Baník vyhrál i nad Trenčínem

Po žamberské výhře 4:2 nad Ružomberokem čekal Baník podstatně těžší soupeř v podobě druhého týmu loňského ročníku slovenské ligy Trenčína. Hosté s celou řadou mimo-slovenských hráčů se pilně připravují na start v pohárové Evropě a byli tak pro Baník, který byl doplněn několika hráči z juniorky, velkou výzvou. Utkání se hrálo za krásného počasí před celkem malou diváckou kulisou, mezi kterou se pohybovaly skupinky celkem asi třiceti fanoušků Baníku.

Baník: Šrom(46. Pavlenka) – Sukup (46. Celba), Stronati, Baránek (46. Frydrych), Čuljak (62. Zawada) – Štěpán (72. Foltýn), Lindpere (46. Šichor), Greguš (77. Matěj), Kukec (70. Kundrátek) – Svěrkoš (46. Staško), Zapata (62. Holzer)
Trenčín: Šemrinec (46. Chovan) – Mondek (64. Simon), Bednárik, Kleščík, Madu (73. Skovajsa) – Bariš (46. Holúbek) – Martin Vlček (46. Kubík), Lobotka (64. Baéz), Opatovský (46. Čögley), Hajradinovič (64. Mišák) – Malec (64. Jairo)

Baník vstoupil do utkání aktivněji a prvních 15 minut zápasu měl herní převahu, ze které ale vytěžil pouze nepřesnou standardku Štěpána a střelu Greguše, která mířila z dobrých pětadvaceti metr mimo tři tyče. V desáté minutě ale zahrozil Trenčín, když po krásném přenesení hry Ochotským ze středu na levou stranu poslal centr do vápna Madu, Malec míč zasáhl pouze špičkou kopačky a jasná tutovka skončila vedle naší branky. Malec se snažil zaváhání napravit o tři minuty později, ale Šrom mu tvrdou střelu z dvaceti metrů chytil.

Zdálo se, že Trenčín se dostal do hry, ale v tom Baník uhodil - v 17. minutě jsme zahrávali Kukecem standardku z 30 metrů, bek hlavou odvrátil pouze před vápno a Štěpán se nádherně trefil z voleje k levé tyči – 1:0 pro Baník. Za dvě minuty mohlo být dokonce veseleji, ale Zapata si při obloučku za obranu nepohlídal ofsajd – jinak by šel sám na gólmana. Hodně aktivní byl na levé straně Štěpán, který při jedné z akci přešel kličkou přes pravého beka, nadějný centr však obrana odvrátila na roh. Pak měl zase příležitost Zapata po dalším brejku Štěpána – kolumbijský hráč vypadal na míči silně, ale tentokrát kulatý nesmysl nezpracoval.

Ačkoli se trenčínští snažili, závěr poločasu přinesl další dvě šance Baníku – nejprve rozvlnil síť ve 38. minutě Svěrkoš, ale pomezní viděl (možná jako jediný na stadiónku) ofsajd. Škoda, mohl to být hezký gól – Svěrkoš si šel pro Čuljakův pas za obranu šikovně mezi dvěma, vypálil z první a gólman se jenom podíval... Pět minut před pauzou pak ukázal skvělou kopací techniku Kukec, když poslal střelu z přímého kopu z osmadvaceti metrů dolů k pravé tyči, brankář Šemrinec mu ale dárek k narození potomka nedopřál.

V poločase jsem si neopustil příležitost okusit lákavou klobásu z udírny a udělal jsem dobře – byla skvělá. Velikostí podobná těm, co prodávali před takovými čtyřmi roky v Karviné, šťavnatá, pikantní – no balada. Jedenáctka z pivovaru Polička za dvacku se taky dala a tak pauzu kazili akorát dva štěkající ACAB psi, kteří se v celkem velkém horku tísnili v klecích o straně jeden metr...Zbytečné policejní manévry za peníze daňových poplatníků dokládala přítomnost patnácti (!!!) fízlů. To nemá cenu ani komentovat.

Do druhého poločasu nastoupily na obou stranách zcela jiné jedenáctky, ale ani jeden z týmů nevystřídal všechny hráče. Střídalo se pak i dále, ale na slovenské straně odehrál například kapitán Kleščík celý zápas. U nás hrál – pokud jsem to zaregistroval v tom střídajícím zmatku dobře – nejvíce Greguš. Jiné jedenáctky znamenaly také jiný průběh druhé půle, což bych přikládal zejména tomu, že za nás nastoupila celá řada mladých. Trenčín byl po přestávce jednoznačně lepším týmem a v utkání byly i pasáže, kdy nás na dlouhou dobu přišpendlil k našemu vápnu.

Ze začátku druhé půle jsme ale zase měli dvě šance my. Nejprve to byl v 51. minutě Šichor, který roztáhnutím hry našel naběhnutého Čuljaka, následoval falšovaný centr na střed, výborné zpracování Zapatou, ale hned trojice soupeřů kolem nj mu zabránila zakončit. To se mu povedlo o dvě minuty později, ale oblouček přes vyběhnutého gólmana mířil mimo opuštěnou branku. Deset minut po pauze pak přišel první chycený gól Pavlenkou – pustili jsme centr po zemi zprava přes celou šestnáctku, na zadní tyči střílel v jasné gólovce Kubík, ale Pavlenka byl na místě.

Po hodině hry chytil Pavlenka druhý gól – kapitán Trenčína Kleščík se dostal na kraji obrany přes Celbu, poslal centr na střed malého vápna, tam byl Madu zcela sám, hlavičkoval a náš gólman předved další skvělý zákrok. Madu se jenom chytil za hlavu... Baník se nenechal zahanbit, v 63. minutě se prosadil důrazně ve vápně Kundrátek, získaný míč posunul Šichorovi, ale ten ve velice dobré pozici minul. A pak přišla ta pasáž, o které už jsem psal – Trenčín nás zcela zatlačil a vyrovnání viselo ve vzduchu. Nejprve ale chytil Pavlenka třetí gól, to když Kubík střílel, někdo z hostů míč tři nebo čtyři metry před Pavlenkou tečoval, ale Pavlenka dokázal i ze země na změnu směru míče reagovat a neuvěřitelným reflexním zákrokem svůj tým podržel.

V následujícím tlaku hostů nastřelil nejprve Kubík zleva boční tyč a v 85. minutě se už hosté dočkali – po pravé straně unikl Čögley, na přesný centr si naskočil Holúbek a proti prudké hlavičce neměl tentokrát Pavlenka nárok. (Když už jsem u toho hráče se jménem Čögley – jeho postava mě zaujala. Vysoký asi tak jak náš Sukup, s lýtkem jako je moje stehno nahoře, postavou skoro kulturista:-) ) Vypadalo to, že utkání skončí zaslouženou remízou, ale rozhodčí nedělají kouzla pouze na MS v Brazílii – při našem rohu zprava viděl držení Stronatiho obráncem snad jenom hlavní sudí, foukl pentli, našim se nikomu moc nchtělo, nakonec si postavil balón kapitán z druhého poločasu Frydrych a prudkou bombou k tyči rozhodl o výhře Baníku 2:1. No nevím, nemusím rozumět všemu, ani této „penaltě“...

Celkově to byl hezký zápas se dvěma rozdílnými poločasy, měla to být plichta, ta pentle byla zbytečná, bylo se na co dívat, Čuljak se mi líbil přihrávkami i centry, Zapata je dobrý na míči, ale není rozehrán, mladí určitě nezklamali, líbil se mi Greguš a pak samozřejmě Pavlenka – hvězda zápasu. Počasí dobré, klobása a pivo super, akorát jsem jel na výjezd sám :-( Hezké bylo, že dárkové koše ke svým čtyřicátinám dostal trenér Svědík nejen od domácího klubu, ale i od baníkovských východočeských fans.

| Autor: kulajar | Vydáno dne 28. 06. 2014 | 1348 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek