech šest bodů a zvláště jarní porážka 4:0 pod Stínadly byl velmi bolestivá. Plán je jedna věc, ale výkon na hřišti věc druhá. Ačkoli měli domácí v prvním poločase neskutečně dobrou produktivitu tří branek ze tří střel na teplickou svatyni, opět dostal čtverku a podlehl Severočechům potřetí v řadě. Paradoxem je, že pouze dva týmy (Teplice a Sparta) daly v prvním kole více gólů než Baník, který navíc vytvořil další neslavný rekord české ligy – jeho trenér Marko byl odvolán po prvním zápase.

Plzeň – Liberec 2:2 (2:1)
Úřadující ligový mistr přivítal tým, který je posledním, kdo dokázal v městě piva vyhrát. Situace se skoro přesně po roce neopakovala, ale Liberec bodoval i tentokrát při překvapivé remíze. Za domácí skórovali Bystroň s Rajtoralem a do statistik se zapsal také další její hráč Čišovský, který je prvním letošním vyloučeným hráčem. Zajímavostí je také skutečnost, že na výkon mistra bylo zvědavo méně fanoušků než na první vystoupení Baníku... V zápase se opět potvrdila statistika, která říká, že předchozí mistr v prvním kole té další sezóny nevyhrává. Letos to bylo už počtvrté za sebou. Velkou kuriozitou je přeškolení dlouholetého libereckého útočníka Nezmara na stopera.

Slovácko – Příbram 2:3 (0:0)
Ve druhé sobotní přestřelce spustily pušky – na rozdíl od Bazalů – až v posledních dvaceti šesti minutách. Příbram, která dala loni za třicet kol dvaadvacet gólů, překvapila Slovácko hned třemi brankami a domácí tak zklamali doma počtvrté za sebou. Příbramský trenér Vavruška zažil svou ligovou premiéru a hned byla vítězná. Naopak v domácím celku byl asi nejvíce zklamaný útočník Došek, který při svém prvním startu za Slovácko jednu branku vstřelil, na druhou přihrál, jednu obrovskou šanci mu lapil gólman a možná i proto si body odvezl soupeř.

České Budějovice – Sparta 2:4 (0:1)
Také v neděli se jeden ze zápasů změnil na přestřelku zejména ve druhé půli. Trenér Kotrba se po delší době postavil zase na lavičku, ale proti Spartě, ve které kdysi také trenérsky působil, neuspěl. Spartě dala dva góly kolem přestávky a k pěti brankám z týdnu proti Sarajevu přidala nakonec další čtyři zásahy. Domácí si na Spartu tradičně věří (z předchozích pěti vzájemných zápasů prohráli pouze jednou), ale tentokrát uspět nedokázali. V ostře sledovaném složení sparťanské stoperské dvojice se nakonec přece jenom objevil Řepka, ale žlutá karta hned v prvním kole mu musí být mementem.

Hradec Králové – Žižkov 1:0 (1:0)
Hned čtyři ex-baníkovci se mohli představit v souboji loňského nováčka s nováčkem letošním. Nakonec se ukázali tři z nich – Zapalač, Bartl a Böhm, ale porážce nezabránili. Hradec potvrdil výbornou domácí formu z loňska – neprohráli doma podvanácté za sebou a neinkasoval ve čtvrtém domácím zápase za sebou. Posledním hostujícím celkem, který dal pod Lízátky gól, je Baník. V Hradci tradičně na fotbal diváci chodí, tentokrát jich přišlo skoro šest tisíc, ale místo více gólů viděli v podobě pěti kusů druhou největší úrodu žlutých karet v kole (nejvíce sedm jich bylo k vidění v pátek v pražském derby).

Jablonec – Mladá Boleslav 0:0
V pondělní dohrávce se utkali ti naši pohároví zástupci, kteří ze svého evropského vystoupení radost určitě neměli – venku nedali ani gól a zejména vysoká porážka Boleslavi na Kypru byla vzhledem k rozpočtu 150 miliónů Kč hodně bolestivá. Gól nedal ani jeden z celků i ve vzájemném utkání a bezbranková remíza znamená prodloužení série Jablonce na jedenáct zápasů bez prohry a Boleslavi, která už neporazila Jablonec v devíti zápasech za sebou. . Jedna série ale přece jenom skončila - Jablonec neskóroval doma poprvé po šestnácti utkáních.

Neligové zajímavosti:
Součástí ligových střípků bývaly i tři zajímavosti mimo naši ligu. V tradici budeme pokračovat a dnes si povšimněme toho, jak často se měnilo skóre v posledních minutách utkání našich zástupců ve 3. předkole Evropské ligy. Zatímco Spartě dva góly do sítě Sarajeva v 90. minutě prakticky zajistily postup dál, branka Alkmaaru v 88. minutě do sítě Jablonce bude Severočechy stát hodně sil v odvetě. Nejvíce ale musí bolet branka v 90. minutě Mladou Boleslav. Třetí gól a prohra 3:0 na Kypru je velkou ostudou a ač je míč kulatý, postup do další fáze soutěže asi zmizel v dáli.
Co je to vše ale proti Spartaku Trnava... :-( Obrovskou tragédií už byla ztráta mladého života fanouška při cestě do Sofie. Světlo naděje pak zasvítilo zarmouceným trnavským v 80. minutě večerního zápasu, kdy se dostali penaltou do vedení. Osud jim ale ten den krutě nepřál, když domácí nakonec otočili skóre utkání brankami v 89. a 90. minutě. Návrat z takového výjezdu byl opravdu přesmutný... :-(

| Autor: kulajar | Vydáno dne 01. 08. 2011 | 930 přečtení | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek