Sen o Evropě stále žije!

FC Baník Ostrava – 1. FC Slovácko 0:0

Hráno 18. října 2011 v 17:00 hodin na Bazalech

Úterní odvetné utkání osmifinále nealko poháru mělo mírného favorita v domácím Baníku, který uhrál v prvním finále na jihu Moravy remízu 1:1. Baník mohl být povzbuzen víkendovou první ligovou výhrou, ale jeho nadšení srazila celá řada zranění. Slovácko přijelo do Ostravy po dobrém výkonu v lize proti Plzni – i když v domácím zápase prohrálo, jeho hra měla vysokou kvalitu.

Baník: Pietrzkiewicz - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Cverna - Droppa (90. Vašenda), Greguš - Poliaček, Šenkeřík (55. Zejdler), Malcharek – Svěrkoš (K) (68. Lukeš)
Slovácko: Heča - Kubáň, Mezlík, Trousil, Jeleček - Kordula (65. Hlúpik) - Ondřejka (58. Fujerik), Daníček, Valenta, Pavelka – Došek

Rozhodčí: Franěk – Blažej, Zeman
Diváků: 1409

V celkem studené počasí začala obě mužstva opatrně a první střely Valenty či Cverny byly takové oťukávací. Po šesti minutách jsme zkusili překvapit rohem, který jsme rozehráli přímo poměrně hluboko do pole na Svěrkoše, ale Slovácko situaci přečetlo a na dlouhou dobu nám nic víc nedovolilo. Samo se naopak dostávalo dopředu poměrně lehce – zatímco my jsme si neuměli dát míč více než třikrát po sobě, Slovácko se jednoduchými přihrávkami posunovalo po hřišti hodně rychle.

Při Baníku však stálo štěstí – například když nevyšel odkop Frydrychovi, ale došek na míč v jasném postavení nedosáhl. Hra se zase na chvíli vyrovnala kolem dvacáté minuty, ale hosté si z ničeho nic narazili před naším vápnem 3x rychle míč a po bombě Kubáně musel vytasit Pietrzkiewicz první skvělý zákrok utkání, když vyrážel na roh. Baník odpověděl v 25. minutě, když si Svěrkoš zpracoval opravdu velice těžký míč, potáhl akci do vápna, dal pod sebe Šenkeříkovi, který posunul proti noze Poliačkovi, ale jeho střela šla vedle opravdu o hodně.

Po půlhodině hry nás zachránil rychlým návratem do obrany Droppa, když ukopával v poslední chvíli míč na roh. Slovácko se dostalo do dalšího tlaku a Baník se bránil mnohdy jenom se štěstím – ve 34. jsme si nepohlídali rozmístění našich hráčů ve vlastním vápně, stáli jsme hned čtyři snad na třech metrech, Jeleček toho využil k prudkému centru podél branky, ale nikoho ze svých nenašel. Nejblíže míči byl na zadní tyči Daníček... O dvě minuty mohlo být zase zle, když po chybě Malcharka musel zahrát na roh Greguš, přetažený Ondřejkův centr vrátil Trousil Kordulemu, ale ten v jasné tutovce střílel nad branku!

Další štěstí měl Baník ve čtyřicáté minutě po velkém závaru, při kterém jsme nbyli schopni odkopnout míč. Prokřehlé diváky zahřála až minutu před koncem první půle akce, kterou potáhl krásně Poliaček, dal do jasné šance Šenkeříkovi, ten ale totálně selhal... Míč z odraženého však nakonec napálil z pětadvaceti metrů Greguš a Slovácko muselo být hodně rádo za teč, díky které letěl balón na roh. Při něm jsme útočně faulovali a tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Pokud se někdo domníval, že se obraz hry ve druhém poločase změní, dost se mýlil. Slovácko bylo i nadále aktivní, mělo lehčí nohy, přesnější přihrávky, více ze hry i více šancí. V padesáté minutě předvedl výborné přečtení hry Pietrzkiewicz, když vyběhl až před vápno a razantním odkopem vyřešil chybu naší obrany. Hodně práce měl také Frydrych, kterého dosti vytěžoval Došek, jenž se po hodině hry prosadil k nepřesné hlavičce. Sudí Franěk nepískal špatně, ale dva fauly hostů zezadu nepotrestal ani jednou žlutou kartou.

Ke třetímu světlému zápisu Pietrzkiewicze v utkání přispěl málem jeho protějšek Heča, kterému vypadl dlouhý výkop našeho brankáře a musel míč krotit nadvakrát. O minutu později nareploval zbytečně Zejdler Pavelku, viděl žlutou, ale hlavně daroval hostům nebezpečnou standardku. Z něj letěl míč hned 2x na Doška, poprvé ho Frydrych uhlídal, podruhé už Došek střílel hlavou – naštěstí opět nepřesně. Baník našel protihru až příchodem Lukeše, který chvilku po příchodu vysunul krásným míčem za obranu Malcharka. Ten si ale balón hodně předkopl a nakonec se vytlačil do ostrého střeleckého úhlu.

Vše směřovalo k hektickému závěru a ten opravdu hektický byl. V jeho průběhu se Baník urputně bránil mnohdy pouze za cenu odkopů, Slovácko mělo mnohdy na kopačce či hlavě postupovou branku, dvakrát byl zase na druhé straně blízko úspěchu Baník – zkrátka závěr jako bič. Poslední minuty byly opravdu napínavé:
79. Frydrych musel v posledním zlomku sekundy odvrátit na roh před Doškem
80. Jeleček pronikl po křídle, poslal před branku prudký centr, naštěstí jej nikdo nezasáhl
82. Slovácko nás totálně rozebralo při akci od poloviny hřiště, krásnými přihrávkami se dostalo až k zahrávání rohu, Pietrzkiewicz ho musel vyboxovat
83. Došek ukázal svou „sparťanskou čest“, když nesportovně přijal nesprávné rozhodnutí hlavního sudího, který Slovácku daroval další roh
86. Frydrych vyrobil na hranici šestnáctky neskutečnou chybu, po které se ocitl sám před Pietrzkiewiczem Trousil. Vystřelil po zemi, ale Pietrzkiewicz zachránil Baník naprosto skvělým zákrokem
86. Baník se po velice dlouhé době dostal na polovině soupeře, Lukeš centroval po narážečce na zadní tyč, ale zcela volnému Zejdlerovi chyběl k dorážce pověstný kousíček
87. Po centru Pavelky hlavičkoval Došek prudce pod břevno, ale Pietrzkiewicz vytáhl další neskutečný zákrok a míč vyškrábl na roh!
88. Po bleskovém protiútoku vypálil, prudce Poliaček a branková konstrukce branku u hostujícího kotle se třepe možná ještě teď!
89. Po hrubce v rozehrávce Slovácka byl velice blízko gólu Malchárek, nakonec se k míči nedostal
90. Konec zápasu, bezgólová remíza znamená v součtu s výsledkem 1:1 na Slovácku postup Baníku do jarních nealko bojů