Baník hrál s Brnem na Spartě

Baníkovská devatenáctka nastoupila proti Zbrojovce na hřišti Sparty Brno ve značně redukované sestavě doplněné kluky ze sedmnáctky. Z původního základu chyběla stoperská dvojice, útok i většina záložníků. Chyběla i opora útoku a nejlepší střelec dorostenecké ligy Szotkowski, který se proti Slavii poprvé objevil na lavičce áčka. I přes prohru je dobrou zprávou, že proti starším soupeřům se kluci prosazovali především fotbalovostí a jejich snaha hlavně ve druhém poločase byla evidentní.

Před začátkem jsem dal na tribuně řeč s anglicky mluvícím důchodcem plně vybaveným údaji o sestavách. Ptal se, jestli jsem taky scout ;o) Ale asi to byl nějaký novic bo např. Szotkowského neznal.

2´ V prvních minutách zápasu se prosazovala především kreativní dvojice Švehlík – Tomšů. Po faulu na druhého z nich Baník kopal první přímý kop, po kterém byla vyslána první střela na branku domácích. Zatímco gólman Brna prakticky celý zápas vykopával dopředu, hosté často rozehrávali po zemi.
9´ První z rohů Brna – a stejně jako mnoho jiných skončil neškodně daleko na druhé straně.
10´ Po faulu na Groteho přímý kop Baníku z asi 20 metrů zleva skončil vedle brány.
13´ Brno přitlačilo…tečovaná střela těsně vedle na roh. Ten šel tentokrát do brány, Chmiel vyboxoval, akce domácích pokračovala až do faulu. Přímý kop skončil v rukách našeho gólmana.
18´ Presink domácích slavil první úspěch – po chybě v obraně prošla střela kolem padajícího gólmana. 1:0.
28´ Po chybě kapitána Špavelka následoval brejk Brna, ale střela skončila v autu (!). Hlas z domácích tribun: „Baník je fotbalovější, ale asi prohraje“.
30´ FCB po dlouhé době kombinuje také na ½ domácích.
31´ Domácí vyslali tvrdou střelu, kterou gólman vyrazil na roh. Ten byl ale kopnutý špatně a míč skončil v náručí Chmiela.
34´ Krásný dlouhý pas na Groteho, ten ale v dobré pozici nezpracoval a o míč přišel.
39´ Špatná rozehrávka Plesníka, únik domácích středem a střela. Gólman kryje na zemi.
40´ Sudí Adámková přehlédla ruku Groteho.
43´ Kontr FCB po pravé straně, centr Tomšů zprava, poslední obránce ale na poslední chvíli odvrátil.

Druhý poločas začal Baník mnohem aktivněji a rychlou kombinací začal Brno přehrávat. Bohužel většinou jen po šestnáctku a některým hráčům po čase jakoby došly síly.
49´ Krásný křížný pas na Strakoše, ale ten místo střely chtěl obehrát další obránce, až o míč přišel.
51´ Po naší ztrátě míče na ½ brejk, střela a roh Brna. Ten Chmiel vyboxoval a domácí dorážka šla vedle.
53´ Krásný moment Malého, který se uvolnil zidanovkou, přihrál do běhu Tomšů a ten pálil do gólmana.
54´ Další pěkná akce po linii Strakoš – Tomšů, která skončila dorážkou do brány přes padajícího domácího gólmana. Bohužel gól nebyl uznán pro ofsajd.
59´ Domácí opět přitlačili Baník na jeho polovinu a následoval několikanásobný závar před Chmielem. Obrana sice se štěstím odvrátila, ale musela také přitvrdit – hned dvě žluté karty – jedna za faul na hranici šestnáctky a druhá za řeči pro druhého hráče. Adámková řve: „co jsi říkal?“
62´ Po dlouhé době je Baník na ½ Brna, pěkný průnik Strakoše do šestnáctky, ale místo střely opět přihrávka zprava doleva, kde někdo z našich střílel v tísni nad.
67´ Kombinace Švehlíka se Strakošem. Po pěkném uvolnění prvně jmenovaný přihrál druhému, který střílel z první vedle. Po chvíli se oba na jeden dotek uvolnili před šestnáctkou znovu, ale nikdo nevystřelil.
70´ Scout odešel, takže neviděl smolný závěr. Pokopaného Tomšů střídá Malý.
75´ Tlak Brna znovu roste, ale tentokrát je jalový – bez účinných střel na bránu.
76´ Snahu Baníku o vyrovnání definitivně zlomil brejk domácích, který zastavil až Chmiel (aspoň myslím, že to byl on) za cenu faulu v pokutovém území – penalta. Směr střely sice vystihl, ale nedosáhl. 2:0.
80´ Další ztráta na ½ hřiště, rychlý útok Brna do naší rozhozené obrany, únik po levé straně a střela po zemi ke vzdálenější tyči. 3:0. Asi jediná opravdu pohledná akce Zbrojovky byla odměněna potleskem.
83´ Alespoň o čestný úspěch se pokusil ještě Grote průnikem po straně a vynuceným faulem na hraně šestnáctky. Přímý kop ale skončil vedle.
87´ Chmiel ukázal, že umí hrát nohama. Jednoho hráče Brna obehrál a druhému dokonce nasadil housle.

Bohužel parádní základní sestavu této generace už asi nikdy neuvidím pohromadě… V kulojarech jsem se pak dozvěděl, že hoši mají na odpočinek jenom vražedně málo času. Sezóna jim končí v polovině června a začínají už na začátku července! Důvod? Už tak dlouhá dorostenecká liga (42 kol) se má prý ještě prodloužit. Snad ani není třeba psát, kdo to vymyslel…

| Autor: Soplica | Vydáno dne 04. 06. 2014 | 895 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek