Jablonec odjíždí z Ostravy s bodem

Jestliže jsem v preview označil Jablonec jako sparinga k jarní vítkovické premiéře, sám jsem v té době netušil, jak trefně jsem soupeře označil. V hostujícím celku byste si v zápase všimli jen jednoho muže, a nebylo by to tím, že byl oděný v reflexní oranžové. Vlastimil Hrubý byl jednoznačně muž zápasu, dost možná celého kola. Bohužel pro nás. Pochytal spoustu vyložených šancí a jen díky němu neodjíždí Jablonec domů jako zpráskaný pes, ale odváží si bod. Bod ze zápasu, který byl na zajímavé události velmi bohatý.

FC Baník Ostrava - FK Baumit Jablonec 1:1 (1:1)
Branky: 12. Kuzmanovič - 6. Kubista
Sestavy:
FC Baník Ostrava: Laštůvka – Fillo, J. Pokorný, Stronati, Fleišman (C) – Jánoš (64. Kaloč), R. Hrubý (18. Jirásek) – de Azevedo (80. Smola), Kuzmanović, Potočný – O. Šašinka
FK Baumit Jablonec: V. Hrubý – Li. Holík, Jugas, Plechatý, Krob – Hübschman (C) – T. Pilík (64. Pleštil), V. Kubista, Považanec (87. Hämäläinen), Sýkora (90+1. Jeřábek) – Doležal
Rozhodčí: Pechanec – Dobrovolný, Poživil
Diváci: 9945

Tenhle zápas rozhodně nenudil. Dohrávka z minulého pondělí, kdy Jablonec doma roznesl Příbram určila, že se dnes nebude hrát přímy souboj o třetí příčku, nýbrž že bude v sázce dotažení se na svého soupeře, popřípadě odskočení pronásledovatelům z elitní šestky. Byl to Baník, který se snažil vyhrát. Do soupeřovy obrany bušil kromě jedné desetiminutovky ve druhém poločase prakticky celý zápas. Rval se s nepřízní osudu, když musel nahrazovat dva zraněné hráče. Mnohým z nás se v souvislosti s posledním podcastem mohla vybavit analogie ze zápasu v Olomouci 2014, kdy musel Baník nuceně střídat v prvním poločase hned třikrát a Dyjan pak v úplném závěru nastavení urval výhru pro Baník. Bohužel dnes k podobnému happyendu nedošlo, i když bychom si to všichni zasloužili. Jak hráči za to, jak se do poslední chvíle o výhru rvali, tak fanoušci, kterým byla takováto fotbalová podívaná dlouhé měsíce upírána.

Ale popořadě, prakticky všechno šlo v zápase proti nám, takže zisk pouhého bodu není ve finále asi až tak k vzteku.
Po počátečním náznaku prvního tlaku baníkovců nesmysleně vystartoval po míči nezajištěný Fleišman, který ovšem míč nevybojoval a rázem chyběl na své levé straně, odkud přišel Holíkův prudký pas před bránu. Ten ještě zpomalil jemnou tečí Stronati, ale na penaltě bohužel nebyl u míče jako první nikdo z bílých chlapů, navíc si v následném souboji nepočínal extrémně důrazně Jánoš, který tak nechal vystřelit Kubistu, jehož střela ukončila dlouhou Laštůvkovu sérii bez obdržené branky - 0:1

Baník se ale nevzdal a okamžitě začal spřádat plány, jak se znovu vrátit do zápasu. Povedlo se mu to hned po šesti minutách, kdy si na pravé straně vyměnili míč Azevedo s Fillem a druhý jmenovaný zakroutil levou nohou nádherný míč na malé vápno, kde jej na absolutní ofsajdové hraně čekající Kuzma trknul hlavou za bezmocného Hrubého - 1:1!

Baník se rychlým vyrovnáním nenechal uchlácholit a bušil do soupeře dál. Stronati sváděl důrazné souboje s Doležalem v obou vápnech, a na obou stranách byl úspěšnější. Zatímco Doležal se k ničemu kloudnému v zápase nedostal, Stronatiho hlavička z malého vápna nebezpečné parametry měla.

Po první nepříjemnosti v podobě branky Jablonce přišla brzy druhá nepříjemnost, když musel nuceně ze hry Robert Hrubý (s podezřením na srdeční problémy). Nahradil jej po karetním trestu navrátivší se Milan Jirásek. Milan dostal v zápase prostoru více než dost a byl hodně viděn s míčem, na můj vkus však hodně rozehrávek kazil. Několikrát se uchýlil k Paníkovskému nákopu na nikoho i v situaci, která se dala v pohodě prokombinovat s volnými spoluhráči, dost kazil i nahrávky na kratší vzdálenosti. Na druhou stranu to byl právě Jirásek, který nadýchaným centrem našel ve druhém poločase Ondru Šašinku před jeho mega gólovou dvojšancí. Bohužel větší ligové zkušenosti ukázal gólman Hrubý a Ondru dvakrát skvěle vychytal.

Pro naše ostravské oči se poněkud nezvyklým způsobem ukázala před domácím publikem největší zimní posila Roman Potočný. Roman hrál s lehkostí, která ale často hraničila s laxností. Nemyslím si, že to je správná cesta, jak se uvést před náročným ostravským publikem. Nicnéně i on se do zápasu zapsal dvěma velmi povedenými momenty, nejprve v prvním poločase z přímého kopu notně vyděsil Hrubého, který musel jeho gólový obstřel zdi likvidovat s vypětím všech sil. Lahůdkovější ale byla šajtle a lá Rosický, kdy krásným a nečekaným pasem vybídl ke skórování Azeveda. Ten má však krátké nohy, takže na míč ve skluzu těsně nedosáhl. Nicméně i přesto od Potočného očekávám více, klidně už v pátek v Budějovicích :-)

Jestli jsem na začátku psal, že bylo v zápase vše proti nám, tak to určitě neplatí o VARu. Martin Fillo sváděl spoustu vyhecovaných soubojů s Janem Sýkorou a v jednom z nich mu dal ukázkový strom. V situaci, kdy míč byl dobrých třicet metrů daleko a na zápase video. Naštěstí neudělal žádný aktivní pohyb rukou, takže to videem prošlo, nicméně zákrok to byl takový, oranžový... Video nás nepotopilo ani při jediné vážnější situaci Jablonce ve druhém poločase, kdy se míč obloukem snášel do prázdné Laštůvkovy brány a Honza jej ve spolupráci s Kaločem jen tak tak dokázal dostat do bezpečí ještě před brankovou čarou.

To už byl na hřišti tedy i Filip Kaloč, který musel vystřídat Adam Jánoše. Adam musel odstoupit z důvodu vykloubeného ramena a bude mimo minimálně tři až čtyři týdny. Jestli měl trenér před zápasem na Slovácku zamotanou hlavu z nedostatku hráčů a dnes před zápasem naopak z několik možností, jak sestavu složit, tak v pátek bude mít opět o pár vrásek na čele více.

Dvě nucená střídání, chvilkový tlak Jablonce a první křeče nejmenšího muže na hřišti vyústila ve střídání malého za velkého, a sice Azeveda nahradil Smola. Což byla jediná trenérova možnost, jak naši hru oživit. Střídání by si zasloužil určitě i Ondra Šašinka, který se celý zápas srdnatě bil se soupeřovými stopery a bylo vidět, že na konci už sil mnoho nemá a nebyl tak schopný moc míčů nahoře udržet, popřípadě rozdat spoluhráčům. Nic to však nemění na tom, že to byl úplně jiný Ondra, než ten, který před půl rokem odcházel hostovat na Slovácko. Tenhle Ondra už je téměř hotovým hráčem. Míče uskáče, udrží, je nebezpečný v zakončení. A že mu to tam nepadá? Ještě nemá ty zkušenosti, jako Doležalové, Komličenkové a podobní. Ale on je získá a bude neméně efektivním snajperem. Dejme mu čas!

Právě ta dvě nucená střídání nás obrala o možnosti, jak okysličit hru v závěrečných minutách, takoví Reiter s Holzerem by určitě dokázali unavené beky Jablonce pěkně pomotat. Bohužel na hřiště nemohli, a tak Jablonec odjíždí s bodem.
Výsledek sice smolný, ale mě to dneska bavilo tak, jako už dlouho ne a už se těším na pátek!

Závěrem bych ještě vypíchl jednoduché, ale velmi efektní a nádherné choreo v baníkovském kotli!
Hoši děkuji!

| Autor: Hellik | Vydáno dne 24. 02. 2020 | 1709 přečtení | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek