Baník doma opět prohrál

FC Baník Ostrava – FK Viktoria Plzeň 2:3 (0:2)

Hráno 2. dubna 2012 v 17:00 hodin na Bazalech

První ligový start v nové pozici kouče Baníku byl pro trenéra Látala křestem ohněm. Na Bazaly přijela Plzeň a vzhledem k nedělním výsledkům bylo vše zcela jasné – Plzeň se vrací do hry o titul a protože na druhém pólu tabulky vyhráli všichni tři konkurenti Baníku v boji o sestup, měl Baník jasnou povinnost – získat doma tři body. Trenér zamíchal se sestavou, na lavičce tentokrát zůstal Kukec, sympatická a pro manšaft povzbuzující byla účast dvou dlouhodobě zraněných Lukeše se Svěrkošem na hráčské lavičce.

Aktuální forma
Baník: remíza 2:2 s Jabloncem, výhra 1:0 na Bohemians, remíza 1:1 s Budějovicemi, prohra 0:2 na Spartě, prohra 0:1 na Slovácku, bilance 1-2-2 při skóre 4:6
Plzeň: remíza 1:1 na Dukle, výhra 3:1 na Spartě, porážka 0:4 s Olomoucí, výhra 2:0 v Jablonci, výhra 4:0 nad Budějovicemi, bilance 3-1-1 při skóre 10:6

Baník:
Plzeň:

Rozhodčí: Drábek – Košec, Makovička
Diváků: 7234

Baník nastoupil celý v bílém, hosté v modro-červené kombinaci a měli výkop, ale o první vzrušené se postaral (a to hned dvakrát) Vrťo, který nejprve pálil z dvaceti metrů a pak prudce centroval zprava. V obou případech skončil míč v držení brankáře Pavlíka. Plzeň nám poprvé zatopila po deseti minutách a hned důkladně – Rajtoral vnikl rychle zprava do vápna, na druhé tyči hledal Daridu, ten ale takovou přihrávku nečekal. V následujících minutách jsme ale museli zablokovat pokusy Limberského a Horvátha.

Po této akci nás plzeňští celkem zmáčkli, ale více než dva rohy z tlaku nedocílili. První patnáctiminutovku pak zakončil sympatickým střeleckým pokusem ze střední vzdálenosti Vašenda. Další vzrušení bylo před naší brankou, když zahrával standardku Ševinský, Pietrzkiewicz ji výborně vyrazil a pak jsme museli blokovat ještě bombu Petržely. O pár sekund později jsme však už inkasovali, když Horváth našel zleva na středu Koláře, ten postrčil na hranici ofsajdu Čišovskému a ten si sám před Pietrzkiewiczem poradil střelou kole hlavy našeho gólmana – 0:1 v 19. minutě.

Po úvodní brance se musel samozřejmě Baník začít tlačit více dopředu a po pěti minutách prověřil pozornost brankáře Pavlíka Magera, když pálil z dvaceti metrů k levé plzeňské tyči. Baník se tlačil nahoru i dál, dostal se ale pouze ke střele Greguše z osmnácti metrů, se kterou neměl Pavlík problémy. O chvíli později jsme se hnali do brejku čtyř na tři, který sice Greguš trochu zbrzdil, ale nakonec jsme vybojovali alespoň roh. Jeho nepřesné rozehrání pak ukončilo úvodní půlhodinu zápasu.

V pětatřicáté minutě ale bylo opět zle... kopali jsme roh zprava Vrtěm, Frydrychovu střelu hosté zblokovali, hned šli do smrtícího brejku Kolářem, který potáhl sedmdesát metrů Kolář, zezadu mu dosprintoval stoper (!!!) Čišovský, dostal míč na pravou stranu a chytrým obloučkem překonal Pietrzkiewicze podruhé v zápase – 0:2. Baník byl pochopitelně hodně otřesen, hra se mu nedařilo a Plzeň to vycítila – po dvou minutách šla zase do rychlého nebezpečného brejku, Darida ale ve finále střílel hodně pod své možnosti a navíc doprostřed branky.

Dvě minuty před pauzou jsme se konečně dostali k zakončení i my, Droppova střela z dvaceti metrů ale přesná nebyla. Baníku patřila i úplně poslední akce prvního poločasu, když centroval od levé lajny Droppa, na zadní tyči zasáhl míč tísněný Frydrych a na vážnější šanci svých barev si museli domácí fans počkat až na druhý poločas.

Bazaly se nadechovaly vzrušením v minutě osmačtyřicáté, kdy mířil obloučkem míč za obranu na kopačky Fantiše, pomezní ale akci zastavil zvednutým praporkem. Baník začal druhý poločas aktivněji, hosty jako by ukolébalo dvoubrankové vedení. I přes tuto skutečnost nás ale hosté k ničemu nebezpečnému nepouštěli, pomineme-li šanci Fantiše na penaltě po centru Frydrycha od lajny. Nutno podotknout, že míč pak šel asi pět metrů nad břevno...

Radek Látal se rozhodl nějak výrazněji ovlivnit zápas v 58. minutě, kdy stáhl ze hry Vrťo a na trávník poslal Kukece. O chvilku později se snažil vyburcovat hráče i kotel, ale při tradičním poskakování za zpěvu BP zůstala dobrá polovina diváků sedět... Baník měl nadále procentuálně více ze hry, ale když už se dostal ke koncovce, pálil opět Fantiš pánu Bohu do oken.

Plynula minuta po minutě a hra nabízela stále stejný obraz - pasivní Plzeň čekala na to, co Baník vymyslí, ale zároveň ho nepouštěla blíže než na deset metrů k vápnu. A Baník začal zlobit. Nejprve hlavičkoval v 68. minutě Magera vedle pravé tyče a o minutu později dostal kolmicí za obranu na hranici ofsajdu míč Marek, byl sám před Pavlíkem, ale souboj vyhrál plzeňský brankář, když vyrazil na roh. Baník se v těchto chvílích opravdu snažil, ale když nedal po skvostném pasu Vomáčky gól v jasné pozici hlavou ani Magera, začali jsme se ptát sami sebe, co vlastně ještě chceme...

Sympatickou pětiminutovku Baníku pak mohl zakončit Kukec, když jsme měli nadějnou standardku z dvaceti metrů téměř přímo proti brance, ale Kukec z ní trefil pouze břevno!!! A následovala klasika, kterou „zvládáme“ snad pouze my – brejk Petržely po pravé lajně po Fantišově ztrátě míče, seběhnutí trochu ke středu, přesná přihrávka přes bránícího Vomáčku na Koláře, kterého chvíli před tím opustil Vašenda a zkušený Kolář neměl problém uklidit míč podél gólmana do sítě. Jak jednoduché.

A Bazaly ztichly tak, že bylo najednou slyšet i hrstku fans Plzně. V ochozezahřmělo v osmdesáté minutě, kdy Magera prodloužil hlavou míč zprava za sebe na Frydrycha, který vyslal přesný míč pod břevno. Mohli jsme se radovat z gólu, kdyby ale nevytasil gólman Pavlík fantastický zákrok a nevytáhl míč nad břevno.

Baník a Bazaly se přece jenom dočkaly v 82. minutě, kdy jsme šli do brejku, Greguš našel napravo v vápně Fantiše, který si zasekl Čišovského, a po zemi konečně Pavlíka překonal – 1:3. A bacha na to!!! dvě minuty později našel fantastickým centrem Frydrycha zprava hlavu Kukece a ta poslala míč přesně do pravého vinklu plzeňské branky – 2:3! Najednou tu byla nečekaná zápletka a pět minut pro Baník na to, aby se pokusil o nemožné.

Plzeň se ale probudila a byla to ona, kdo zahrozil první – Daridova střela ze střední vzdálenosti zasvištěla nad břevnem. Baník se ještě snažil, ale čas běžel neúprostně rychle. Minutu před koncem jsme to zkoušeli hlavou Fantiše, Pavlík si to ale pohlídal. Nastavovala se minuta, jednou z posledních příležitostí byl dlouhý nákop Pietrzkiewicze, ale sudí při něm pískl naše řečnění!!! V závěru létaly žluté karty v nebývalém množství, ale to nebylo podstatné – podstatný byl poslední hvizd sudího Drábka, který znamenal naši prohru 2:3