PŘIHLÁŠENÍ
NOVINKY

Tisková konference nových majitelů - část 1

Trochu se zpožděním (tiskovka byla nezvykle dlouhá) přinášíme více informací (přepis) z tiskové konference z pondělí, na které byli představeni noví majitelé klubů a tito představili své vize na záchranu Baníku plus (píšeme na jiném místě) byla představena studie na rekonstrukci Bazalů

M.Otava : Dobré poledne, dámy a pánové. Dovolte mi, abych Vás přivítal na TK u příležitosti změny majitele klubu FC Baník Ostrava. Dovolte mi, abych nejdál od sebe přivítal pana inženýra Petra Šafarčíka, blíže pana Libora Adámka a nejblíže ke mně pana Zbyňka Langa, zástupce Fortuna a.s.. Nejdříve, než se dostane na Vaše dotazy, tak dostali jste tiskové zprávy, kdo by si nechtěl všechno zapisovat, tak je to tam popsáno a teď bych dal slovo našim novým vlastníkům.

Slova se ujímá P. Šafarčík: dobrý den, já Vás tady všechny vítám, setkáváme se zde 13. února ve 13:00 hod., symbolicky v pátek 13. ledna začala naše jednání s dosavadním majitelem klubu a s vedením klubu v čele s panem Kahounem o koupi majoritního podílu FC Baník Ostrava. Já doufám, že ta třináctka bude šťastná pro Baník, bude šťastná pro město Ostravu a pro nás pro všechny, kteří mají fotbal rádi a kteří jsme ochotni udělat všechno pro to, aby Baník v budoucnu prosperoval, patřil tam, kam svou tradicí a historií patří.

Jak jste se již dozvěděli z tiskové zprávy, kterou tady nebudu opakovat a předčítat, došlo ke změně ve vlastnické struktuře. Novým 95% majitelem se stala společnost SMK Reality Invest, jejímiž akcionáři jsou pan Libor Adámek, a naše společnost PAM market, kterou zastupuji. Také, řekl bych, že je veřejným tajemstvím, že Baník se nenachází zrovna v ideálním stavu, a to jak finančně, tak i fotbalově, tak z hlediska stadionu. Proto, v průběhu toho měsíce, kdy jsme vedli intenzivní jednání, do kterého byl zapojen širší tým, řekl bych krizový tým, který jsme s Liborem vytvořili, tak jsme v průběhu toho měsíce vytvořili plán záchrany FC Baník Ostrava, který bychom Vám rádi dnes zde veřejně odprezentovali.

Co je Baník víme asi každý. Víme, že to je ikona města Ostravy, pamatujeme si možná všichni ještě podpory, která zde zaplála po zisku mistrovského titulu. Víme, co znamená Baník pro fanoušky, víme co znamená Baník pro celé město Ostrava. Na tomto grafu můžeme demonstrovat, že když si statutární město Ostrava zadalo studii vnímání města ve zbytku republiky, je na prvním místě uhlí, když se na území města dvacet let netěží, na druhém místě smog, který nás netěší, na třetím místě Baník. A jednoznačně můžeme říct, že značka Baník je nejsilnější značka, se kterou město Ostrava v současné době disponuje.

Aktuální stav: je veřejným tajemstvím, že Baník sužují dluhy, víme, že Baník se nachází v přímém ohrožení sestupu do druhé ligy a rovněž víme, že momentálně Baník, respektive jeho stadion Bazaly, nesplňují požadavky FAČR pro udělení licence pro příští sezonu. Proto jsme vytvořili program, který se jmenuje „zachraňme Baníček“. Pro jarní část sezóny, která bude klíčová pro náš plán záchrany jsme vytvořili speciální logo vycházející z loga Baníku Ostrava. Logo „Zachraňme Baníček“, se kterým hráči A týmu absolvují celou jarní část. Samozřejmě ten projekt musí stát na nějakých pevných základech. Pracovně jsme si je nazvali Z Z Z. A sice Zachraňme klub, Zachraňme ligu, Zachraňme Bazaly.

Pro záchranu klubu je naprosto klíčová dohoda s věřiteli o restrukturalizaci jejich dluhu, pardon jejich pohledávek, k Baníku. Je klíčové zapojení statutárního města Ostravy a tady musím s potěšením konstatovat, že ještě dnes ráno jsme absolvovali společně s Liborem na vedení statutárního města schůzku.A bylo nám přislíbeno, že město Baník podpoří a že udělá společně s námi vše pro to, abychom se z téhle kritické situace dostali. Samozřejmě, bez významných firem, zejména z regionu a zejména s finanční podporou společnosti Fortuna k čemuž můžu říct pouze jediné - já jsem velmi rád, že minulý týden, při našem prvním setkání, když jsme prezentovali, co se v Baníku chystá, jaké změny se zde připravují, jaký plán máme připraven, tak jsme našli u Fortuny pochopení a dohodli jsme se na prodloužení spolupráce i na další sezónu. Stejně tak proběhlo sezení s firmou NIKE a i zde máme hotovou dohodu o další spolupráci.

Samozřejmě, pro Baník je klíčové, aby se do tohoto projektu zapojily i ty nejvýznamnější firmy z celého regionu, s nimiž už několik týdnů vedeme intenzivní jednání a máme z nich velmi dobrý pocit a vzhledem k tomu, že si všichni uvědomují, že ztrátou Baníku by ztratil celý region posledního zástupce v první lize, tak jsme přesvědčení o tom, že podporu nám rovněž zachovají. Budeme spoléhat také na podporu veřejnosti, a v tom bych chtěl i Vás, zástupce sedmé velmoci, požádat podporu a pomoc. Bez podpory fanoušků, bez toho, že se na Bazaly zase vrátí návštěvy, na které jsou Bazaly zvyklé, a já věřím tomu, fanouškovská základna Baníku je natolik silná a natolik pevná, že fanoušci nás také v těchto těžkých chvílích podrží, že v neposlední řadě podpora veřejnosti, té fotbalové - to nepůjde.

„Zachraňme Ligu“: To bude snad, troufám si říct, nejtěžší úkol. Již při dosavadních jednáních, které vedl Libor Adámek s dosavadním majitelem, panem Tomášem Peterou, Libor konzultoval s Tomášem Peterou všechny záležitostí týkající se eventuelních odchodů či prodejů hráčů, kteří díky nepřízni sponzorů v minulém období byli hlavním zdrojem provozního financování. Musíme tady poděkovat Tomáši Peterovi, že v diskuzích s Liborem Adámkem dosáhl toho, že kádr zůstal pohromadě, protože jsme si vědomi toho, že stabilizace současného kádru může být základním kamenem úspěšné záchrany v Gambrinus lize. Dlouhodobě musí samozřejmě Baník stavět na tom, na čem stavěl celou svoji dlouhou historii – sice na výchově mladých talentů a kádr by měl být samozřejmě tvořen většinově svými odchovanci.

Co se týká „Zachraňme Bazaly“ – třetí bod: Troufám si říct, s velkou pravděpodobností, hraničící přímo s jistotou, že Baník zůstane na Bazalech i příští sezónu. V těchto dnech očekáváme stanovisko FAČR s požadavky na nás, které musíme splnit proto, aby Baník mohl zůstat na Bazalech. A to je náš hlavní cíl a myslím si, že tady můžeme slíbit, že Baník na Bazalech zůstane i pro příští sezónu. Zároveň jsme zahájili jednání s městem Ostrava o celkové renovaci Bazalů tak, aby zde v horizontu, v ideálním případě tří let, mohl vyrůst důstojný fotbalový stánek, který by byl schopen přivítat i celky z Evropy při mezistátních zápasech. K tomu ale víc řekne za chvíli David Kotek z Projektstudia, který s námi v těch několika hektických posledních týdnech spolupracoval na přípravě projektu té celkové renovace Bazalů. Abych se neopakoval, říkám v rámci toho klíčového bodu, kterým je záchrana klubu, toho musíme dosáhnout dohodou s věřiteli o restrukturalizaci jejich pohledávek. Bazaly akciová společnost se vrací do majetku Baníku Ostrava. Plánujeme slučování vlastního jmění společností. Nabídli jsme majetkový podíl Statutárnímu městu Ostrava – tak, jak je to kupříkladu v Olomouci, kde je město minoritním vlastníkem klubu. Pro ty největší strategické partnery máme připraveny akciové opce, aby se rovněž stali v budoucnu majiteli klubu a mohli spolu s námi spolurozhodovat o budoucnosti. Pro celkovou záchranu jsme spolu se svými finančními poradci připravili stabilizační rozpočet na 3,5 roku. Tzn. do konce této sezóny plus další tři. Musíme se pochlubit, že jsme tento rozpočet a celkovou finanční situaci prezentovali u největšího věřitele Baníku, kterým je Raiffeisen Banka, a v tom prvním kole jednání jsme je přesvědčili, tzn. Baníku nehrozí v nejbližších dnech zesplatnění celé výše úvěru, jak ještě v minulých dnech hrozilo. V průběhu jarní části sezóny samozřejmě budou tyto jednání nadále pokračovat. O tom, jak celková angažovanost a účast banky v tom stabilizačním procesu bude vypadat.

„Zachraňme ligu“: Už jsme zde říkali – stabilizace kádru, zaměření se na výchovu mladých. Uvědomujeme si, že pokud má Baník nyní velký počet reprezentantů v mládežnických kategoriích, že je to do jisté míry zázrak vzhledem k podmínkám, ve kterých se mládež zde připravuje. Takže jsme připraveni v rámci těch jednotlivých problémů začít ihned řešit záležitost tréninkového centra mládeže. Výnosy z prodeje hráčů v minulosti vždy tvořily část příjmů klubu. Aby tomu tak mohlo být i nadále, právě proto musíme se snažit v co nejkratší době co nejvíce vylepšit podmínky pro tréninkový proces mládežnických kategorií.

„Zachraňme Bazaly“: Jak jsem již říkal, v této fázi uděláme vše pro to, abychom splnili podmínky FAČR tak, aby Bazaly získaly licenci, abychom zůstali na Bazalech. Budeme pokračovat v pracích na projektu modernizace, renovace stadionu Bazaly do budoucna. Včetně nového financování a včetně zlepšování již započatého jednání se Statutárním městem Ostrava o tom, jakým způsobem se klub a město podílejí na realizaci celého tohoto projektu. To je vše z mé strany.

Než předám slovo Davidovi Kotkovi, tak bychom Vám rádi s Liborem odprezentovali nový dres pro jarní část sezóny, se kterým bychom, jak pevně věřím, zachránili pro Baník Gambrinus ligu.

Nyní předávám slovo Davidu Kotkovi, který odprezentuje část, která se týká Bazalů.

Takže dobrý den, já s jmenuji David Kotek, zde je můj kolega Rudolf Miler, jsme z ateliéru ProjektStudio a našim úkolem bylo, teď do této chvíle, dát dohromady koncepční studii, která by vycházela ze stávajícího stavu a následně tuto studii překlopit do investiční studie, která by hovořila o financování rekonstrukce stadiónu Bazaly. Když jsem začali zjišťovat, jak teďka, v tuto dobu, jak k Bazalům přistoupit, tak jsme si uvědomili jeden ze základních momentů tohoto stadionu a to je, je to stadion v kopci. Takový stadion v Evropě není. Je to stadion, který má výhled, je to stadion, který má tradici, je to místo, které má i logiku vůči městu. Já sám, jako Ostravák, si pamatuju, když tady byla ligová utkání, jak se město zaplnilo, jak žilo, jak fungovalo. Takže my jsme chtěli využít tohoto potenciálu stadionu v kopci. Podívali jsem se na veškeré determinanty, veškeré urbanistické vztahy, veškeré sociální vztahy. Ten stadion dneska funguje. My jsme chtěli v podstatě navýšit kapacitu z dnešních sedmnácti na dvacet tisíc lidí, pro možnost mezinárodních utkání a víceméně vyčistit ty vazby, které tady dneska jsou a udělat ten stadion moderně. Celou tu lokalitu jsme rozdělily na tři základní jakési momenty, tzn. stadion, jeho protipólem by měla být na tom růžovém kole hala pro míčové sporty. Mezi těmito dvěmi sportovišti by se měly nacházet parkovací plochy, doplňková funkce jako je detail, komerce, prostě doplňkové
oproti sportovištím (kde se hraje fotbal) multifunkčním….

Dál nemá smysl tento přepis psát, protože jde o doprovodný komentář k slideové show, kterou si můžete prohlédnout zde.

Po této prezentaci se slova ujímá znovu pan Šafarčík, který se chce vrátit zpět k fotbalu, sponzorům a partnerům. A předal bych slovo panu Langovi (Fortuna):
„Já bych chtěl poprosit o ten dres, který jste tady teď viděli nový. Asi jste postřehli tu nejzásadnější změnu, kde, na prsou, doteď bylo logo sázkové kanceláře Fortuna, tak Fortuna se přesouvá na záda. My jsme vlastně jedním z těch hlavních partnerů od roku 2007, kde jsme vlastně za začátkem toho fotbalového projektu Fortuny, tak Baník jsme vždycky vnímali jako jeden z nejzákladnějších pilířů a prošli jsme si obdobím skvělých výsledků a té euforie, ať už to byl podzim 2008 a nakročení téměř k evropské lize, kdy zvlášť zápas na Spartaku bylo jedno z nejhezčích, které jsem viděl. Pak trošku propad. Pak zase sezóna, kdy se do poslední chvíle hrálo o titul a bohužel následoval ten stav, který netěší nikoho z nás. Ale Fortuna vždycky byla partnerem Baníku a i v těch těžkých momentech se snažila klub podpořit a samozřejmě jsme rádi, že vzniká iniciativa nebo projekt, který je dlouhodobý, který znamená, že Baník by měl dlouhodobě být na těch místech, kde ho všichni chceme vidět a my za Fortunu jsme velice rádi, že se na této akci můžeme určitým způsobem podílem. Proto jsme i vyšli vstříc, teď od té jarní sezóny, a souhlasili jsme s přesunem loga Fortuny na záda, protože pro nás je partnerství s Baníkem dlouhodobá záležitost, nejenom v tom čase minulém, ale aby byla dlouhodobá v tom čase budoucím. A pokud se podaří tady realizovat takový projekt, musím říct, že bylo krásné Vás sledovat tak, jak o tom mluvíte, protože člověk si to v tuhle chvíli zživotnil. Už to dostalo i ten emocionální obsah a to je přesně to, o čem ten fotbal je. A my bysme rádi, aby tady v Ostravě ty pozitivní emoce dlouhodobě kolem fotbalu převažovaly nad těmi pochmurnými.

| Autor: Duri80 | Vydáno dne 15. 02. 2012 | 3278 přečtení | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek