Baník jde v poháru dál

FK SAN-JV Šumperk – FC Baník Ostrava 0:2 (0:1)

Hráno 30. srpna 2011 v 17:00 hodin

Po upachtěné výhře 3:0 minulý týden v Uničově jel Baník ve třetím kole nealko poháru do Šumperka, aby tam na hřišti divizního celku vybojoval postup do osmifinále, které se už hraje na dva zápasy a čekal by ho tam vítěz středečního zápasu FM – Slovácko. Baník měl hlavně v hlavách sobotní porážku od Klokana, domácí své soutěžní utkání hráli až v neděli a měli tedy na oddych o den méně.

Šumperk: Kameník - Skopal, Navrátil (46. Hořava), Přikryl, Zatloukal (75. Horák) - Pobucký, Hruda (83. Kobylík), Reichl, Jančík - Pinkava, Křepelka
Baník: Krbeček – Řezník, Marek, Vomáčka, Zawada – Poliaček, Vašenda (46. Lukeš), Vaněk (70. Adámik) – Šenkeřík, Svěrkoš, Kraut

Rozhodčí: Proske – Slavík, Santarius
Diváků: oznámeno přesně 2000 ks

Na hřišti nebyl rozdíl tří soutěží nebylo poznat a před sympatickou návštěvou cca dvou tisícovek diváků se hrálo vyrovnané utkání, v němž měl Baník navrch opravdu jen v několika pasážích. Domácí s námi stačili běhat, dařilo se jim blokovat střely či centr a ačkoli Baník kopal pozoruhodný počet rohů, přímo z nich si vypracoval šanci až v poslední minutě. Spoustu rohů jsme – k nevoli našich fans – rozehrávali nakrátko a jednou se nám například dokonce při rozehrání rohu „podařilo“ na dva doteky dostat míč za deset sekund k našemu brankáři...

První šanci utkání měli domácí, když po pár minutách zasvištěla střela ze střední vzdálenosti kolem naší levé tyče, ale první opravdové příležitosti patřily okolo desáté minuty Baníku – nejprve střílel nepřesně v hodně dobré příležitosti sám proti brankáři Vaněk a po chvíli přestřelil branku ve skluzu Kraut. V další fázi hry se však fans výraznějších šancí nedočkali, i když se například velice aktivně po křídle tlačil dopředu Zawada či na druhé straně Poliaček. Kýžená gólová akce nakonec přišla ve 37. minutě ze středu – po ztrátě míče domácími v útoku dal v brejku Svěrkoš doleva Krautovi, ten od brankové čáry našel Šenkeříka, který se ze tří metrů do prázdné branky trefil.

Pokud si někdo myslel, že teď už to musí jít, mýlil se i přesto, že do druhého poločasu nastoupil Lukeš. Naše hra skýtala v podstatě stále stejný obraz, domácí ji stíhali číst a protože jsme se navíc báli vystřelit, ubíhaly minuty bez změny na skóre. Výjimkou byla akce v 56. minutě, kdy se dostal do dobré střelecké pokusy Kraut, ale byl hodně z úhlu a to pokus o druhou branku zhatilo. Někdy nám chyběla odvaha ke střele, jindy přesnost, někdy zase třeba jeden krok. Když pak chvíli po osmdesáté minutě překopl branku z malé vzdálenosti Kraut, začali se fans dokonce bát domácího tlaku a vyrovnání...

K tomu nakonec naštěstí nedošlo, ačkoli pár minut před koncem mohl rozhodnout Svěrkoš – jeho hezká střela minula branku opravdu jen těsně. V poslední minutě jsme tak alespoň zužitkovali velké množství rohů, když ten závěrečný zahrával Lukeš zprava a z odraženého míče napálil míč krásně do sítě Adamík.

Pár postřehů:

- ty naše rohy, to je tedy síla...
- síla je i vyrovnaný zápas ligistů s divizí. Zkrátkja v Evropě už není slabých soupeřů
- ten rozhodčí byl jakýsi čudný, když v první půli připískával výrazně domácím a ve druhé zase přimhouřil oko nad některými našimi zákroky (např. Adamíkovo "bránění" tělem a soupeř se ocitl tři metry za lajnou...)