Baník doma opět nebodoval

FC Baník Ostrava – AC Sparta Praha 0:2 (0:1)

Hráno 19. září 2011 v 18:30 hodin na Bazalech

V utkání sedmého kola první ligy přijela na Bazaly vedoucí Sparta, která dosáhla v předchozích šesti kolech šesti výher. Pro Baník, který už se potřeboval chytit i bodově, to byl nesmírně těžký oříšek. V dosavadních třech domácích zápasech totiž třikrát prohrál a tabulka pravdy byla neúprosná... Baníku chyběl potrestaný Malcharek a proto se posunul Zawada na svou pravou stranu a na levé obraně dostal první ligovou příležitost v základní sestavě Cverna. Za Spartu nastoupil v základu Hušbauer, který hrál ještě nedávno se svým rudým srdcem za Baník. Ani na lavičce ACS nebyli další dva naši „oblíbenci“ Řepka se Sionkem.

Aktuální forma
Baník: prohra 0:3 v Olomouci, prohra 1:4 s Boleslaví, prohra 0:4 v Jablonci, prohra 0:1 s Bohemkou, remíza 0:0 v Budějovicích, bilance 0-1-4 při skóre 1:12
Sparta: výhra 2:1 nad Jabloncem, výhra 2:0 na Slovácku, výhra 1:0 nad Hradcem, výhra 2:0 v Plzni, výhra 4:1 nad Žižkovem, bilance 5-0-0 při skóre 11:2

Baník: Pietrzkiewicz – Zawada, Vomáčka, Marek, Cverna – Lukeš (90. Greguš), Droppa (84. Badalyan) – Poliaček, Svěrkoš, Ferenčík (79. Šenkeřík) – Kraut
Sparta: Švenger – Kušnír, Zápotočný (52. Brabec), Jarošík, Pamič – Mareš (61. Kadlec), Grajciar (89. Slepička), Hušbauer, Matějovský, Juhar – Kweuke

Rozhodčí: Jech – Kordula, Kocian
Diváků: 7099

Říct si něco před zápasem v šatně je jedna věc, ale ukázat to na hřišti od prvního hvizdu sudího, je věc druhá. Baník si určitě říkal o tom, že se chce vyvarovat chyb jednotlivců, ale po několika sekundách hned neuvěřitelně kiksnul Pietrzkiewicz, který odkopl přímo k Marešovi a pouze jeho rozhozená muška ochránila naši prázdnou svatyni... Za dvě minuty šla Sparta přesto do vedení, když prohrál Svěrkoš za asistence Droppy souboj na půlce (asi tam byl ale sparťanský faul), následovala rychlá akce, při níž Pietrzkiewicz ještě první střelu Kweukemu ještě lapil, další střelu však namířil Graiciar do opuštěné branky a ke zděšení všech fans Baníku prošel míč Markovi na brankové čáře mezi nohama do sítě...

Studená sprcha z úvodních minut spolu neustálým mrholením však nezchladila fans, kteří hnali Baník vpřed – nutno říct, že tomu tak bylo v podstatné části zápasu. Baník se snažil, ale mnoho jeho zákroků posoudil zcela jednostranný Jech v jeho neprospěch. To se pak těžko vymýšlí cokoli. I přes další evidentní zlepšení hry nás ale Sparta do výrazných šancí nepouštěla, silnější jiskra naděje zazářila až díky chybě Švengnera, kterému vypadl z ruky lehký míč. Ani z toho jsme však nevytěžili nic.

Na našich hráčích byla vidět nažhavenost, na Svěrkošovi však – bohužel – až příliš velká. Od začátku zápasu vypadal podrážděně a toho si jistě velice dobře všimnul i ubrečený Hušbauer a svými hereckými etudami při dvou proběhnutích Svěrkoše s možnými lehkými kontakty kolem něj se přidal k duu Chramosta a Rezek. Dvě žluté a tím pádem červená pro Svěrkoše jistě zahřály Hušbauerovo sparťanské srdíčko a také Jechovi, který na to evidentně čekal, se asi udělalo dobře u pytlíku. Pokud ale Svěrkoš kecá v týdnu před zápasem o vyvarování se chyb, pak nemůže zavdat příčinu takto naivním chováním....

Ještě před Svěrkošovým vyloučením však mohla Sparta svůj náskok zvýšit, když centroval Kušnír – mimochodem to taky nechápu, jak mohl tento frajer dohrát bez žluté – a Jarošík se hlavou trefil ve stoprocentní příležitosti přímo do míst, kde stál Pietrzkiewicz. Závěr poločasu pak patřil nechutným strkanicím, které vyvrcholily jasným červeným faulem v podobě strčení do soupeře Marešem. Po poradě s pomezním však viděl frajer pouze žlutou a aby se neřeklo, jednu dostal také Ferenčík za předchozí zákrok na Kweukeho... Po prvním dějství divadla pod řízením Jecha se týmy odebraly do šaten.

Baník čekal ve druhém poločase hodně těžký úkol, ale vzhledem k zlepšené hře a ne tak dobré Spartě jistá šance byla. Po dvou minutách nás sice musel zahozenou šancí probudit Mareš, ale v padesáté minutě už mělo být vyrovnáno – Ferenčík se ale z úhlu po hezké individuální akci netrefil mezi tyče. Byli jsme nadále aktivní, hereckou etudou se o pentli pokusil i Kraut, ale tentokrát byl Jech přesný a nesežral mu to.

Sparta byla v pondělí opravdu alespoň k zremízování, Kweuke nedostával obvyklé míče a střely Juhara mířily hodně nepřesně. Baník stále cítil svou příležitost a dál Spartu tlačil – bohužel však bez výrazných akcí. Místo šancí tak byla vidět doposud nevídaná obětavost baníkovců, do skluzů chodil i Lukeš, na krajích obrany si velice dobře počínali mladíci Zawada a zejména Cverna. Skutečnou šanci však vypracovala opět pouze Sparta – po akci Kušníra s Kadlecem šel míč na malé vápno, odkud ale pálil Kweuke nepřesně.

V 83. minutě mohlo být hotovo, když jsme namazali Matějovskému a jeho bomba otřásla břevnem. Trenér Malura se snažil ještě oživit hru střídáním, na plac šel Šenkeřík či Badalyan, ale minutu poté bylo hotovo – Sparta využila otevřenosti naší obrany Matějovský dal míč Kweukemu, následovala klička Pietrzkiewiczovi a lehké zasunutí do prázdné branky. Hotovo a nebylo, co řešit. Baník – Sparta 0:2 (0:1)

Můj názor:

- další zlepšení výkonu Baníku sice body nepřineslo, hráči si ale mohli užít alespoň potlesku a poděkování čtyř tisíc jejich fans a tří tisíc zvědavců na výkon Sparty
- zápas hrubě poznamenala naivita Svěrkoše, který si o to vyloučení říkal neustálými protesty takřka od začátku zápasu. Někdy je třeba se zklidnit, zvlášť když je tým v takové prekérní situaci. A zvlášť když mu přišel pomoci a ne ho oslabit
- výkon Jecha netřeba komentovat
- absolutorium zaslouží snad všichni naši hráči, klobouk dolů před Cvernou, který se nepo...l při ligové premiéře v základu hned proti Spartě
- Marek sice nebude na svůj jubilejní 150. ligový zápas vzpomínat v dobrém, ale výkonem v dalším průběhu dal na svou nešťastnou vteřinu zapomenout – stane se
- jediný bodík ze sedmi zápasů a minus jedenáct bodů v tabulce pravdy je sice opravdu strašidelná bilance, ale stoupající kvalita výkonů (s výjimkou zápasu v ČB) dává naději, že by mělo přijít