Ani dva góly k bodu nevedly

FK Teplice – FC Baník Ostrava 3:2 (2:1)

Hráno 13. května 2013 v 19:00 hodin

V dalším přímém záchranářském duelu se utkal Baník na severu Čech s Teplicemi, které jak na potvoru chytají dech a v minulém kole vyhrály dokonce v Olomouci. Baník měl úlohu o to těžší, že mu chyběl vykartovaný Baroš. Navíc při aktuální „formě“ zejména obrany byly obavy ze zápasu velké.

O tom, kdo momentálně tvoří a kdo netvoří sestavu Baníku se vedou dlouhé hospodské debaty, skutečností ale zůstává, že na lavičce zůstali Vomáčka či Hable a od začátku nastoupil s kapitánskou páskou Lukeš. Velice překvapivě se na pravém kraji obrany objevil Vašenda, v útoku jsme nastoupili s dvojicí mladíků Staško a Soukup.

Aktuální forma
Teplice: prohra v Plzni 1:2, výhra nad Budějovicemi 4:0, remíza v Jihlavě 1:1, prohra s Hradcem 0:2, výhra v Olomouci 2:0, celková bilance 2-1-2 při skóre 8:5
Baník: prohra 0:2 v Boleslavi, prohra 0:1 se Spartou, výhra 1:0 nad Jihlavou, prohra 1:2 v Brně, výhra 2:0 nad Příbramí, celková bilance 2-0-3 při skóre 4:5

Sestavy:
Teplice: Grigar - Chovanec, Kaufman, Jablonský, Rosa - Litsingi, Matula, Ljevakovič (85. Vondrášek), Podaný - Jindráček (65. Vachoušek) - Mahmutovič (87. Lüftner)
Baník: Bárta - Vašenda, Frydrych, Kaprálik, Stronati - Fantiš (85. Stožický), Droppa, Lukeš (K) (46. Kukec), Milosavljev - Staško (79. Kraut), Soukup

Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Hájek
Diváků: 3 890

Jakkoli jsme si říkali, že do zápasu vtrhneme aktivně, po několika desítkách sekund jsme mohli prohrávat, když po autu a následném centru Litsingiho hlavičkoval Ljevakovič do břevna. Naši prostupnou obranu tato akce dostatečně nevarovala a ve třetí minutě se dostal do optimální příležitosti Litsingi – jeho střela koníčkem však skončila nad břevnem. Teplice byly jasně lepším týmem, trápily nás rychlým přechodem do útoku a Baník neměl nic, čím by jim mohl konkurovat.

Pomohla nám až náhoda ve formě šťastného rohového kopu, který zahrával zleva Lukeš. V pokutovém území se vytvořily dvojičky, ale Frydrych zůstal na zadní tyči osamocen a Lukeš mu posadil míč přímo na hlavu – proti přesné hlavičce neměl Grigar šanci a Baník šel do překvapujícího vedení. Teplice zůstaly jako opařené, deset minut se vzpamatovaly, ale pak zase začaly zlobit.

Nejprve musel při Matulově míči, který mířil pod břevno rychle couvat Bárta a konečky prstů míč vystrčil na roh. Při něm jsme – podobně jako Tepličtí při naší brance – nepohlídali obránce a Rosa přes pouze stínujícího Lukeše pohodlně hlavou vyrovnal. Teplice byly na koni a ještě pevněji je do něj za tři minuty málem posadil Bárta, který vyrobil fatální hrubku, když pustil mezi rukama i nohama lehký míč z levé strany od Ljevakoviče, na zadní tyči vracel míč před branku Jindráček, ale balón se se štěstím dostal zpět k Bártovi...

V závěru první půlhodinky utkání sice fatálně chyboval při Lukešově centru i domácí gólman Griga, ale razantní odkop Podaného znemožnil jakoukoli naši dorážku. Baníku se podařilo zastavit nápor Teplic, ale sám se k ničemu většímu nedostal. Hra byla hodně nepřesná s řadou faulů na obou stranách. V závěru poločasu se ale přece jenom dostali tepličtí do několika šancí. K té první se dostal Litsighi poté, co si Podaný v pohodě obhodil Vašendu, ale s následnou střelou si ještě Bárta poradil. Jinak tomu ale bylo ve 41. minutě, kdy jsme zcela propadli ve středu hřiště, Jindráček potáhl domácí brejk, našel Litsighiho a ten nedal přesnou střelou zprava po zemi Bártovi šanci – 2:1 pro Teplice.

Pro druhý poločas nasadil trenér Pulpit místo Lukeše Kukece a Baník vyrovnal hru. Po souboji Chovance se Staškem dostal v 54. minutě ideální příležitost ve formě standardní situace půl metru před vápnem a Kukec ji využil k vyrovnání, když po zemi prostřelil zeď a Frydrych míč tečoval do sítě. Na konci hodiny hry jsme dokonce mohli zahrozit po rohu znovu, ale střela Frydrycha přes hlavu byla slaboučká a Staško pak napálil míč vysoko nad branku.

A opakovala se situace z prvního poločasu – Teplice byly opět zaražené, ale po nějaké době se – i díky příchodu Vachouška – opět rozehrály. V určitém časovém období tahaly vše po levé straně a notně tak vytížily Vašendu a nakonec se z jeho strany dostaly i do jasné příležitosti po dalším centru Podaného zleva a hlavičce Vachouška v ideální pozici. Velezkušený hráč však poslal míč centimetry vedle zadní tyče. Ale Stronati na druhém kraji obrany však nebyl nikterak výraznou oporou a dvě minuty poté z jeho strany pálil ve výborné pozici nad branku Mahmutovič.

Utkání nakonec rozhodla další rychlá akce středem a zkušenost Vachouška, který našel nalevo Ljevakoviče, ten posunul po zemi na malé vápno a Mahmutovič dopravil skluzem míč do sítě Baníku potřetí. Bylo to v 79. minutě a ačkoli bylo ještě relativně dost času s výsledkem něco udělat, Baník se k ničemu nedostal. Poslední desetiminutovku rozkouskovala střídání, fauly a Baník tak odjel z Teplic bez bodového zisku.

Můj názor:

- aspoň bod se uhrát dal, to by ale muselo být na hřišti jedenáct fotbalistů a bojovníků
- i přes prohru se stále nic neděje, vše máme stále ve svých rukou
- Bárta dnes vyrobil dvě u něj doposud nevídané hrubice, Lukešovi taky zápas (až na ten gólový centr z rohu) nevyšel, vepředu jsme sice měli dva hráče, ale útočník chyběl
- pochopil někdo desetiminutovku Krauta?