Z Budějovic se třemi body!

Druhé jarní venkovní vystoupení zaválo hráče Baníku do Českých Budějovic, kde se v soutěžním utkání ukázali téměř po třech letech. Pokud bychom hledali poslední prvoligové klání, museli bychom zabrousit ještě více do historie, jelikož v rámci první ligy se tyto celky v Budějovicích utkaly naposledy na podzim roku 2014. Domácí museli za ten čas severní polovinu svého Střeleckého ostrova notně vypodložit, protože se prakticky celý zápas hrál jen na branku u tribuny jižní. A jelikož v první půli na jižní tribunu útočili ostravští je jasné, že první poločas se nesl v tlaku hostujícího celku, druhý pak byl pod taktovkou domácího Dynama. Jen tradičně zaplněný sektor hostujících fanoušků se mohl cítit trochu odstřižen od hry, jelikož Střelecký ostrov má území pro fanoušky hostů umístěný u severní branky, takže si příznivci Baníku moc fotbalu neužili.

SK Dynamo České Budějovice - FC Baník Ostrava 0:2 (0:1)
Branky: 41. Kuzma, 89. Smola
Sestavy:
Dynamo ČB: Drobný – Čolić, L. Havel, Sivok (C), P. Novák – Čavoš, Havelka, Brandner (62. Mészáros), Javorek (46. Šulc) – Mršić, Schranz (81. Ledecký)
Baník: Laštůvka – Fillo, J. Pokorný, Holzer, Kaloč (87. Smola) – Kuzmanović (48. R. Hrubý), Stronati (C), O. Šašinka, de Azevedo (66. Reiter) – Potočný, Jirásek
Rozhodčí: Klíma – Caletka, Batík
Diváci: 5702

Že se bude hrát pro nezaujatého fanouška velmi dobrý fotbal ukázala hned první minuta, kdy domácí Mršič nevymýšlel žádné složitosti a skákavou ranou z dvaceti metrů prověřil pozornost Laštůvky. Nicméně to bylo na dlouhé minuty to poslední, co domácí, odění v klasické černo-bílé kombinaci směrem dopředu předvedli. Naopak to byli baníkovci, celí v bílem vedení novým kapitánem Stronatim, kteří neustále bušili do domácí obrany a pokračovali tak ve výkonu proti Jablonci, ve kterém také většinu času obléhali soupeřovu svatyni. Nicméně stejně jako v předchozím domácím zápase, i v Budějovicích baníkovci hořeli v proměňování šancí. Dlouho to vypadalo, že i z veterána Drobného uděláme muže zápasu, jelikož postupně vychytal Potočného, Azeveda a jen do tyče pálil Kuzma.
Veškeré naše akce táhl z pozice levého beka obrozený Dan Holzer, který se do sestavy vrátil po jednozápasové pauze na úkor buldoka Fleišmana. Dan větral soupeřovu pravou stranu opravdu poctivě, takový Brandner z něj musel mít špatné spaní, jelikož ho neustále nestíhal. Naopak jestli jsme si na podzim zvykli, že hru tvořila spíše pravá strana v podání dvojice Fillo - Reiter, tak včera to ve dvojici Fillo - Potočný nebylo úplně ono. Roman si zatím, jak sám potvrdil v pozápasovém TV rozhovoru, stále zvyká na nové prostředí, spoluhráče atp. takže si na jeho top výkon musíme ještě pár dnů počkat. I tak ale má obří zásluhu na Kuzmově vítězném gólu, protože ve 41. minutě svědomitě na malém vápně nedal prostor k odkopu Novákovi, který míč vyražený Drobným napálil jen do vedle stojícího Kuzmy, a od něj se míč odrazil do branky - 0:1! Po těch několika velmi slibných, pěkných a neproměněných šancích tam nakonec padla taková šmudla. Ale historie se neptá a do kabin se šlo s jednobrankovým náskokem Baníku.

Jenže do druhé půle udělal trenéř Horejš jednu změnu v sestavě a patrně několik změn v taktice a rázem to byli domácí, kteří tahali za delší část provazu. Po několika náznacích šancí se do obrovské tutovky dostal Mršič, který povedenou střelou z patnácti metrů jen těsně netrefil šibenici Laštůvkovy brány.
Pojistku mohl po dlouhém sólu přidat Holzer, který by si svůj výborný výkon zasloužil korunovat gólem, bohužel zlepšení zatím nastalo pouze ve hře, v zakončení to ještě není ono a Drobný jej vcelku v pohodě tváří v tvář vychytal. A tak mohlo znovu udeřit na jižní straně, kdy se k nebezpečné hlavičce dostal Šulc. Úplně nejblíže ke vstřelení gólu byli domácí v 82 minutě, kdy se míč ze standardní situace dostal na malé vápno k úplně volnému matadoru Sivokovi, který se Laštyho zeptal "kam to chceš?" a zkušeně poslal míč nad branku. Což bylo pro nás obrovské štěstí a pro domácí naopak velká smůla, protože za výkon ve druhém poločase by si branku určitě zasloužili.
Nebylo to ani tak tím, že by se Baník rapidně zhoršil, spíše se domácí rapidně zlepšili a Baníkovce zatlačili. I díky tomu, že Ondra Šašinka byl ve druhém poločase snad pětkrát nachytán v ofsajdu a nemohl tak míč podržet vepředu a dát oddychnout zadním řadám. Ty naopak čelily neustálému tlaku domácích.
Že se i v závěru ještě nerozhodnutého zápasu dá poslat do hry útočník místo dalšího stopera nám ukázal trenér Kozel, když stáhl defenzivní štít - Kaloče, a poslal do hry hromotluka Smolu. Toho hned po minutě na hřišti vyslal do sóla Šašinka. Tomáš měl před beky obrovský náskok, a tak v poklidném tempu doběhl až k Drobnému a míč zkušeně uklidil "za háčky" vzdálenější tyče - 0:2!. Takže fanoušci v sektoru hostí si mohli užít aspoň půl minuty fotbalu a gólovou oslavu přímo před svým sektorem.

Velmi atraktivní zápas tak skončil nejlépe jak mohl - výhrou hostí. Domácí smutní, jelikož za výkon ve druhém poločase by si i nějaký bod zasloužili. Jenže v poločase prvním je Baník naprosto zválcoval a nakonec tedy zaslouženě vyhrál a veze všechny body do Ostravy.

Baník tak začal jaro téměř identicky jako podzim. Dvěma venkovními výhrami a domácí ztrátou. Šanci upevnit si postavení v elitní šestce bude mít až za dlouhých deset dní, kdy se pro změnu v pondělní dohrávce představí ve Vítkovicích proti Boleslavi. Předtím si však ještě ve středu odskočí do Prahy na Letnou k zápasu čtvrtfinále MOL Cupu.

Začátek jara vypadá velmi slibně, v což asi ani největší optimisté nedoufali. Spousta z nás byla přesvědčena, že bude potřeba jaro "odepsat" ve prospěch změny herního stylu a ten pravý, nový Baník uvidíme od příští sezony. Ale trenérské duo Kozel - Kopecký svádí s mužstvem zázraky na počkání, protože ty změny v pojetí fotbalu a ve výkonech jsou markantní už po necelých dvou měsících práce. A to mají k dispozici, kromě Potočného, identický kádr jako předchozí lodivodi, navíc v zimě odešel do té doby nejlepší střelec týmu.
Samozřejmě ještě není vše ideální, ve včerejším zápase se mohlo jít na poločasovou svačinu za stavu 0:3 a druhý poločas mohl být formalitou. Nakonec jsme se však o body docela třepali.
Ve finále body jsou, herní projev je mnohem lepší, koncovka se vypiluje a jaro tak není potřeba vůbec odepisovat! Ale hlavně, člověk se na ty zápasy zase těší. Sotva se pískne konec, hned se těšíme na další várku! A jak jsem zachytil z reakcí fanoušků - nemám to tak sám, je nás takových spousta! Takže můžeme být rádi za středeční MOL Cup, jinak bychom měli celých deset dnů bez Baníčku!

Jak oba následující zápasy dopadnou můžete tipovat tady.

| Autor: Hellik | Vydáno dne 29. 02. 2020 | 2068 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek