Povedená příprava s Trenčínem

FC Baník Ostrava – AS Trenčín 3:1 (1:0)

Hráno dne 6. září 2013 ve 14:30 hodin

K přípravnému utkání během reprezentační přestávky si Baník pozval aktuálně čtvrtý tým slovenské nejvyšší soutěže Trenčín. Hosté, jejichž kádr je doslova nabitý různými národnostmi, měli prověřit zejména ty naše hráče, kteří v poslední době nedostávají tolik šancí. Zvědavi jsme tak byli na formu Vomáčky, na náhradníka Bárty Pavlenku, na další obrannou zkoušku DK9 či na výkon aktuálního amatéra Velnera. Přípravně jsme to asi vzali i z pohledu trenéra, protože to z lavičky dirigoval Dan Tchuř.

Sestavy:
Baník: Pavlenka – Kraut (69. Zawada), Frydrych (46. Stronati), Vomáčka (K), Velner – Engelmann (69. Dedić), Droppa (46. Foltyn), Šichor, Hable, Milosavljev – Rolinc (46. Byrtus)
Trenčín: Volešák (K) – Čogley, Bednárik (46. Rodrigues), Kleščík (46. Smith), Rudnič - van der Kessel, Hajradinovič, Omar (46. Bariš), Holúbek (46. Mišák) – Oliveira (46. Malec), Brigant (těch změn bylo ve druhém poločase ještě daleko víc)

Rozhodčí: Marek – Kordula, Kotík
Diváků: ohlášeno 200

Začátek patřil hostům, kteří byli pohyblivější a lépe o sobě věděli. Do šance jsme je ale nepustili a naopak to byl brankář Trenčíéna, který si po sedmi minutách sáhl na míč jako první – oba naše míče k němu však byly spíše propagační. To už se nedalo říct o tom Droppově, který na levé lajně udělal hezkou koloběžku Omarovi, potáhl a poslal krásný centr před branku – osamocený Šichor však z voleje ve velké šanci netrefil branku. Své probuzení jsme potvrdili v desáté minutě, kdy na pravé straně vápna fauloval Kleščík Šichora, penaltu poslal Droppa na levou ruku gólmana metr nad zemí, gólman směr vystihl, ale na míč nedosáhl – 1:0.

Ve dvanácté minutě zahrozili hosté z rohu zleva, ale spíše díky naší liknavosti při centru – Frydrych musel odkopávat efektními nůžkami, pak ještě pálil doprostřed branky z dvaceti metrů Hajradinovič. Následovala hluchá pauza vyplněná řadou osobních soubojů ve středu hřiště a zakončena již klasikou v podobě střely Droppy ze střední vzdálenosti nad branku.

Ve 24. minutě si několikrát vyměnili míč Šichor s Engelmannem, náš pravá záložník ale nakonec útočně fauloval. Šichor o chvíli později vysunul Engelmanna znovu, následoval střílený centr po zemi a na malém vápně se zastřeloval Rolinc – bohužel to ale zvedl v tísni z první příliš. Po půlhodině to byl opět Rolinc, který mohl zvýšit na 2:0, když si při dlouhém nákopu šikovně a hlavně čistě odstavil Bednárika, ve snaze obstřelit Volešáka však zcela minul branku. Škoda, to byla hezká akce i nadějná příležitost.

Bohužel poté upadla hra do průměru, který se snažil přerušit střelou z dvaceti metrů Holúbek, nebyl ale přesný. Po jeho ráně nebyl přesný ani Pavlenka, který potvrdil výkopem na hlavní tribunu velkou slabost našich brankářů… Pět minut před pauzou to ale zase přišlo, když podnikl bývalý útočník Kraut výpad z obrany po pravé lajně, krásně našel kolmicí Engelmanna, který ale v jasné tutovce pálil do brankáře. Míč se však se štěstím pro nás odrazil k Šichorovi, který jej dopravil bezpečně do sítě – 2:0 pro nejlepší u nás.

Baník se v prvním poločase opíral o dobrou obranu, která hosty skoro vůbec nepouštěla do vápna. Větší příležitost měli pouze ve 44. minutě po faulu Šichora na Hajradinoviče 23 metrů od branky, sám faulovaný ale napálil ze standardky přímo proti brance ve zdi Droppu a neuspěl ani po chvíli, kdy jeho krásná prudká střela ze stejné vzdálenosti zasvištěla s pomocí konečků prstů Pavlenky nad břevnem.

Do druhého poločasu vystřídali naši tři hráče, hosté dokonce pět. U nás to byli jmenovitě Byrtus, Stronati a Foltýn a oba týmy potřebovaly pár minut k tomu, aby se na hřišti našly. První věc hodnou zápisu předvedl Hable, jeho střela se ale mezi tyče nevešla. V pětapadesáté se ale vešla mezi tyče další nádherná bomba Hajradinoviče, který trefil ze standardky levý Pavlenkův vinkl – proti gólu byl ale gólman, který míč vyškrábl na břevno. Kontrovali jsme hned o tři minuty později po závaru, v jehož finále neviděl Milosaljev volného spolupráče a pálil v nulového úhlu pouze ke gólmanovi.

V šedesáté minutě došlo k dalšímu hromadnému trenčínskému střídání čerstvých tří hráčů, hhvíli poté v 62. minutě jsme si bohužel zkomplikovali situaci, kdy po nákopu do vápna šel do míče boxováním Pavlenka, nějak se mu to moc nepovedlo, protože prudký míč se odrazil od změti těl za jeho záda – autorem branky na 2:1 byl určen Mišák.

A mohlo být hůř, když hosté pronikli po pravé lajně Mondekem, ten poslal prudký přízemní centr na první tyč, kde sladce spal Stronati, ale Malec mířil centimetry vedle tyče. Neáš dostaneš – klasika platila v 68. Minutě, kdy poslal vysoký centr zprava Foltyn, stoper Rodrigues, Engelmann šel do zdánlivě předem prohraného souboje, byla z toho hlavičková svíce, která šťastně zapadla do hostující kasy – to se jen tak nevidí…

Stronati se asi dobře nevyspal, pustil za sebe další míč a po střele van der Kessela mohl poděkovat Pavlenkovi, který vyrazil efektně na roh. Rozsvítit v hlavě se mu mohlo po 78. Minutě, kdy jej právě do hlavy trefila prudká střela Mišáka ze standardky. Hostům jsme i nadále povolovali pouze zastřelování z dálky, v 80. Minutě to nepřesně vyzkoušel Mondek. Šest minut před koncem se hostům povedl celkem velký závar, střely jsme ale blokovali, i když ta poslední se zase nebezpečně snášela za Pavlenkova záda – tentokrát míč dostihl.

Po dalším kiksu Stronatiho jsme nejprve dvakrát hlavičkovali, míč se ale přesto dostal k Mondekovi, jeho slaboučká nepřesná střela nás ale ohrozila méně než neustálé Stronatiho chyby. V těch několika minutách do konce zápasu se už nic nestalo a Baník si tak zapsal výhru 3:1 (1:0)